Anti - Virüs programlarının incelemeleri

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.5/5 - 16 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anti - Virüs programlarının incelemeleri
#1

tek tek antivirüs programlarının artılarına ve eksilerine bakalım.


H:M Anti-Virus Program
06:51 Kaspersky
08:21 Bitdefender
08:45 Virusbuster
09:08 F-Secure
09:16 F-Prot
09:16 RAV
09:24 AntiVir
10:31 Quickheal
10:52 InoculateIT-CA
11:30 Ikarustek tek antivirüs programlarının artılarına ve eksilerine bakalım.


H:M Anti-Virus Program
06:51 Kaspersky
08:21 Bitdefender
08:45 Virusbuster
09:08 F-Secure
09:16 F-Prot
09:16 RAV
09:24 AntiVir
10:31 Quickheal
10:52 InoculateIT-CA
11:30 Ikarus
12:00 AVG
12:17 Avast
12:22 Sophos
12:31 Dr. Web
13:06 Trend Micro
13:10 Norman
13:59 Command
14:04 Panda
17:16 Esafe
24:12 a²
26:11 McAfee
27:10 Symantec
29:45 InoculateIT-VETBu tabloda antivirüs yazılımlarının kaç dk veya saat sonra yeni çıkan virüslerden haberdar olduklarını gösteriyor. Ve bu bize az da olsa liderler hakkında bir fikir veriyor. Evet düşündüğünüz büyük devler nerelerde bir bakın. Günümüzde kullanılacak programın bilgisayarınızı koruması dışında yormamasıda büyük bir önem taşımaktadır. Bu özelliklerin tümünü barındıran virüs programları yok değil fakat çoğu antivirüs yazılımı bu işlerin birini yaparken diğerinden ödün vererek çalışmaktadır.


Şimdi antivirüs yazılımlarına dikkatlice bir bakalım:


Symantec: Norton antivirüs programı olarak bilinen ve Türkiye ve Dünyada kullanımı en yüksek olan programlardan biridir.


Web Sitesi: http://www.symantec.com/index.htm


+ Program arayüzü çok kullanışlı.
- Program çalışırken bilgisayara büyük yük getiriyor. Bilgisayar gözle görülür şekilde yavaşlıyor. Tarama motoru yavaş çalışıyor, Otomatik update ile sitede yayınlanan virüs tanımlama dosyaları arasında neredeyse 1 gün fark var.Otomatik update ile neredeyse bir gün sonra virüsler tanımlanmakta.
Bu program için söylenen tüm eksi yanlar neredeyse tamamı deyebilirim( otomatik update dışında) Norton 2005'de halledilmiş durumda. Program daha hızlı çalışıp daha hızlı tarama yapabiliyor. Wormlar içinde ayrı bir koruma eklenmiş programa 2005 versiyonunda. Eğer kullanacaksanız kesinlikle NORTON kullanacaksanız versiyon 2005 kullanın.


McAfee: Bu virüs programı da nortondan sonra en çok bilinen virüs programıdır.


Web Sitesi: http://www.mcafee.com/us/


+Yeni arayüz kullanıcı dostu, spy ve pop up önleme.
- Sistem kaynaklarını kullanmada sınıfta kalıyor bilgisiyar bariz olarak yavaşlıyor.
Bu programın son sürümü olan McAfee VirusScan 8.0 gerçekten çok ilgi çekiyor. Şirket uzun zamandır kullandığı kalkan işaretini değiştirmiş. Gerçekten security center çok renkli ve çekici görülüyor.Program sizi korumanızın ne kadar etkili olduğu konusunda aynı XP SP2 gibi uyarıyor.


Panda: Panda Software şirketinin çok kullanışlı ve etkili antivirüs yazılımı panda antivirüs.
Web Sitesi: http://www.pandasoftware.com/home/default.asp
+ Kullanışlı arayüz, çok hızlı tarama motoru, sistem kaynaklarını minimum tüketim, etkili otomatik güncelleme.
- Yeni versiyonlarındaki sorunlar.
Platinum ve Titanium modelleri var aralarındaki fark site linkinde mevcut ama kısaca platinium'un daha komplike bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu versiyonda hem antivirüs yazılımı hemde firewall mevcut.Firewall yazılımı Sygate şirketi tarafından sağlanmakta.Platiniumun sağladığı koruma daha üstün fakat titaniuma göre sistemi daha fazla yavaşlatıyor ama norton ve Mcafee ile kıyaslanamaz bile. Bu arada platinium versiyonu konuşuyor Son çıkan ve Escort notebook ile lisanslı olarak kullandığımız Panta antivirüs Titanium 2004 versiyonunda daha önce tespit ettiğim Xp kapanırken kapanışta gecikmelere neden olma sorunu devam ettiğinden programı kaldırdık ama daha sonra yaptığım denemelerde program versiyon güncelleme ile sorunun giderilebileceğini gördüm.Bir de internetten update sırasında Cpu kullanımı çok artıyor %40 %50 lerde Cpu kullanımı sadece update sırasında gerçekleşiyor.Bu da makinede yüklenme yaratıyor. Scan motoru sayesinde inanılmaz hızlar ile virüsleri tarayabileceksiniz.


Kaspersky: İşte ünlü antivirüs yazılımı. Her saat başı antivirüs güncellemeleri daha neler neler çok pro. bir ürün Kaspersky.


Web Sitesi: http://www.kaspersky.com/


+ Versiyon 5,0 ile mükemmel arayüz, Çok hızlı kullanım, Kullanım kolaylığı, virüs tanımlama dosyaları saat başı yenileniyor hatta her an yeni bir update ile karşı karşıya kalıyorsunuz.
- Xp açılırken biraz geç devreye giriyor. Devreye girdikten sonra makinede bir yavaşlama hissediliyor fakat bilgisayarı kullandıkça bu durum fazlaca hissedilir olmuyor.özellikle ofis belgesi açarken bariz şekilde bu yavaşlama kendini hissettiriyor.Yani yinede norton ve mcafee ye göre sistemde çok hızlı kullanılabiliyor. Bir de update butonuna bastıktan sonra iptale bassanız bile programın durması neredeyse 15sn alıyor.
Virüs tanıma oranı en yüksek antivirüs yazılımı bu. Gerçekten kullanırken insan kendini güvende hissediyor.


Bitdefender: ICSA Labs sertifikası, yazılımın virüs tarama motorunun bilinen tüm virüsleri tespit edebilmesini sağlıyor.
Web Sitesi: http://www.bitdefender.com/index.php
+ ICSA Labs sertifikası, dialer’lara karşı özel önlem, entegre firewall.
- Aktif koruma yok, Ancak download ettiğiniz doyada virüs varsa o dosyaya erişmeye çalışmadan uyarılıyorsunuz.Yani sisteme virüs indiriliyor sonuçta. Arabirim çok kullanışlı ve virüs ve internet aktiviteleri flashget programında gördüğümüz benzeri bir grafik ile kullanıcıya sunuluyor.


Sophos: Kurumsal anti-virüs koruması Sophos Anti-Virus'ü kesinlikle bir son kullanıcıya öneremem ama bu konuda sektörde lider bir kuruluş.
Web Sitesi: http://www.sophos.com/
+ Düzenli olarak ICSA ve Virus Bulletin tarafından testten geçen bir program, Sürekli antivirüs database güncellemeleri.
- Kullanıcı dostu değil, Uygulamayı kullanmak başlı başına bir sorun otomatik update yapmak isteyenleri puzzle çözme işinden daha zor bir görev bekliyor.Kesinlikle son kullanıcı için değil.
Zararlı olarak (in the wild) tanımlanan virüsleri yakaladığı Anti-Virüs Checkmark 1. seviye sertifikası almasıyla kanıtlanan Sophos kullanıcı dostu olmamakla sınıfta kalıyor bence uzak durulması daha sağlıklı. Anlamak ve işlem yapmak zor.


VirusBuster: Şirket bir macar şirketi ve virüs koruması konusunda başarılı ürünleri var. Linux, FreeBSD, OpenBSD, Dos, Unix tabanlı sistemlere uygun ürünü de mevcut bir şirket.
Web Sitesi: http://www.virusbuster.hu/en/
+ Virüsbuster for windows programı gerçekten real-time koruma sağlıyor, basit bir kullanımı var.
- Sisteme yük bindiriyor, virüs tarama hızı diğer programlara göre biraz yavaş.


Avast: İşte yeni kral karşınızda. Şirketin ücretsiz kullanıma sunduğu avast home edition ürününün yanısıra bir de ücretli olan pro ürünü mevcut.
Web Sitesi: http://www.avast.com/
+ Sisteme minimum yük bindirme(gerçekten bu böyle), Skin desteği, Online koruma, Çok basit kullanım arayüzü, sciript blocking desteği.
- Tek eksi olarak günde 1 çıkan update gösterilebilir ki bu da o kadar sorun olmuyor. Önemli durumlarda zaten o saat içinde bir güncelleme çıkarıyorlar.


Yine liste içinden ve dışından beğendiğim virüs programları arasında AVG, NOD32, Command antivirüs programları mevcut bunların içinden en ağır basanı AVG ve NOD32 özellikle 2 programda sistem kaynaklarını neredeyse hiç tüketmeyecek kadar tutumlu davranıyor. Hem virüs tarama hem de online koruma sırasında.Bazı antivirüs yazılımlarının web siteleri:
F-Secure web sitesi: http://www.f-secure.com/virus-info/
F-Prot web sitesi: http://www.f-prot.com/
Anti-Vir web sitesi: http://www.free-av.com/ ve http://www.hbedv.com/en/index.html
Quickheal web sitesi: http://www.quickheal.com/default.htm
RAV web sitesi: http://www.ravantivirus.com/
AVG web sitesi: http://www.grisoft.com/us/us_index.php
Trend microweb sitesi: http://tr.trendmicro-europe.com/
Esafe web sitesi: http://www.esafe.com/esafe/default.asp
Dr.web web sitesi: http://www.sald.com/
Norman antivirüs: http://www.norman.com/
a² web sitesi: http://www.emsisoft.com/en/software/free/
Bullguard web sitesi: http://www.bullguard.com/default.aspx
Zonealarm antivirus: http://www.zonelabs.com/store/content/home.jsp


Burada ise antivirüs programlarının günde kaç kez update dosyası çıkardığı gösteriliyor:
(H+BEDV) 5 - 6
Avast! (Alwil) 2
AVG (Grisoft) 2
BitDefender 3 - 4
Command 2
Dr.Web 6
eSafe (Aladdin) 5
eTrust (CA) 4 - 5
F-Prot (Frisk) 4 - 5
F-Secure 6 - 7
Ikarus 4
Kaspersky Labs yaklaşlık 20
McAfee/NAI 1
Norman 2
Panda 7
Quickheal 4
Sophos 4 - 5
Symantec 1 - 2
Trend Micro 2 - 3
VirusBuster 4 - 5


alıntıdır....

..VENOM00..

Ödüllü Programı unutmuşsunuz...
Bu kadar ödül aldıysa vardır bi hikmeti deyip kurduk programı ama, inşallah yüzümüzü kara çıkartmaz....


NOD32 Hakkında
NOD32, ThreatSense teknolojisine sahip etkili motoru sayesinde e-mail ve internet üzerinden gelebilecek tehditlere karşı koruma sağlayan bütünleşik bir anti-virüs ve anti-spyware çözümüdür. NOD32 kurulumu ve kullanımı kolay bir programdır, pek çok platformda (Windows, Linux, Novell, DOS) koruma sağlar. 40 defa Virus Bulletin %100 yakalama Ödülünü kazanmıştır.

Ücretsiz 30 Günlük NOD32 Antivirüs Yazılımı Sürümü
Virüsler, solucanlar ve casus yazılımlar için geliştirilmiş gerçek zamanlı ve eksiksiz yazılımımızı, bir ay boyunca ücretsiz deneme fırsatı. Ödül kazanmış NOD32 yazılımımızın 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü şimdi indirebilirsiniz. Piyasada mevcut en üstün antivirüs yazılımı olma nedenini ve niçin tercih edildiğini kendiniz deneyerek keşvedin. Aşağıdan size en uygun versiyonu seçin ve en zararlı tehditlere karşı kendinizi koruma altına alın.
12:00 AVG
12:17 Avast
12:22 Sophos
12:31 Dr. Web
13:06 Trend Micro
13:10 Norman
13:59 Command
14:04 Panda
17:16 Esafe
24:12 a²
26:11 McAfee
27:10 Symantec
29:45 InoculateIT-VETBu tabloda antivirüs yazılımlarının kaç dk veya saat sonra yeni çıkan virüslerden haberdar olduklarını gösteriyor. Ve bu bize az da olsa liderler hakkında bir fikir veriyor. Evet düşündüğünüz büyük devler nerelerde bir bakın. Günümüzde kullanılacak programın bilgisayarınızı koruması dışında yormamasıda büyük bir önem taşımaktadır. Bu özelliklerin tümünü barındıran virüs programları yok değil fakat çoğu antivirüs yazılımı bu işlerin birini yaparken diğerinden ödün vererek çalışmaktadır.


Şimdi antivirüs yazılımlarına dikkatlice bir bakalım:


Symantec: Norton antivirüs programı olarak bilinen ve Türkiye ve Dünyada kullanımı en yüksek olan programlardan biridir.


Web Sitesi: http://www.symantec.com/index.htm


+ Program arayüzü çok kullanışlı.
- Program çalışırken bilgisayara büyük yük getiriyor. Bilgisayar gözle görülür şekilde yavaşlıyor. Tarama motoru yavaş çalışıyor, Otomatik update ile sitede yayınlanan virüs tanımlama dosyaları arasında neredeyse 1 gün fark var.Otomatik update ile neredeyse bir gün sonra virüsler tanımlanmakta.
Bu program için söylenen tüm eksi yanlar neredeyse tamamı deyebilirim( otomatik update dışında) Norton 2005'de halledilmiş durumda. Program daha hızlı çalışıp daha hızlı tarama yapabiliyor. Wormlar içinde ayrı bir koruma eklenmiş programa 2005 versiyonunda. Eğer kullanacaksanız kesinlikle NORTON kullanacaksanız versiyon 2005 kullanın.


McAfee: Bu virüs programı da nortondan sonra en çok bilinen virüs programıdır.


Web Sitesi: http://www.mcafee.com/us/


+Yeni arayüz kullanıcı dostu, spy ve pop up önleme.
- Sistem kaynaklarını kullanmada sınıfta kalıyor bilgisiyar bariz olarak yavaşlıyor.
Bu programın son sürümü olan McAfee VirusScan 8.0 gerçekten çok ilgi çekiyor. Şirket uzun zamandır kullandığı kalkan işaretini değiştirmiş. Gerçekten security center çok renkli ve çekici görülüyor.Program sizi korumanızın ne kadar etkili olduğu konusunda aynı XP SP2 gibi uyarıyor.


Panda: Panda Software şirketinin çok kullanışlı ve etkili antivirüs yazılımı panda antivirüs.
Web Sitesi: http://www.pandasoftware.com/home/default.asp
+ Kullanışlı arayüz, çok hızlı tarama motoru, sistem kaynaklarını minimum tüketim, etkili otomatik güncelleme.
- Yeni versiyonlarındaki sorunlar.
Platinum ve Titanium modelleri var aralarındaki fark site linkinde mevcut ama kısaca platinium'un daha komplike bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu versiyonda hem antivirüs yazılımı hemde firewall mevcut.Firewall yazılımı Sygate şirketi tarafından sağlanmakta.Platiniumun sağladığı koruma daha üstün fakat titaniuma göre sistemi daha fazla yavaşlatıyor ama norton ve Mcafee ile kıyaslanamaz bile. Bu arada platinium versiyonu konuşuyor Son çıkan ve Escort notebook ile lisanslı olarak kullandığımız Panta antivirüs Titanium 2004 versiyonunda daha önce tespit ettiğim Xp kapanırken kapanışta gecikmelere neden olma sorunu devam ettiğinden programı kaldırdık ama daha sonra yaptığım denemelerde program versiyon güncelleme ile sorunun giderilebileceğini gördüm.Bir de internetten update sırasında Cpu kullanımı çok artıyor %40 %50 lerde Cpu kullanımı sadece update sırasında gerçekleşiyor.Bu da makinede yüklenme yaratıyor. Scan motoru sayesinde inanılmaz hızlar ile virüsleri tarayabileceksiniz.


Kaspersky: İşte ünlü antivirüs yazılımı. Her saat başı antivirüs güncellemeleri daha neler neler çok pro. bir ürün Kaspersky.


Web Sitesi: http://www.kaspersky.com/


+ Versiyon 5,0 ile mükemmel arayüz, Çok hızlı kullanım, Kullanım kolaylığı, virüs tanımlama dosyaları saat başı yenileniyor hatta her an yeni bir update ile karşı karşıya kalıyorsunuz.
- Xp açılırken biraz geç devreye giriyor. Devreye girdikten sonra makinede bir yavaşlama hissediliyor fakat bilgisayarı kullandıkça bu durum fazlaca hissedilir olmuyor.özellikle ofis belgesi açarken bariz şekilde bu yavaşlama kendini hissettiriyor.Yani yinede norton ve mcafee ye göre sistemde çok hızlı kullanılabiliyor. Bir de update butonuna bastıktan sonra iptale bassanız bile programın durması neredeyse 15sn alıyor.
Virüs tanıma oranı en yüksek antivirüs yazılımı bu. Gerçekten kullanırken insan kendini güvende hissediyor.


Bitdefender: ICSA Labs sertifikası, yazılımın virüs tarama motorunun bilinen tüm virüsleri tespit edebilmesini sağlıyor.
Web Sitesi: http://www.bitdefender.com/index.php
+ ICSA Labs sertifikası, dialer
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  facebook'da virüs tehlikesi arachnanthe 0 2.455 06-06-2009, Saat: 9:56
Son Yorum: arachnanthe
  TÜBİTAK'tan virus uyarısı asi cafe 0 2.327 29-01-2009, Saat: 11:45
Son Yorum: asi cafe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi