TÜRKÇEMİZ

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.56/5 - 16 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TÜRKÇEMİZ

TÜRKÇEMİZ

ARIYORUM :Karamanoğlu Mehmet Beyi arıyorum. Göreniniz, bileniniz,duyanınız var mı? Bir ferman yayımlamıştı:<< Bu günden sonradivanda, dergahta, bergahta,mecliste, meydanda,Türkçe'den başka dilkonuşulmaya>> diye, hatırlayanınız var mı? Dolanın yurdun dörtbir yanını, çarşıyı, pazarı, köyü,şehri Fermana uyanınız var mı? Nutkumtutuldu, şaşırdım, merak ettim. Dolandığınız yerlerdeki Türkçe olmayanisimlere, gördüklerine, duyduklarına üzüleniniz var mı? Tanıtımın<<demo>>, sunucunun <<spiker>>, gösteriadamının <<showman>>, radyo sunucusunun<<discjokey>>, Hanım ağanın <<first lady>>olduğuna şaşıranınız var mı? Dükkanın <<store>>, bakkalın<<market>>, torbasının <<poşet>>, mağazanın<<süper, hiper, gros market>>, ucuzluğun<<damping>> olduğuna kananınız var mı? Ilan tahtasının<<billboard>>, sayı tabelasının <<skorboard>>,bilgi akışının <<brifing>>, bildirgenin<<deklarasyon>>, merakın,uğraşın <<hobby>>olduğuna güleniniz var mı? Bırakın eli, özün bile seyrek uğradığı,beldelerin girişinde <<wellcome>>, çıkışında<<good-bye>> okuyanınız var mı? Korumanın, muhafızın<<body-guard>>, sanat ve meslek pirlerinin<<duayen>>, itibarın,saygınlığın <<prestij>>olduğunu bileniniz var mı? Seki'nin,alanın <<platform>>,merkezin <<center>>, büyüğün <<mega>>, küçügün<<mikro>>,sonun <<final>>,özlemin, hasretin<<nostalji>> olduğunu öğreneniniz var mı? Iş hanımızı<<plaza>>, bedestenimizi <<galleria>>, sergiyerlerimizi <<center room, show room>>, büyükşehirlerimizi,<<mega>> kent diye gezeniniz var mı? Yol üstülokantamızın <<fast-food>>, yemek çesitlerimizin<<mönü>> olduğu yerlerde, hesabını <<adisyon>>diye ödeyeniniz var mı? Iki katlı evinizi <<dubleks>>, üçkatli komsu evini <<tripleks>>, köşklerimizi<<villa>>, eşiğimizi <<antre>>, bahçeçiçeklerini <<flora>> diye koklayanınız var mı? Sevimlinin<<sempatik>>, sevimsizin <<antipatik>>,vurguncunun <<spekülatör>>, eşkiyanın<<mafya>>, desteğe, bilemediniz koltuk çıkmaya<<sponsorluk>> diyeniniz var mı? Mesireyi, kır gezintisini<<picnic>>, bilgisayarı <<computer>>, havayastığını <<air-bag>>, pekalayı, olur'u<<okey>> diye söyleyeniniz var mı? Çarpıcı, önemli haberler<<flash>> haber, yaşa, varol sevinçleri <<oleyoley>> ,yıldızları <<star>> diye seyredeniniz var mı?Virvirik dağının tepesindeki köyde,<<Cafe-show>> levhasınınaltında,acının da acısı,neskaaaave içeniniz var mı? Toprağımızı,bayrağımızı,inancımızı çaldırmayalım derken, dilimizin çalındığını,talan edildiğini, özün, el diline özendiğine içi yananınız var mı?Masallarımızı, tekerlemelerimizi, şarkılarımızı, türkülerimizi,ninnilerimizi kaybettik. Türkçe'miz elden gidiyor, dizini döveniniz varmı? Karaman oğlu Mehmet Bey'i arıyorum.Göreniniz, bileniniz, duyanınızvar mı? Bir ferman yayınlamıştı..Hayal meyal hatırlayip da sahipçıkanınız var mı? UĞRUNDA ATALARININ CAN VERDİĞİ MİLLETİNİN DİLİNİKAYBETMENİN, KİŞİLİĞİNİ KAYBETMEK OLDUĞUNU, ÜLKESİNİN SÖMÜRGE DURUMUNAGELMESİ OLDUĞUNU, DÜŞÜNENİNİZ VAR MI?

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  değişen türkçemiz karanlıktaki yüz 0 1.494 26-05-2007, Saat: 21:31
Son Yorum: karanlıktaki yüz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi