Aracınız çalındığında neler yapmanız gerekiyor biliyor musunuz?

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.95/5 - 19 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aracınız çalındığında neler yapmanız gerekiyor biliyor musunuz?
#1
Icon13 

Düşünün sabah evinizden çıktınız, aracınıza doğru yavaş yavaş ilerken işte ne yapacağınızı, gün içindeki toplantıları ve hatta akşam için planlarınızı düşünüyorsunuz.

Aracınızı park ettiğiniz yere gelince bir an afallıyorsunuz, çünkü aracınız yerinde yok! Oysa ki park ettiğiniz yerde park yasağı da bulunmuyor. Büyük bir ihtimalle herkesin yaptığı gibi siz de büyük paniğe kapılacaksınız. Yıllarca birikim yapıp satın aldığınız aracınız bir gece de buhar olup uçtu, şimdi ne yapacaksınız?

Bu noktada birçok araç sahibi için aracın kaskosunun olup olmadığı çok büyük önem arz ediyor. Çünkü artık özellikle büyük şehirlerde araç çalınması sıradan bir olay haline gelmeye başladı. Eğer aracın kaskosu yoksa bilin ki aracınızın bulunması çok zor. Araçları çalanlar birkaç saat içinde aracı parçalara ayırarak elden çıkarıyorlar çünkü… Tabii biraz şanssızlıysanız aracınızın başka bir maksatla çalındığına dua bile edebilirsiniz! Neden mi? Çünkü son dönemde yeni bir araç hırsızlığı daha türedi. Özellikle lüks araçlar çalınarak bu araçlarla büyük alışveriş merkezlerinde soygunlar yapılıyor. Dikkat çekmemek için böyle bir yol seçen soyguncular bir süre sonra deşifre olarak yakalanıyor veya aracı terk ediyorlar.

Kaskonuz varsa ne yapacaksınız?

Tabii yukarıda anlatılanlar iki farklı örnek; bizim için önemli olan aracın kasko sigortasına sahip olup olmadığı… Eğer aracınız sigortalıysa ilk olarak en yakındaki karakola gitmeli ve tutanak tutturmalısınız. Daha sonra aracınızın çalındığını sigorta şirketine bildirmelisiniz gerekiyor. Aracınızın yasal bekleme süresi 30 gündür, bu süre içerisinde aracınız bulunmazsa aşağıdakileri adım adım yapmanız gerekiyor:

Aracınızın bulunamadığını sigorta şirketinize haber verin

Sigorta şirketinizden Hırsızlık Masası, Karakol ve Asayiş Şube Müdürlüğü'ne hitaben aracınızın bulunup bulunamadığını soran bir yazı talep edin.

Söz konusu yazıyı hırsızlık masası veya karakola götürüp, cevabi yazıyı alın ve sigorta şirketinize teslim edin.

Aracınızın çalındığına dair karakolda tutturulan tutanak ile hırsızlık masasından sigorta şirketine hitaben yazılmış yazının birer kopyasını ile birlikte Trafik Tescil Müdürlüğü'ne giderek aracınızın trafikten silinmesi işlemlerini yapın ve "çalınmıştır" ibaresi ile kaşelenmiş ruhsatı alın.

Elinizdeki bu evrakların yanı sıra varsa vergi borcunuzu da kapatarak sigorta şirketinize dosyanız ile müracaat edin.

Evraklarınız sigorta şirketinde incelenecek ve tazminat almanıza mani özel bir durum yoksa aracınız için belirlenen tazminat değeri size en kısa sürede ödenecektir.

Tabii burada aklınıza şu soru gelecektir: Ya aracım sonradan bulunursa? Bu tür olaylarda sigorta şirketi araç sahibine aracı geri alıp almak istemediğini sorar. Eğer aracı geri almak isterseniz o tarih itibariyle rayiç bedeli ödeyerek aracınızı geri alabilirsiniz. Eğer aracı geri almak istemezseniz sigorta şirketinin araç ile ilgili bir tasarrufta bulanabilmesi için şirkete vekâlet vermeniz gerekiyor.

Araç anahtarı üzerindeyken çalınırsa ne olacak?

Anahtar üzerindeyken çalınan araçlarla ilgili farklı uygulamalar var. Bu konuda 15.09.2006 tarihinde Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartlarında bir düzenleme yapılarak “Araç anahtarının ek sözleşmede belirtilen haller sonucunda ele geçirilmesi suretiyle aracın çalınması ve çalınmaya teşebbüsü sonucu meydana gelecek ziya ve hasarlar” şeklinde bir yaklaşım getirilmiştir. Böylece ek sözleşmede belirtilen haller dışında anahtar üzerindeyken araç çalınırsa bu kasko sigortası kapsamı dışına çıkmakta ve hiçbir tazminat talep edilememektedir. Bu noktada tüketicilerin kasko yaptırırken imzaladıkları ek sözleşmeye dikkat etmek gerekiyor. Çünkü sigorta şirketleri özellikle otoparktaki kâhyalara veya otellerdeki görevlilere teslim edilip anahtarları üzerindeyken çalınan araçları kasko sigortası kapsamının dışında tutma eğilimindeler. Bu tür olaylar duruma bağlı olarak ya emniyeti suiistimal kapsamına ya da dolandırıcılığa giriyor. Bu sebepten kasko bir ödeme de bulunmayabiliyor. Bu tür durumların ek sözleşmede tanımlanması gerekiyor, bu yüzden sigorta şirketinde sözleşme imzalarken bu durumu sormalısınız.

Güzel bakan güzel görür, güzel gören güzel düşünür , güzel düşünen güzel İŞ YAPAR


[Resim: titanic9npsu2lp8ih6.gif]
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Icon2 Aracınız kışa hazırmı? Realty 10 10.041 30-10-2008, Saat: 22:08
Son Yorum: Realty

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi