5 dakikanı bana ayır

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.04/5 - 26 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5 dakikanı bana ayır

Dünyaevine, kitap okuyarak giriyorlar  

Cumhurbaşkanlığı'nın 'Türkiye Okuyor' ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) '5 Dakikanı Bana Ayır' adlı kampanyası, Adıyaman'da nikâh salonlarına kadar ulaştı.  

Evlenecek çiftlerin, 5 dakika kitap okuduktan sonra nikâhları kıyılıyor. Sadece gelin ve damat değil, törene katılan davetliler de kitap okumadan salondan ayrılmıyor. İlk uygulama Adıyaman Milli Eğitim Müdürü Abdulgaffur Büyükfırat'ın şahitliğini yaptığı nikâh töreninde gerçekleştirildi. Nikâhtan önce gelin, damat ve davetlilere kitap dağıtıldı. Herkesin 5 dakika kitap okumasının ardından Canan Betül Sarı ile Mehmet Kenan Yapıcı çiftinin nikâhları kıyıldı.

Yılmaz Çoban, Adıyaman

16 Şubat 2008, Cumartesi

kitap okumak... gerçekten çok keyifli ve çok güzeldir. boş zamanlarınızda ne yaparsınız? klasik bir cevaptır, kitap okumak. bence kitabı zaten olmayan boş zamanlarımızda değil, her zaman okumalıyız. yani kitap okumak için zaman ayırmalıyız.

şu anda hangi kitabı okuyorsunuz? dikkat! en son okuduğunuz kitabı sormuyorum. belki de hatırlamayacağınız kadar uzun bir süre geçmiştir en son okunan kitabın üzerinden.

şu anda okuduğunuz kitap hakkında bizi bilgilendirir misiniz? - kendi kelimelerinizle, cümlelerinizle. eğer okuduğunuz bir kitap yoksa, hemen okumaya başlıyorsunuz, di mi?
kim o deme boşuna
benim ben.
öyle bir ben ki kapına gelen
baştan başa sen.   -özdemir asaf

tanios kayası - amin maalouf

amin maalouf, lübnan asıllı bir yazar, eserlerini fransızca yazıyor. ben onu ilk semerkant isimli romanıyla tanıdım.- ki bence en mükemmel kitabıdır.

şu anda okuduğum tanios kayası adlı eseriyle, goncourt akademisi edebiyat ödülü kazanmış. eserlerinde genelde doğu ve akdeniz kültürü ile ilgili bilgilere geniş yer veriyor. ve bu eserde de olduğu gibi, gerçek bir olayın çevresinde kurgu hikayelerle olayı işliyor.

osmanlı ile mısır şeyhi arasında kalan bir dağ köyünde yaşanan olayları, insanların taraf tutarken neleri hesapladıklarını, hayatımızda nice bilinmeyenler olduğunu, kaderin-yazarın deyimi ile yazgı- hayatımız üzerindeki etkilerini... değişik bir uslupla anlatıyor.
kim o deme boşuna
benim ben.
öyle bir ben ki kapına gelen
baştan başa sen.   -özdemir asaf

kitap önerileri özetleri ve benzeri konular için KİTAP bölümünü kullanabilirsiniz arkadaslar

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi