çocuklarda kızamık hastalığı

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.84/5 - 19 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
çocuklarda kızamık hastalığı

Kızamık, yalnızca insanlarda görülen, salgınlar yapan önemli bir hastalıktır. Dünyada her yıl 1,5 milyon çocuğun kızamıktan öldüğü tahmin edilmektedir. Hastalık, solunum yoluyla yayılır, son derece bulaşıcıdır. Hasta çocuklar kızamık virusunu, döküntülerin ortaya çıkmasından 4 gün öncesiyle 5 gün sonrası arasında çevrelerine yayarlar. Kuluçka devresi 10 -12 gün kadardır

Kızamık, 2 - 5 yılda bir 3 - 4 ay süren salgınlara yol açar.

İlk belirtiler halsizlik, huzursuzluk ve ateştir. Daha sonra gözlerde kızarıklık, öksürük, burun akıntısı ve nadiren eklem ağrıları ortaya çıkar. Üç dört gün içinde ciltte kırmızı renkli döküntüler belirir. Alından başlayan döküntüler 3 günde ayaklara ulaşır. Ateş beş gün içinde düşer. Devam etmesi ciddi bir sorun olduğunun habercisidir.

Kızamık, orta kulak iltihabına yol açabilir. Bu problem, gelişmekte olan ülkelerde sağırlığın en sık görülen nedenidir. Zatürre ve beyin iltihabı gibi ciddi hastalıklar görülebilir. Bu durumda kızamığın ölüme neden olma sıklığı en yüksek düzeye ulaşır.

Doğumdan sonraki ilk aylarda bebek, anneden geçmiş olan antikorların etkisiyle bu hastalığa karşı korunur. Ancak daha sonra korunma yetersiz kalır. 9 ayını dolduran her bebeğe en kısa zamanda kızamık aşısı yaptırılmalıdır. İyi bir bağışıklık sağlamak için aşının bebek 15 aylık olduğunda tekrarı uygun olur. Bu devrede kızamık - kızamıkçık - kabakulak aşısı önerilir.
tuhaf olay ;

beni üzen sen, teselli veren sen
kurtulmaya da çaban yok,neyinim , neden ben ?
kaçıp gitsem uzaklara, bilirim beni bulur
ne benle mutlu olur
ne bensiz huzuru bulur13
Bul

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  çocuklarda küfürün önlenmesi elifnas 0 2.228 13-12-2008, Saat: 22:35
Son Yorum: elifnas
  çocuklarda akıcı konuşma bozukluğu (kekemelik) elifnas 0 1.869 13-12-2008, Saat: 22:32
Son Yorum: elifnas
  çocuklarda parmak emme elifnas 1 2.312 13-12-2008, Saat: 22:32
Son Yorum: asi cafe
  çocuklarda allerjik astım GİZEMLİ 0 1.518 11-06-2008, Saat: 19:35
Son Yorum: GİZEMLİ
  ÇOCUKLARDA ŞİŞMANLIK neonatal 0 1.612 07-06-2007, Saat: 21:10
Son Yorum: neonatal

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi