Aktütünü bırakıp afişle uğraşmışlar

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.75/5 - 12 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aktütünü bırakıp afişle uğraşmışlar
#1

Aktütün baskınını haber veren istihbarat raporlarını inceleyen asker, uyarıyı es geçip raporlardaki “Yüksekova’ya Kürtçe afiş asıldı” uyarısını dikkate almış ve hemen ‘gereğini’ yapmış. Taraf’ın dün yayımladığı rapordaki “Kürtçe afiş asıldı” istihbaratının kaderi “Aktütün’e baskın olacak” uyarısına benzememiş ve asker, afişi savcılık eliyle kaldırtmış. Jandarma raporlarında DTP’nin yasal çalışmalarının yer alması da gösteriyor ki bölgedeki OHAL koşulları aslında hiç değişmedi. Hava Kuvvetleri Komutanı Babaoğlu dün, “Alınacak insansız araçların sağlayacağı anlık istihbarat bilgileriyle başarımız artacak” dedi. Aktütün’de istihbarat vardı. Peki ne yapıldı? Oysa Taraf’ın dünkü manşeti Aktütün saldırısı hazırlıklarının ABD’ye ait araçtan anında iletilmesine rağmen önlemlerin alınmadığını ortaya koyuyordu


Jandarmanın iç yazışmalarına ve İnsansız Hava Araçları’nın görüntülerine göre Genelkurmay, Aktütün saldırısından önce yeterli istihbarata sahipti. Taraf’ın dün yayımladığı belge ve görüntülerden başka bir gerçek daha ortaya çıktı. Söz konusu raporlardaki yazışmalara göre asker yetki alanı dışında il merkezlerinde “afiş asma”, “basın açıklaması”, “müzik şöleni”, “panel” gibi faaliyetleri izlemekle uğraşırken, Aktütün saldırısı gibi PKK’nın büyük çaplı saldırısına karşı gerekli önlemleri alamıyor. Saldırıdan beş gün önce, (29 Eylül 2008) Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı’nın aralarında Genelkurmay karargahının da bulunduğu çok sayıda ilgili komutanlığa gönderdiği “Çok ivedi” ibareli “İç Güvenlik Harekatı Durum Raporu”nda “PKK’nın bölgedeki Hakkari Yüksekova’ya bağlı bazı köylere ‘boşaltın’ talimatı verdiği, Yüksekova-Dağlıca köyündeki 3’üncü mot.p.tb.k.lığına yönelik eylem hazırlığında olduğu” belirtiliyor. Ama aynı günkü raporda askerin Yüksekova ilçesinde belediye tarafından asılan Kürtçe bir afişle ilgili Kaymakamlık nezdinde yaptığı girişim ve çalışmalar anlatılıyor. Aktütün saldırısından bir gün önce (02 ekim günü) sınırdan içeri sızan PKK’lıların ağır silahlar taşıdığı, saldırı hazırlığı yaptığı net bilgilerle, isim isim bildiriliyor. Ancak yine aynı günkü raporlarda polisin yetki alanına giren bölgelerde istihbarat topladığı ve suçlu takibi yaptığı görülüyor. Söz konusu bilgiler, raporda PKK’nın Aktütün karakolu baskını için yaptığı hazırlık ve faaliyetlerin istihbaratıyla iç içe verilmiş.

AFİŞ ASILMIŞ, İZLEMEDE • 3’üncü Tak.P.Tüm. K.lığı’nın 29.09.2008 tarihli “İç Güvenlik Harekatı Günlük Durum Raporu”nda Hakkari Merkez’deki günlük çalışmalar şöyle raporlanıyor: “Hakkari/Merkez Bulvar Caddesi üzerine Hakkari Belediye Başkanı Kazım Kurt tarafından ‘Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun-Cejna we ya Remezane Pirozbe’, Yüksekova ilçe merkezi Cengiz Topel caddesi üzerine Yüksekova Belediye Başkanlığı tarafından Ramazan Bayramınız kutlu olsun anlamına gelen ‘Cejna remezane li we piroz be şaredariya geveri’ yazılı pankart asılmıştır. Hakkari’de asılan pankart 3’üncü Tak. P. Tüm. K.Lığı’nın Hakkari Valiliği nezdinde yaptığı girişim sonucundan Emniyet Müdürlüğü tarafından indirilmiştir. Yüksekova’da asılmış olan pankartın indirilmesi için 21’inci J.Snr.Tug.K.Lığı’nın Yüksekova Kaymakamlığı’na şifahi başvurusuna rağmen Kaymakamlığın gerekli tepkiyi göstermemesi nedeniyle indirtilmemiştir. 21’inci J.Snr.Tug.K.Lığı tarafından Kaymakamlığa pankartın Anayasa ve yasalara aykırı olduğu, indirtilmesi ve yasal işlemlerin yapılması mahiyetinde yazı yazılmıştır. Konu takip edilmektedir.”
Raporda, Ç, D, E, F, G.... maddeleri altında il merkezinde günlük olarak takip edildiği anlaşılan olayların gerçekleşip gerçekleşmediği bilgisine yer verilmiş.

BAYRAMLAŞIYORLAR, TAKİPTE • 3’üncü Tak.P.Tüm. K.lığı’nın 29.09.2008 tarihli aynı raporunda Şırnak il merkezindeki bir olay şöyle kaydedilmiş: “Şırnak DTP İl Başkanlığı binası önünde toplanan yaklaşık 50-100 kişilik grup, DTP İl Başkanı Halil İrmez organizesinde, Şırnak Belediye binasında düzenlenen bayramlaşma törenine katılmış. Bayramlaşma törenini müteakip Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak, DTP İL Başkanı ve 100-150 kişilik grup Cumhuriyet Meydanı’ndan yürüyerek, Dicle Mahallesi’nde bulunan mezarlıktaki terörist mezarlarını ziyaret etmişlerdir. Grup, 301230 C EYL 08’de kendiliğinden dağılmıştır.”

PARTİ ŞÖLENİ, KONTROL ALTINDA • Yine Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı’nın 02.10.2008 tarihli “İç Güvenlik Harekatı Günlük Durum Raporu”nda yer alan bilgilere göre asker Şırnak il merkezindeki DTP teşkilatının faaliyetlerini takip altına almış. Raporda şunlar kaydedilmiş: “DTP tarafından 05 Ekim 2008 günü, İdil ilçesinde parti şöleni düzenleneceği, şölende; Eğitimin Kürtçe yapılması ve kültürel hakların talebi konularının işleneceği. (İl J.K.Lığı/Şırnak-02 Ekim 2008) (İlgili makamlara bildirildi, işlem ve teyide devam ediliyor.)

PROTESTO VAR, BAKILACAK • Aynı günkü raporda askerin çok sayıda, aydın, yazar ve meslek örgütü temsilcisinin katılımıyla oluşan sivil bir girişim olan “Türkiye Barış Meclisi”ni izlediği anlaşılıyor. Bu faaliyet Siirt merkezde, gerçekleşiyor. Dikkat çekici nokta ise, raporda bölgenin “Polis bölgesi” olduğu notu da düşülmüş: “BASIN AÇIKLAMASI. 3’üncü Komd. Tug. K.Lığı (POLİS BÖLGESİ): 031315 C EKİ 08’de Türkiye Barış Meclisi-Siirt Barış Girişiminin organize ettiği, Siirt Merkez Özbel İşhanında faaliyet gösteren Siir İnsan Hakları Derneği Şubesinde, İHD Siirt Şube Başkanı Vetha Aydın tarafından TBMM’de görüşülecek olan ‘Sınır ötesi kara harekatı teskeresini’ protesto etmek amacıyla, 22 kişiye hitaben basın açıklaması yapılmıştır.”

PANEL VE MÜZİK ŞÖLENİ, RAPORDA • Raporda devamla C, Ç, D, E, F, G, Ğ, H şıkları sıralanarak il merkezinde “Pankart asma, slogan atma, lastik yakma, bildiri dağıtma, afiş asma, duvarlara yazı yazma, kepenk kapatma, açlık grevi” gibi olayların olup olmadığı değerlendirilmiş. Raporda, “Diğer olaylar” başlığı altında ise ildeki o gün yapılan “Panel, konferans, müzik şöleni, vb.” etkinlikleri sıralanmış ve karşılarına “YOKTUR” ibaresi düşülmüş. Aynı kapsamlı sınıflandırılma diğer iller, ilçeler için de yazılarak değerlendirilmiş.

PANKART DİPLOMASİSİ • Yüksekova Belediye Başkanı Salih Yıldız, ilçe merkezine asılan Kürtçe ve Türkçe pankartla ilgili olarak yaşananları şöyle anlattı: “Kürtçe ve Türkçe olarak halkın Ramazan Bayramı’nı kutlayan bir pankartı yazdırıp çarşıda bir caddeye astırdık. Başbakan Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Kürt televizyon için girişimleri de hatırlardadır. Bunda bir sakınca görmedim. Ancak, pankartla ilgili olarak Kaymakam Mehmet Ünal, aynı gün beni arayarak ‘Pankarttan büyük rahatsızlık duyuluyor, kaldırırsanız iyi olur’ dedi. Ben kaldıramayacağımı söyledim. Kaymakam ikinci gün tekrar aradı, ‘Savcılık hakkınızda dava açacak, o pankartı indirin’ dedi. Ancak ben pankartı indirmedim. Fakat panzer eşliğinde polisler pankartı ikinci gün, gece 10.00 sularında indirdiler ve benim hakkımda da soruşturma başlatıldı, şimdi yargılanıyorum.

taraf.com.tr/haber.asp?id=19206
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Aktütünü itiraf edin demiştik... Biz açıklıyoruz arachnanthe 1 1.752 16-10-2008, Saat: 8:28
Son Yorum: arachnanthe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi