Araba Markalarının Amblemleri Ne Anlama Geliyor?

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.63/5 - 16 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Araba Markalarının Amblemleri Ne Anlama Geliyor?
#1

RENAULT:
Kübist baklava şekli
Renault baklava şeklinin bulunuşu30'lu yıllara dayanıyor.Amblem klasik ve durgun şekli ile geleceğisimgelyor. 1992 yılında küçük değişiklerle, şu an bütün Renault'lardakullanılan yeni bir tasarım yapıldı.


PEUGEOT:
Aslanın gücü
Peugeot'unasli işi testere ve tEstere levhalarıYDI. Bir aslan gibi"güçlü"sloganıyla satılan bu ürünlerdeki aslan amblemini Fransızlar,daha sonra ürettikleri arbalarda da kullanmaya başaldı.

MERCEDES BENZ:
DaimlerChrysler ile ortak calısıp bir araba yapan CARL BENZ” isim bulamayıncabir tek kızı olan MERCEDES-BENZ”in ismini bu arabaya verir.

MERCEDES:
hırsızların en çok rağbet gösterdiği bir figür
dünyadaen çok tanınan markalar arasında yerini alan Mercedes'i, üç ayaklıyıldız figürü, markanın kara, hava ve sudaki,gücünü tanımlıyor.mercedes ambleminin mucidi Daimler. Mercedes emblemi, dünyada en çoktanınan marka olmanın yanı sıra en çok çalınan figür olarakta ilksırayı alıyor

CITROEN:
ismi ne demek bulamadım. Logosunun çok enteresan buldugum bir hikâyesi var.
Cıtroeniyapan bu kişinin asıl amacı o zamanlar mercedes gibi büyük firmalarakafa tutmakmış. Sırf bunun için yaptıgı arabada çok sıradışı özelliklervarmış. Adam öyle bir yapmışki mesela yaptıgı otomobilin 4tekerleginden herhangi biri çıkarılınca araba diger 3 tekerlek üzerindeçok rahat bir şekilde hareket edip yoluna devamedebiliyormuş.(Gercektende su an kullanılan citroenlerin 3 tekerüzerinde bile ilerleyebildigi söyleniyor. Hatta İstanbulda citroeniolan biri herkesin gozu onunde denemiş bunu. Ama ben inanmadım)Neyseayrıca bu arabanın muciti yaptıgı arabasının maksimum hızdayken bilevirajın sertligi ne olursa olsun hiçbir virajda hiçbir şekildekesinlikle savrulmayacagını idda ediyormuş. Ve öyleki söyledigi omaksimum hızda diger otomobil şirketlerinin arabalarının savrulmamasıimkânsızmış.(mercedes bile savruluyormuş). Ardından bu adam soyledigi olwbiri olursa o kişi arabadan sağ çıktıgı takdirde o kişiye bedavaaraba yapıp verecegini de idda edip herkesin dikkatini çekmeyibaşarmış. Bu derece guveniyormuş yaptıgı arabaya. Vel hâsıl kelam epeybir insan denemiş ama savurmayı başaramamış hiçbiri. Sonunda bu adamınoglu denemeye karar vermiş. Oglu da askeriyede ÇAVUŞMUŞ. Adamın ogludenemiş ve savurmayı başarmış. Ama sonuçta savrulmanın etkisiyle çokfeci şekilde can vermiş. Adam gunlerce uzulmuş aglamış. En sonundaoglunun anısına oglunun askeriyedeki rütbesi neyse artık( çavuş)rütbesinin işaretini bu arabaya logo yapmış . Fransızların çift açılıçavuş amblemi, daha önce başka bir Citroen ürünü olan dili çarklardakullanılıyordu... 1919 yılında arba yapımına başlayan Fransızlar,ürettikleri ilk arabalarında da çift açılı amblemi kullanmayı uygunbuldular
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi