Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.8/5 - 15 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ATATÜRK YÜZYILIN LİDERİ
#1

Ulu önder ABD'de yapılan değerlendirmede 11 kritere göre bu ünvana layık görüldü
ABD’deBrown üniversitesi öğretim görevlisi Profesör Arnold Ludwig, geliştirdiği bir metodoloji sonucunda, Atatürk’ün 20. yüzyılın en büyüksiyasi lideri olduğunu ortaya koydu.

’Dağın Arslanı: Siyasi Liderliğin Doğası’ adlıkitabın yazarı Prof. Ludwig, Amerika Atatürk Derneği’nin (ASA)toplantısında, geliştirdiği ’siyasi büyüklük skalası’ ile, Atatürk’üişbaşındaki ABD Başkanı George W. Bush ile karşılaştırdı. Sonuçta, Bush15 puan alırken Atatürk 32 puan topladı. Ludwig’in çalışmasında, NelsonMandela 20 puan, Winston Churchill 22 puan ve Bill Clinton da 15 puanalmıştı.

Mao’dan 2 puan yüksek

Ludwig’in daha önce yaptığı çalışmada, Atatürk 31puan ile birinci olurken, Mao Zedong ve Franklin D. Roosevelt 30 puanlaikinci olmuştu. Aynı çalışmada, Charles De Gaulle altıncı, WoodrowWilson 15. olmuş ve Ronald Reagan da 25 numarada yer almıştı.Psikiyatrist olan Prof. Ludwig, ’kültürel özellikler ve önyargılardanarındırılmış’ bir yöntemle dünya liderlerini 11 ayrı kategoridedeğerlendiriyor. Her kategoride liderlere 0 ile 3 arasında puanverilirken, sadece iki kategoride 0 ile 5 arasında puan verilebiliyor.Bu kategoriler, sıfırdan ülke yaratmak, toprakları genişletmek,iktidarda kalınan süre, askeri başarı, sosyal tasarım gücü, ekonomikbaşarı, devlet adamlığı, ideoloji ortaya koyma, ahlaken örnek olma,siyasi miras ve ülkenin nüfusu olarak sıralanıyor.
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi