İlk Şizofrenik Fare

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.67/5 - 12 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İlk Şizofrenik Fare
#1

İlk Şizofrenik Fare(Güldüğüme bakmayın ciddi bir haber)
--------------------------------------------------------------------------------
WASHINGTON, 30 Temmuz- Johns Hopkins Tıp Enstitüsü araştırmacıları gen yapısını oynayarak, şizofreninin hem anatomiksel hemde davranışsal semptomlarını gösteren bir fare ürettiler.Şizofreni Sadece A.B.D'de 2 milyondan fazla şizofren hastası var.
Şizofreninin semptomlarını elde etmek için yapılan hayvan deneyleri ilaçlara dayalıydı. Fakat üretilen bu fare modeli genetiksel bir değişiklikle şizofrenik semptomları göstermektedir. Böylece bu fare sayesinde hastalığın sürecini daha iyi anlaşılacak ve buna görede yeni tedaviler geliştirilebilecek.
Şizofrenik kobaylar elde etme hastalığın bazı özelliklerinden dolayı çok zordu. Bununla beraber Akira Sawa (Psikiyatr ve Nörobilimci) ve arkadaşları , bu hastalığın en önemli risk faktörlerinden birinden yararlandı: DISC1 geni (Bu gen, sinir hücrelerinin beyinde olması gerektiği yerde bulunmasını sağlayan bir protein üretiyor fakat şizofrenide bozuluyor)
Ulusal Bilim Akademisi'nde bu hafta belirtildiği üzere araştırmacılar bu bozuk geni içeren bir fare ürettiler.
Fare büyüdükçe şu sonuçlar elde edildi:
1) Fare açık alana konduğunda telaşlanmaya başlıyor.
2) Saklanmış Yiyecekleri bulmakta zorlanıyor.
3) Normal fareler kadar iyi yüzemiyor

Labda Üretilen Şizofrenik Fare
Ki bu davranışlara paralel olan hiperaktivite, duygusuzluk ve koku alamama
normal şizofrenik hastalarda da görülmektedir.
Farenin beyin röntgeninde karakteristik semptomlar görülmüş hatta fiziksel travmayı önleyen lateral ventriküllerin büyüdüğü gözlenmiş.
Fakat Sawa Şunada dikkat çekiyor:"Farelerde gözlenen semptomlar ,insanlarda görülenlerle aynı değil.Çünkü hastalığın tetiklenmesinde birden fazla gen rol almaktadır. Bununla beraber, stres ve virüsler gibi dış faktörlerin şizofreninin semptomlarının nasıl daha da kötüleştirdiğini araştırabileceğiz.Ayrıca Şizofreni'deki pek çok boşluğu bu fareler sayesinde doldurabileceğiz "
Güzel Bir Amazon Olmak için...

http://my.oriflame.com.tr/merve
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi