Özgeçmiş Örnekleri - CV Örnekleri (AB Standartında özgeçmiş)

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.65/5 - 31 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Özgeçmiş Örnekleri - CV Örnekleri (AB Standartında özgeçmiş)
#1

Özgeçmiş Çeşitleri
Özgeçmişinizi vurgulamak istediğiniz özellikleriniz ve geçmişdeneyimlerinizi göz önünde bulundurarak farklı şekillerdehazırlayabilirsiniz. En sık kullanılan özgeçmiş tipleri kronolojik veişlevsel özgeçmişler olarak nitelenebilir. Son yıllarda yoğun olarakkullanılan diğer bir tip ise kronolojik ve işlevsel tiplerin bir arayagetirilmesi ile oluşan karma özgeçmişlerdir.

Kronolojik

En çok kullanılan özgeçmiş formatıdır. Bu formatta, temel olarak işdeneyimlerinin vurgulanması amaçlanır. En yeni iş deneyimi en baştaolmak üzere kronolojik olarak iş deneyimleri belirtilir.
Kronolojik özgeçmiş, eğer son çalışılan iş başvurulan işle paralelliktaşıyorsa yararlı olabilir. Kariyer değişikliği yapmak isteyen, çalışmahayatına ara vermiş kişilerin kronolojik özgeçmiş kullanmaları olumsuzsonuç verebilir.Download Türkçe | İngilizce

İşlevsel

Kronolojik özgeçmişten farklı olarak bu tip özgeçmişlerde kişininbeceri ve başarıları vurgulanmaktadır. İş deneyimi özet olarak yeralmakta ve beceri ve başarılar en başta sunulmaktadır. Böylelikle,özgeçmişi gözden geçirecek kişinin işin gerektirdiği özelliklerle sizinözellikleriniz arasında bağlantıyı kurması sağlanmış olur.
İşlevsel özgeçmiş, özellikle benzer iş deneyimlerine sahip kişiler içinoldukça yararlı olabilir. Böylece, çarpıcı olamayacak bir iş deneyimioldukça etkili bir şekilde anlatılmış olacaktır.
İşlevsel özgeçmişler zaman zaman "Bazı bilgiler saklanıyor mu?"endişesini gündeme getirebilecek olsa da bilgi ve becerilerinivurgulamasına yardımcı olur.

Download Türkçe | İngilizce

Karma


Karma özgeçmişler, işlevsel ve fonksiyonel özgeçmişlerin bir arayagetirildiği özgeçmiş tipleridir. Bu formatta hazırlanmış özgeçmişlerdeişlevsel özgeçmişin tüm yapısı korunur ve iş deneyimi daha belirgin birhalde sunulur. İş deneyimi işlevsel özgeçmişe göre daha fazla,kronolojik özgeçmişe göre ise daha az belirgindir. Böylece hem bilgi,beceri ve başarılar daha net olarak ortaya konulabilir; hem de "Bazıbilgiler saklanıyor mu?" endişesi ortadan kaldırılmış olur.
Karma özgeçmişler pek çok açıdan uygun olsa da, halen çoğu işverenkronolojik özgeçmişleri daha kolay takip edilebilir ve anlaşılır olarakdeğerlendirmektedir.

Download Türkçe | İngilizce

kaynak : insankaynaklari.com

Cevapla
#2

AB'ye uyum sürecine girdiğimizden beri hemyasalarda hem de iş dünyasındaki uygulamalarda değişiklikler yapılıyor.Bu değişiklikler özgeçmişlere de yansıyınca, iş arama sürecinde olan yada olmayan herkesin özgeçmişlerini Avrupa Birliği'nin resmi sitesindeaçlıklanan modele göre güncellemesi gerekecek.

AB standardında hazırlanmış bir özgeçmiş örneğini merak ediyorsanız, aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz.

İngilizce örnek için tıklayın
Türkçe örnek için tıklayın
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Özgeçmiş Oluşturma gamze33 0 2.991 07-09-2008, Saat: 0:55
Son Yorum: gamze33
  Özgeçmiş (CV) Nasıl Yazılır? mustafa 0 3.482 12-06-2008, Saat: 18:22
Son Yorum: mustafa
  Özgeçmiş ( CV ) Hazırlama arachnanthe 0 4.358 09-01-2008, Saat: 22:45
Son Yorum: arachnanthe
  CV Örnekleri gamze33 0 271.860 17-06-2007, Saat: 0:44
Son Yorum: gamze33

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi