İki Zamanlı Benzinli Motor Nasıl Çalışır?

Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 2.64/5 - 44 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
İki Zamanlı Benzinli Motor Nasıl Çalışır?
#1

Çevremizdebulunanpek çok alette kullanılan bu motorları küçümsememek lazım. Çimbiçmemakinesinden, motorsikletlere; jet-skilerden karmotorlarına;teknelerden model uçaklara kadar kullanım alanı bulan bumotorlara dahayakından bakmak istedik bu sefer.

[Resim: benzinli2zmtr_r1.jpg]

Merakediyorsanız eğer iki zamanlı motrların nasıl çalıştığını yazımıza devamedin lütfen benle beraber...

İKİ ZAMANLI NE DEMEK?
Diğerbölümlerimizdesizlere benzinli motorları ve dizel motorlarıanlatmıştım. O motorlarhakkında birkaç hatırlatma yapmak gerekirse:Benzinli ve dizel motorlar,dört zamanlımotorlar idi. Yanimotor içindeki pistonun 4 kez aşağı ve yukarıhareketiyle motorun birturunu tamamlanmış oluyordu. Bu esnada krankmili ise 2 tam tur yapmışoluyordu. Dört zamandan kastedilen aşamalarise; emme, sıkıştırma, yanmave egzoz zamanları idi. Bukısahatırlatmadan sonra iki zamanlı motorlara geri dönelim. Adıüstünde bumotorlar 1 turunu pistonun 2 kez aşağı ve yukarı hareketiiletamamlarlar. Bu hareket sonucu krank mili 1 tam tur yapar.Hareketioluşturan piston dört zamanlı motorlardan farklı olarak 2zamanda (veyaharekette) işini bitirir. Bu zamanlar; emme ve sıkıştırmaile yanma veegzoz zamanlarıdır. Burada dikkat edilecek nokta şudur:Emme vesıkıştırma işleri, aynı zamanda birbirinin ardı sıra pistonunaşağıyukarı bir kez gidip gelmesiyle oluşur. Aynı olay yanma veegzozzamanları içinde geçerlidir.
Şimdi isterseniz daha detaylı bir şekilde inceleyelim iki zamanlı motorları.

NASIL ÇALIŞIRLAR?Motorçalışırkendört zamanlı motorlardan farklı olarak, hem pistonunaltındaki krankbölümünden hem de silindirin içinde pistonun üstkısmından faydalanır.Emme veya egzoz subapları yoktur. Motorun içindeoluşan basıncafarklarından dolayı yakıt karışımı emilir veya egzozgazı dışarıyaatılır.

[FLASH 500:500]http://www.soylenasil.com/makine/i/benzinli2zmtr_f1.swf[/FLASH]


Emme ve sıkıştırma zamanları
Pistonyukarıçıkarken üstünde bulunan karışımı silindirin içinde sıkıştırmayabaşlar.Bu esnada krank bölümünde pistonun yukarı çıkmasından dolayıbir vakum(negatif basınç) oluşur. Böylelikle yakıt karışımı emmekısmından krankbölümüne dolar. Bu karşım benzin, yağ ve havakarışımıdır. Krankbölümünde yağ dolu olmadığı için (dört zamanlımotorlar gibi) motorelemanlarının yağlanması benzine karıştırılan yağsayesinde olur. Pistonyukarı doğru devam ederek yakıt karışımını iyicesıkıştırmıştır. Sıkışanyakıt karışımı bujinin ateşlenmesiyle yanarakbir patlama oluşturur. Bupatlamayla açığa çıkan enerji pistonu aşağıdoğru hareket ettirir.
Yanma ve egzoz zamanları
Pistonaşağıdoğru hareket ederken egzoz çıkışı açılır ve emme ağzı kapanır.Yanmışyakıt olan egzoz gazı, egzoz borusundan dışarı atılır. Pistonunaşağıhareketine devam etmesiyle, aşağıda sıkışan yakıt karışımı,taşımacebinin açılmasıyla pistonun üst kısmına dolmaya başlar. Üstbölüme yeniyakıt karışımı dolarken, içerdeki tüm egzoz gazıatılmıştır. Aşağı doğruhareketini tamamlayan piston yukarı doğruharekete geçer. Artık emmeağzı tekrar açılacak, egzoz gazı çıkışıkapanacak ve motor yeniden aynışeyleri yapmaya başlayacaktır.
İki zamanlı motorlar işte bu prensibe göre çalışırlar. Şimdi diğer detaylara kısa kısa bir göz atalım!

KISA KISA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 1. İkizamanlı motorlar, dört zamanlı motorlara göre daha az detay içerirler.Bu yüzden imalatı daha kolay ve daha ucuzdur.

 2. Maliyetiucuzolmasına rağmen, yakıt karışımının bir kısmının yanmadan egzozgazıylabirlikte dışarı atılması sakıncalı ve ekonomik olmayantarafıdır.


 3. Yakıtkarışımıkrank bölümünü kullanarak pistonun üst kısmına ulaşır. Buyüzden krankbölümü dört zamanlı motorlar gibi devamlı yağ içindeyüzmez. Bu bölümünyağlanma işlemi, benzine karıştırılan yağ sayesindeolur. Fakat bu yağınbenzinle birlikte yakılması çevre kirliliğinesebep veren sakıncalı birdurumdur.


 4. İkizamanlı motorlarda pistonun her yukarı çıkışında yanmaişlemigerçekleşmektedir. Halbuki dört zamanlı motorlar da, pistonikinci kezyukarı çıktığında yanma işlemi gerçekleşmektedir. Yanmaişleminin herdefasında olması çok yüksek ısıların ortaya çıkmasını vemotorelemanlarının ömrünün kısa olmasını doğurmaktadır.

 5. Bumotorlarınsoğuk havalarda çalıştırılması diğer motorlara göre dahakolaydır. Oyüzden özellikle kar motosikletlerinde tercih edilirler.

Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Benzinli Motor Nasıl Çalışır ? arachnanthe 0 17.593 12-03-2007, Saat: 0:50
Son Yorum: arachnanthe
  Dizel Motor Nasıl Çalışır ? arachnanthe 0 5.376 12-03-2007, Saat: 0:46
Son Yorum: arachnanthe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi