İşsizler, bu kez iş beğenmedi

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.89/5 - 18 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İşsizler, bu kez iş beğenmedi
#1

Erzurum'da Orman Bölge Müdürlüğü, yaz sezonunda fidan dikiminde çalıştırmak için 3 bin mevsimlik işçi alacağını duyurdu. Günlüğü 25 TL olan ve 6 aylık iş için sadece 33 kişi başvuruda bulundu.

Orkun ÇİZMELİ/ ERZURUM (AHT)

Kayıtlı 10 bin, kayıtsız da 35 bin civarında işsizin bulunduğu Erzurum'da Vali Sami Bulut, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan fidan dikiminde çalıştırılacak personelin bu yıl ildeki işsizlerden oluşturulması talimatını verdi. Vali Bulut'un bu talimatı üzerine her yıl Güneydoğu'dan gelen işçiler yerine bu yıl kentte SYDV'den yardım alan ve Türkiye İş Kurumu'na başvuran işsizlere duyuru yaptı. Yaklaşık 1500 kişinin davet edildiği Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen toplantıya Vali Sami Bulut, Vali Yardımcısı Nurullah Aktaş, İl Genel Sekreteri Selami Altınok, Yakutiye İlçe Kaymakamı Yüksel Çelik, Orman Bölge Müdürü Mehmet Zeki Temur ile birlikte sadece 100 işsiz katıldı.
Yetkililerin, yaklaşık 6 ay sürecek işte yevmiye olarak 25 TL karşılığında, sigortasız çalıştırılacaklarını duyan işsizler salonu terketmek istedi. Kalabalığın salondan ayrılması üzerine oturduğu koltuktan ayağa kalkan Vali Sami Bulut, "Arkadaşlar bir dakika konuşalım. Hemen gitmeyin" diyerek kürsüye çıktı ve salonu terk etmek isteyen işsizleri durdurdu.

Vali Bulut, "Küresel krizle birlikte işsizlik Türkiye'de son yılların en yüksek rakamına ulaşmış durumda. Ben isterdim ki, bu salon dolsun. Demek ki, gelmeyenler iş sahibi. Yaklaşık 1500 kişiye mesaj çektik. Keşke herkes gelseydi. SYDV'den yardım alan ve Türkiye İş Kurumu'na müracat eden kişiler arasında eli kazma kürek tutabilecek kişileri bu işte görevlendirmek istiyoruz. Sizler iş arıyorsunuz, Orman Bölge Müdürlüğü de çalıştıracak işçi arıyor. Bedava da çalıştırmayacağız. Sağlığınız yerindeyse gelin çalışın. Hem ağaç dikmek gibi önemli milli bir görevi yerine getirecekseniz, hem de alın terinizin, emeğinizin karşılığını alacaksınız. Çoluğunuzun çocuğunuzun rızkını çıkaracaksınız. Belki Yeşilkart'ınızın iptal edilebileceğini düşünebilirsiniz. Kesinlikle böyle birşey söz konusu değil. Bu günü birlik bir iş ve yaklaşık 6 ay sürecek. Çok çalışan, daha fazla fidan diken daha fazla para kazanacak" dedi.
Vali Bulut'un açıklamalarına rağmen işsiz vatandaşlar salonu terkederken, sadece 33 kişi iş için kayıt yaptırdı. Duyuru yapmaya devam edeceklerini belirten Vali Bulut, "Vatandaş işsizse, ?ihtiyacım var' diyorsa gelsin. Onlara imkan sağlıyoruz daha ne yapalım" diye konuştu. Bu arada müracaatların Mayıs ayının 15'ine kadar Erzurum İl Merkezinde SYDV ve Orman Bölge Müdürlüklerine yapılabileceği bildirildi.
Cevapla
#2

benim vatandaşım, başka ne beklenir ki? 14

bir yandan işsizim, açım diye ağlanır; bir yandan da geçici de olsa bir iş tanıtım toplantısına çağrılırlar ve işin şartlarını beğenmezler.

işin sigortası yokmuş, sanki çalışmayınca sigorta var mı? alacağı işsizlik maaşına güvenmek çare midir? çare ise nereye kadar?

galiba emek harcamadan, çabalamadan kazanmak daha tatlı geliyor. maalesef 7
kim o deme boşuna
benim ben.
öyle bir ben ki kapına gelen
baştan başa sen.   -özdemir asaf
Cevapla
#3

işin ilginc tarafı adamlar memleketimim işsizine iş salayalım demişler tamam devletin bir kurumunun skk yapmaması hos karsılanacak bişi değil ama asgari ücret ile işe aldığını varsayarsak bürüt 666 tl.

burda alacakları paranın yanında + işsizlik almaya devam edecekler ssk yapılmadığı için vede yesil kartı olanların kartı iptal edilmicek.
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi