Anti Patinaj Sistemi (ASR) Nedir? Ne İşe Yarar?

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.8/5 - 20 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anti Patinaj Sistemi (ASR) Nedir? Ne İşe Yarar?
#1

Gaza fazla yüklenmelerde araç patinaj yaptığı zaman araba normalhızlanabileceğinden daha yavaş bir şekilde hızlanır. Özellikle çokhızlı bir şekilde kalkmanız gerekirken (mesela bir yoldan karşıyageçeceksiniz, trafik yoğun, bir aralık buldunuz hemen gaza basıp geçmekistiyorsunuz) eğer gaza, panik yapıp da, fazla basarsanız, araç patinajyapar, ve araç olduğu yerde duruken tekerlekler de fırıl fırıl döner.Bu sistem genelde güçlü motoru olan arabalarda ve özellikle arkadanitişlilerde kullanılır..

Sistemin Çalışma Mantığı:

Varsayıyoruzki gazı köklediniz ve araç patinaj yapmaya başladı. İşte bu andaaşağıdaki şekildeki 2 numaralı sistem aracın ön tekerlerinin arkatekerlerinden daha hızlı döndüğünü anlar ve hemen 4 numaralı frenbasıncı algılayıcısını ve 5 numaralı ABS kontrol ünitesini uyarır. Buüniteler de (siz hala gaza basmaya devam etmekte ısrar ediyorsanız),patinaj yapan tekere fren uygularlar ve patinaj kesilesiye kadar buişlemi sürdürürler. Bu 1.yöntemdi...

Diğer yöntem ise patinajyapan tekere fren uygulamak yerine, gazı kesmektir. Teker patinajabaşladığı anda 3 numaralı 'motor kontrol ünitesi', 6 numaralıenjeksiyon pompası ünitesini uyararak gezı kesmesini söyler, o da gazıgerektiği kadar keser ve patinaj önlenir. İşte sistem böyle çalışıyor,ama bu sistem performanslı kalkışları düşündüğünüzde avantajdan çokdezavantaj getirir. Yani bu sistemle gazı kökleyip de kalkarsanız,normal şekilde kendinizin patinaj yaptırmadan kalktığınızdan daha yavaşkalkarsınız.
Bunun için otomobil dergilerindeki 0-100 testlerindepilotlar, bu sistemi devreden çıkartırlar. Zaten bu iş arabanıniçindeki bir düğmeyle önceden belirttiğimiz gibi yapılabilmektedir.Yani karar size kalmış. ASR en çok karlı, buzlu bölgelerde, ya daçamurlu dağ yollarında iş görür. 4X4 jiplerin de çoğunda da, her zaman'yağmur demem, çamur demem' mantığı işlemeyeceğinden dolayı, bu sistembulunur.
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Icon20 ses sistemi görmek isteyen baksın arachnanthe 3 3.318 09-11-2008, Saat: 6:22
Son Yorum: efsane191905
Icon5 Modifiye Nedir ? Realty 0 1.622 03-07-2008, Saat: 14:43
Son Yorum: Realty

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi