ÖSS Klavuzun`dan Yeni Uyarılar

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.95/5 - 20 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ÖSS Klavuzun`dan Yeni Uyarılar
#1

ÖSS`ye bu yıl başvuracak adaylar, sınav sırasında rahat etmek için boy ve kilolarını da başvuru formunda belirtecekler. Bu yeni uygulamayla adayların boy ve kilolarına uygun sıralarda oturtulması amaçlanıyor 2008-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu`nda da yer alan yeni kurallardan biri “boy ve kilo`` ile ilgili. Adayları boy ve kilolarına uygun sıralarda oturtarak sınav sırasında rahat etmelerini amaçlayan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), adayların bu bilgilerini başvuru formunda belirtmelerini istiyor.

Bu yıldan itibaren uygulamaya konulan bir diğer yenilik ise randevu sisteminde. Adaylar önceki yıllardaki gibi bankaya sınav ücretini yatırdıktan ancak 2 gün sonra başvuru randevusu almak yerine artık başvuru randevusundan hemen önce sınav ücretini yatırabilecekler. Böylece ÖSS`ye başvurmak için 2 gün beklemeye gerek kalmayacak.

İPTAL NEDENİ

Cep telefonlarıyla ilgili sıkıntı yaşayan ÖSYM, bu yıldan itibaren “kesin çözüm getiren`` bir uygulama yapacak. ÖSYM, kılavuza “Cep telefonu yanında olan adaylar 2008-ÖSS`de kesinlikle sınav binalarına alınmayacaklardır`` uyarısı koydu. Bundan önce adaylar cep telefonlarını yanlarında getirip sınav bina sının kapısında görevlilere teslim ediyorlardı.

FOTOĞRAF UYARISI

Başvuru sırasında adayların fotoğraflarının eskiden olduğu gibi web kamera ile elektronik ortama aktarılacağı belirtilen 2008 ÖSYS Kılavuzu`nda, şöyle denildi:

“Bu fotoğrafın, cepheden, başı açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde çekilmiş olması gerektiğinden başvuru merkezine giderken adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Sınav günü, bu fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi tanınmada önemli rol oynayacak görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır. Sınav günü fotoğrafınızdan kimliğinizi belirlemede güçlük çektiği takdirde salon başkanının sizi sınava almaya bileceğini göz önünde bulundurunuz.`` Bu arada kopya çekilmemesi için de adaylar kılavuzda uyarıldı.


Puan türü değişikliği

2008-ÖSS`de bazı yükseköğretim programlarının puan türleri de değiştirildi. İşletme Bilgi Yönetimi`nin EA-2 olan puan türü EA-1, Reklamcılık programının EA-2 olan puan türü SÖZ-2, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi programının EA-1 olan puan türü EA-2, Arkeoloji programının SÖZ-2 olan puan türü EA-2 olarak değiştirildi.Bu arada, Dünya Dinleri (SÖZ-2), Gastronomi (SÖZ-1), İnsan Kaynakları Yönetimi (SAY-1, SAY-2), Yaygın Din Öğretimi ve Uygulamaları (SÖZ-1), Sanat Tarihi ve Müzecilik (SÖZ-2), İnsan Kaynakları Yönetimi (EA-1, EA-2) yeni programlar olarak kılavuzda yer aldı.
Bul
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi