İnmemiş Testis

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.59/5 - 27 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İnmemiş Testis
#1

İNMEMİŞ TESTİS
Nedir ?

Anne karnındaki erkek çocuğun testisleri yedinci aya kadar kendi karını içinde kalır. Daha sonra kasık boyunca kayarak torbaya inerler. Bu iniş sırasında bir yerde kalırlarsa inmemiş testisten söz edilir. Tek veya çift taraflı olur.

Tani Nasil Konur ?

Aileler yeni doğmuş erkek çocukların torbalarına nazikçe dokunarak testisleri aramalıdırlar. Şüphe durumunda üroloğa başvurulmalıdır. Ürolog testisin durumunu açığa kavuşturacaktır.

Tehlikesi Var midir ?

İnmemiş testislerde kanserleşme tehlikesi büyüktür. Ayrıca tek taraflı bile olsa diğerinide etkileyip üreme hücrelerinin çalışmasını bozarak çocuk sahibi olma yeteneğini azaltabilir.

Nasil Tedavi Edilir ?

İdeal tedavi zamanı ilk bir yaştır. Torbaya yakın testislerde ilaç tedavisi denenebilir. Yukarda ki testisler ve ilaç tedavisinin başarısızlığı durumunda ürolog ameliyatla testisi torbaya indirecektir.
Cevapla
#2

Kardeş bilgiler için teşekkür ederim.
Cevapla
#3

sevgili sağlık bakanım bizi aydınlattıgın için teşekkürler
Cevapla
#4

Ama daha çok çocuk daha 1 yaşını doldurmadan doktor müdahalesi gereklidir bu gibi durumlarda. Yoksa yaş ilerlediği için müdahale daha da zorlaşacaktır ve dolayısıyla aynı oranda verim alınması beklenemez. Yani zaman geçince iş biraz tehlike buyutuna girer.
Bul
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Testis Urları GİZEMLİ 0 1.756 11-06-2008, Saat: 19:11
Son Yorum: GİZEMLİ

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi