Aromaterepi 2

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.27/5 - 30 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aromaterepi 2
#1

MENEKŞE


Latincesi Viola Odorata olup koyu mor çiçekli kokusu olan bir bitkidir. Kuzey Anadolu’da ve ormanlarda yetişir. Balgam söktürücü etkisinden dolayı bilhassa şurup halinde kullanılır.

Herbal Terapi

Menekşe çiçeğinin tatlı bir kokusu olup tıpta uzun zamandan beri bilinir. Cildin yumuşatılmasında ve cilde parlaklık vermek için kullanılır. Baş ağrılarında kullanılmaktadır.

Aromaterapi

Menekşe aromatik yağı, çiçek ve yaprak karışımında ince bir yağdır. İltihap giderici, kan kesici, antiseptik adını verdiğimiz temizleyici, kan dolaşımını artırıcı, sakinleştirici, cilde parlaklık ve canlılık verici özelliğe sahiptir. Baş ağrılarında, bitkinlikte, ruhsal sıkıntılarda kullanılır.

Kozmetikte Kullanım

Bütün cilt tahrişlerinde ve iltihaplarında ve bilhassa ince kılcal damarlaşmalarda, ciltteki forların açılmasında aknenin, ciltteki siyah lekelerde, ekzemada kullanılır.

Kullanım Şekli

Menekşe aromatik yağı masaj tarzında, banyoda ve buğu tarzında uygulanmaktadır. Kozmetikte yüze sabah ve akşam masaj tarzında dilüe edilerek kullanılır. Banyo suyuna bir kaç damla koyularak baş ağrısının giderilmesinde ve ruhsal rahatlık sağlamak için kullanılmaktadır. Kullanmadan önce dilüe edilmelidir.

KEKİK


Latincesi Thymus Vulgaris olup Güney Avrupa’da yetişen bir bitkidir. Aromatik yağ kekik, timol ve karvakrol bakımından zengindir. Mide için kullanılan bitki diüretik ve antiseptik özelliğindedir. Gıdalarda baharat olarak ve ete lezzet vermek için kullanılır.

Herbal Terapi

Kırmızı kekik ve tatlı kekik olarak iki cinsi vardır. Kırmızı kekik kuvvetli bir antiseptiktir. Pek çok parazit üzerinde etkilidir. Kanda beyaz hücreleri artırıcı etkisi vardır. Tatlı kekik bitkisi ise baş ağrılarında özellikle sinirsel baş ağrılarında etkilidir. İdrar yolları iltihabında, üşütmelerde, öksürük ve balgam sökülmesinde, ruhsal sıkıntılarda etkilidir. Adale ağrılarında romatizma hastalıklarında kullanılır.

Aromaterapi

Kekik aromatik yağı timol ihtiva eden bitkisel bir kokusu vardır. İyi bir uyarıcıdır ve balgam söktürücüdür. Soğuk algınlıklarında romatizmal ağrılarda ve böcek sokmalarında kullanılır.

Kozmetikte Kullanım

Aknede, ekzemada, ciltteki kızarıklıklarda, cildi temizlemek için ve ciltteki çıbanda, saç dökülmesinde kullanılır.

Kullanım Şekli

Kekik aromatik yağı, masaj tarzında banyoda ve buğu tarzında, stres için banyo suyuna bir kaç damla damlatılır. Baş ağrısında, eklem ağrısında uygulanmaktadır. Akciğer problemlerinde buğu tarzında uygulama söz konusudur. Dilüe edilmeden kullanılmamalıdır. Hamilelikte kullanılmaz. Kırmızı kekik toksik etkiye sahip olduğu için hiç kullanılmamalıdır.

Uygun Karışımları

Limon Bergamot Melisa Biberiye Lavanta Sardunya.

DEFNE


Latincesi Laurus Nobilis olup, Akdeniz bölgesinde yetişen kışın yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Yaprakları derimsi ve özel kokuludur. Meyveleri zeytin büyüklüğünde olup yağ bakımından zengindir. Merhemi tıpta romatizmal hastalıklarda kullanılır. Defne yapraklarında Folium Lauri adı verilen uçucu yağı bulundurur ve defne yaprakları baharat olarak kullanılır.

Herbal Terapi

Mitolojide Apollon’un başındaki taç olan defne yaprağı, Yunanlılara göre tanrılar tarafından korunmanın işaretidir. Sezar banyo suyuna defne yaprağı attırmakta idi. Baharat olarak balık ve et yemeklerinin arasına pişirilirken konularak lezzet sağlamakta kullanılır. Sindirim sistemi hastalıklarından hazımsızlıkta, iştahsızlıkta, gastritte, karındaki gaz şikayetinde etkilidir. Solunum yolu hastalıklarından grip, müzmin bronşitte ve ateş düşürmek için kullanılır. Kadın hastalıklarından adetin düzenlenmesinde etkilidir.

Aromaterapi

Defne yağı tıbbi olarak sert bir koku ve sıcaklık verir. Yağ kaslarda gevşeme, vücut ısısında artma, antiseptik ve immun sistem adını verdiğimiz bağışıklık sistemini artırıcı etkisi vardır. Aromaterapide eklem ağrılarında, adet ağrılarında ve idrar retansiyonunda kullanılır. Soğuk algınlığına bağlı eklem ağrılarında, viral enfeksiyonlarda ve vücut direncinin artırılmasında kullanılır.

Kullanım Şekli

Defne yağı masaj, buğu ve lapa tarzında kullanılır. Yağ sıcak suya konularak radyatör peteklerine konularak havadaki mikrobu ve virüsü öldürmekte kullanılır. Eklem ağrılarında masaj tarzında kullanılmaktadır. Deriyi tahriş edici etkisinden dolayı dilüe edilerek kullanılmalıdır. Hamilelik esnasında kullanılmaz.

LAVANTA


Lavanta yağı Latince’de Lavandula Agustifolia olarak bilinen lavanta bitkisinin çiçeğinden elde edilir. Terkibinde %35-55 linalil asetat bromil asetat, terpineol, borneol, nerol, valerian asidi vardır. Güney Avrupa’da, Avustralya ve İngiltere’de yetişir. Lavanta hoş kokusundan dolayı oda spreyi olarak kullanılmaktadır. Bu özelliğinden dolayı kozmetik sanayiye girmiş olup bugün sabunda, parfümeride, pudrada da kullanılmaktadır.

Herbal Terapi

Sinir sistemi üzerine etkisi fazladır. Kaslarda spazmları kaldırır. Uykusuzlukta, migrende, solunum yolları hastalıklarında, yüksek tansiyonda, balgam söktürmede, safra salgısını artırarak hazmın kolaylaştırılmasında, mide rahatsızlıklarında etkilidir.

Aromaterapi

Aromaterapide, kasların gevşemesinde ve sinir uçlarını uyarıcı etkisi olan stimülasyonda kullanılır. Aromaterapi olarak hipertansiyonda, yorgunluk ve depresyon hallerinde, deri problemlerinde kullanılır. Deri yanıklarında, böcek ısırmalarında, adet zamanında kullanımı söz konusudur. Sindirim sisteminde karındaki kolit tarzındaki ağrılarda, karındaki gazlarda, ishallerde, gastrit ağrılarında kullanılır. Migrende, tiroid hormonu rahatsızlıklarında, gerilim tipi baş ağrısı adını verdiğimiz sinirsel ağrılarda, mensruasyon bozukluklarında, vaginal akıntılarda etkilidir. Ruhsal rahatsızlıklardan anksiyete, uykusuzluk, aşırı irite ve nevrotik taşıkardilerde kullanılmaktadır.

Kozmetikte Kullanım

Deriyi canlandırarak tazelik verme özelliği mevcuttur. Cilde dinçlik kazandırmakta ve ciltte dinlendirici bir etki oluşturmaktadır. Kozmetikte aknelerde, saç dökülmelerinde, yanıklarda, yüzde damarların dışa doğru çıktığı telenjiaktazi adını verdiğimiz durumlarda, dermatitisde, ekzemada, kuru ciltlerde, herpeste, olgun yağlı ciltlerde, güneş yanıklarında kullanılmaktadır.

Kullanım Şekli

Masaj tarzında, yaraların üzerine lapa tarzında, kompres olursa ve inhalasyon tarzında kullanılmaktadır. Banyoda suya konulacak olursa enerji verir. Aynı zamanda cilt bakımında da enerji ve dinçlik kazandırmaktadır. Kasların üzerindeki gerginliği kaldırdığı için masaj tarzında uygulama iyi sonuç verir. Kullanımda risk faktörü oluşturacak bir durum söz konusu değildir.

Uygun Karışımları

Portakal çiçeği Adaçayı Patchouli Çam Biberiye.

ARDIÇ


Latincesi Juniperus communis olup, Kuzey Yarımküre’de yaygın olarak bulunmaktadır. Ülkemizde Trakya bölgesinde yetişen, çalı tarzında küçük bir ağaçtır. Meyveleri mavimsi siyah renkte olup, idrar söktürücü olarak ve alkollü içkilerin hazırlanmasında kullanılır. Terkibinde esans, şeker ve reçi-nemsi maddeler vardır.

Herbal Terapi

Dolaşım sisteminde kan dolaşımım artırıcı etkisi vardır, hemoroidde kullanılır. Sindirim sistemi hastalıklarından diş ağrılarında, karındaki kolit tarzındaki ağrılarda, karındaki gaz şikayetlerinde, hazımsızlıkta etkilidir. İdrar yolları hastalıklarından sistitte, idrar söktürücü olarak, işeme zorlanmalarında, idrar yolları taşlarında ve kadın hastalıklarından vajinal akıntılarda, ağrılı adetlerde, adet kanamalarındaki yetersizlikte kullanılır. Romatizmal hastalıklarda ağrıyı kesmek için, psikolojik rahatsızlıklardan ruhsal sıkıntıda, uykusuzlukta, streste kullanılır.

Aromaterapi

Ardıç yağı, çam kokusunda olup tadı biber acısındadır. İdrar söktürücü, antiseptik, kaslarda gevşeme sağlayıcı etkisi olup iyi bir ağrı kesicidir. Aromaterapi olarak adet problemlerinin giderilmesinde, idrar zorlamalarında, kramplarda ve yavaş olan dolaşım bozukluklarında, streste kullanılmaktadır.

Kozmetikte Kullanım

Yağlı ciltlerde iyi bir toniktir. Akne tedavisinde ve selülit tedavisinde kullanılır.

Kullanım Şekli

Ardıç aromatik yağı masaj tarzında, banyoda, solunum, kompres ve lapa tarzında uygulanır. Romatizmal hastalıklarda ardıç yağı dilüe edildikten sonra masaj tarzında eklemlere uygulanır. Bütün adet şikayetlerinde, masaj tarzında uygulama önerilir. Banyoya konulan birkaç damla ardıç yağı gevşemeyi sağlar. Odaların temizlenmesinde antiseptik özelliği olduğu için mikropları öldürmek için kullanılır. Ardıç yağı dilüe edilmeden kullanılmaz, hamilelikte kullanımı sakıncalıdır.

Uygun Karışımları

Benzoin Selvi Lavanta Santal esansı.

YASEMİN


Latincesi Jasminum Grandiflorum olup, Güneydoğu Asya ve Akdeniz ikliminde yetişen hoş kokulu, beyaz çiçekli, tırmanıcı bir bitkidir.Yurdumuzda Alanya çevresinde yetişir. Çiçekleri parfümeride kullanılır. Sekiz milyon yasemin çiçeğinden bir kilogram yasemin yağı elde edilir.

Herbal Terapi

Solunum sistemi hastalıklarından solunum güçlüklerinde, bronşial spazmda, müzmin öksürükte, ses kısıklığında, psikolojik rahatsızlıklardan sıkıntıda, dikkat dağılımında, depresyon, ilgisizlik, halsizlik, teskin edici ve uykusuzlukta kullanılır. Kadın hastalıklarından doğumda, aşırı böbrek ağrılarında, rahim hastalıklarında etkilidir. Sindirim sistemi hastalıklarından kabızlıkta kullanılır.

Aromaterapi

Yasemin yağı, koyu kırmızı renkte, güzel kokusu olduğu için parfümeri sanayinde kullanılan bir maddedir. Kaslarda gevşeme sağlayan, ruhsal sıkıntılı durumlarda gerilimi azaltan ve ruhsal coşkunluk veren bir maddedir. Aromatik yağ olarak bütün ruhsal durumlarda, streste, yorgunlukta, aşırı hassasiyette, dalgınlıkta kullanılır. Menopoza bağlı terleme ve ruhsal şikayetlerde etkilidir. Bütün ağrılarda ve karındaki kramplarda etkilidir.

Kozmetikte Kullanım

Cilt için mükemmel bir gevşetici etkiye sahiptir. Kuru ciltler için ve hassas ciltler için uygulanması önerilir.

Kullanım Şekli

Yasemin aromatik yağı masaj, banyo, buğu, lapa ve kompres tarzında uygulanır. Yasemin yağı diğer yağlarla birlikte vücutta masaj tarzında karıştırılarak kullanılırsa iyi bir sonuç alınır. Birkaç damla yasemin yağı bir fincan su ile karıştırılarak kalorifer radyatörleri kenarına konulursa odanın havasını yumuşatır. Yasemin yağı, evde uzun süreli kullanımlarda dilüe edilerek kullanılmalıdır.

Uygun Karışımları

Portakal çiçeği.

ZENCEFİL

Latince ismi Zingiber Officinale olup, tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişen yumrulu bitkilerdir. Hindistan ve Asya’nın sıcak bölgelerinde yetişir. Aromatik yağ açısından çok zengin olup, baharat iştah açıcı ve mide için kullanılır.

Herbal Terapi

Sindirim sistemi rahatsızlıklarından farenjitte ishalde, karındaki gazın giderilmesinde, sindirim rahatsızlıklarında kullanılır. Dolaşım sisteminde kan dolaşımını artırmak için, kas hastalıklarından romatizmal ağrılarda kullanılır.

Aromaterapi

Zencefil esansı yağı, limonsu ve biberimsi tarzda, baharat kokusunda, vücut ısısını artırıcı, kanamayı durduran ve antiseptik etkisi olan bir yağdır. Aromatik yağ, kan dolaşımını artırıcı olup, gerginliği giderici etkisi vardır. Öksürükte, karın ağrılarında, adale kasılmalarında ve aşırı yorgunlukta kullanılır.

Kozmetikte Kullanım

Kozmetikte aromatik yağ, antiseptik olarak ve cilde canlılık vermek için kullanılır.

Kullanım Şekli

Zencefil, aromatik yağ olarak masaj tarzında, banyoda, buğu tarzında, lapa tarzında kullanılmaktadır. Solunum tarzındaki uygulama, dokularda ve baştaki ağrılarda vücuda enerji vermek için uygulanır. Lapa tarzında kaslardaki kasılmalarda, karın ağrılarında, öksürükte kullanılır. Banyoda ve masaj olarak uygulama ise vücuttaki üşümelerde kullanılmaktadır. Çünkü zencefilin vücut ısısını artırıcı etkisi vardır. Zencefil esansı yağı güçlü bir uyarıcı olduğu için deri üzerinde, masaj tarzında ve banyoda yüksek dozda uygulanmaz.

Uygun Karışımları

Kişniş Limon Küçük hindistancevizi

SARDUNYA

Latincesi Pelargonium Graveolens olup, bahçede yetişen bir bitkidir. Fransa, İspanya, İtalya, Çin ve yurdumuzda yetişmektedir. Aromatik yağ, bitkinin yapraklarından elde edilmektedir. Sardunya yağı başka yağlarlarla çok kolay karıştırılmaktadır. Pek çok ülkede herbal olarak kullanılmasına rağmen aromatik olarak 1850 yılında keşfedilmiştir.

Herbal Terapi

Sindirim sistemi rahatsızlıklarından farenjitte, ağız hastalıklarında, karındaki gaz şikayetlerinde, sindirim bozukluklarında, iştahsızlıklarda, şişmanlıkta, ishallerde, mide ülserinde etkilidir. İdrar yolları rahatsızlıklarından hafif ödemlerde idrar söktürmek için, idrar yollarındaki taşlarda kullanılır. Kadın hastalıklarından menopozda oluşmuş olan kanamalarda, vaginal akıntılarda, post menopozik sendrom adını verdiğimiz adet kesilmesine bağlı terlemelerde kullanılır. Psikolojik rahatsızlıklardan ruhsal sıkıntılarda, dikkat dağınıklığında, ve nörolojik rahatsızlıklardan ağrılarda kullanılır.

Aromaterapi

Sardunya aromatik yağı, gül tadında ve limon kokusunda bir yağdır. Sinir sistemi üzerinde sedativ etkili olup cilt için iyi bir toniktir. Atrofik cildin düzelmesinde etkilidir. Sardunya esansı yağı, ağız hastalıklarında, uyku bozukluklarında, halsizlikte enerji vermek için, gerilimde gevşeme sağlamak için kullanılmaktadır.

Kozmetikte Kullanım

Yanıklarda, yüzde oluşan çizgilerde, cildi temizleyici tonik olarak, alerjik ciltlerde kaşıntıyı gidermek için, ekzamalarda, dudak kenarında oluşan uçuk adını verdiğimiz herpes tedavisinde, ciltteki enfeksiyonlarda, ödemlerde, kuru ve olgun ciltlerde, atrofik ciltlerde ve ciltteki oluşan ülserlerde, ciltteki telenjiaktazi adı verilen damarlaşmaların giderilmesinde, aknede kullanılır.

Kullanım Şekli

Sardunya aromatik yağı masaj tarzında, banyoda, solunum yoluyla, kompresyon tarzında ve yanıklarda birkaç damla tarzında doğrudan lezyonun üzerine uygulanarak hızlı bir cevap alınır. Sıcak suya birkaç damla konularak vücut enerjik hale getirilir. Baş ağrılarında ve boyun ağrıları ile kas spazmlarında boyuna ve yüze masaj yapılarak iyileşme sağlanır. Sardunya yağı evlerde rahatlıkla hiç bir yan etkiye sebep olmadan kullanılabilir.

Uygun Karışımları

Portakal çiçeği Lavanta Biberiye Adaçayı

ÇAM


Latincesi Pinus Palustris olup kışın yaprak dökmeyen iğnemsi yapraklı ağaçlardır. Ülkemizde 90 kadar türü vardır.

Herbal Terapi

Sindirim sistemi rahatsızlıklarından safra kesesi taşları ve ishallerde, idrar yolları iltihaplarında, psikolojik yorgunluklarda, solunum sistemi rahatsızlıklarından sinüzitte bütün solunum sistemi iltihabı enfeksiyonlarında, astımda ve bronşitte kullanılır.

Aromaterapi

Çam aromatik yağı çok sert, koyu yapıda, kâfur kokusundadır. Antiseptik etkisi mevcuttur. Bütün viral enfeksiyonlarda, öksürükte ve soğuk algınlıklarında kaslardaki ağrılarda ve romatizmal hastalıklarda etkilidir.

Kozmetikte Kullanım

Ölü hücrelerin temizlenmesinde, terlemede, tonik olarak kullanılır.

Kullanım Şekli

Masaj tarzında, banyoda, buğu şeklinde, lapa tarzında uygulanır. Göğüs ağrılarında ve soğuk algınlıklarında masaj tarzında uygulanır. Kanı hızlandırıcı ve kaslardaki ağrıları giderici etkisinden ve ayaklardaki terlemeyi gidermek için bir kaç damla sıcak suya konulur. Uzun süreli kullanımlarda dilüe edilerek kullanılmalıdır.

Uygun Karışımları

Lavanta Biberiye

NANE


Latincesi Mentha Piperita olup sulak yerlerde yetişen bir kültür bitkisidir. Yaprakları koyu yeşil renktedir. Mide rahatsızlıklarında, bulantıyı önlemede, iştah açıcı olarak ve baharat olarak eskiden beri bilinen bir bitkidir. Aromatik yağı mentol bakımından zengindir. Bu yağın spazm giderici, antiseptik ve anestezik etkisi vardır. Bundan dolayı ilaç sanayinde kullanılır. İçkilere ve şekerlemelere koku ve tat vermek için gıda sanayinde kullanılır.

Herbal Terapi

Çaya aspirin yerine kullanılabileceği gibi limon ile kaynatıldığı zaman şifa verici bir etkiye sahiptir. Sindirim sistemi rahatsızlıklarından, karın ağrısında, ishalde, karındaki gazda, safra kesesi taşlarında, hazımsızlıkta, karaciğer rahatsızlıklarında ve mide ağrısında, araba tutmalarında, ağız kokusunda, baş ağrısında, migrende, sinüzitde, diş ağrılarında ve soğuk algınlığında kullanılır. Düzensiz adetlerde, ağrılı adetlerde ve adet yetersizliklerinde, psikolojik rahatsızlıklarda, halsizlikte ve nöraljik ağrılarda, solunum sistemi rahatsızlıklarında, bronşitte, öksürükte kullanılmaktadır.

Aromaterapi

Portakalımsı keskin kokusu vardır. Vücutta gevşeme ve canlılık sağlar. Streste ve yorgunlukta ideal bir üründür. Uykusuzlukta, yorgunlukta, halsizlikte, kas spazmlarında ve bütün psikolojik rahatsızlıklarda etkisi mevcuttur.

Kozmetikte Kullanım

Telanjiektazi adını verdiğimiz ciltteki kılcal damarlaşmalarda, cilt iltihaplarında, ciltteki tahrişlerde, iltihabi ödemlerde, ve ciltteki sıcak yanmalarda kullanılır.

Kullanım Şekli

Aromatik yağ masaj tarzında, banyoda, buğu tarzında kullanılmaktadır. Aşırı yorgunluktan sonra banyoda sıcak suya bir kaç damla damlatılarak gevşeme ve uyku meydana getirir. Boyun ağrılarında, göğüs ağrılarında masaj tarzında uygulanır. Böcek sokmalarında kompres tarzında uygulanır. Psikolojik rahatsızlıklarda, buğu tarzında uygulanarak yumuşak dokularda gevşeme sağlanır. Aromatik nane yağı serin yerde ve koyu şişelerde saklanmalıdır.

Uygun Karışımları

Benzoin Limon Biberiye Anason.

SuSKunluĞum aSaLeTimdendir,Her Laf'a vereCek Cevabım var ama;Bir Laf'a Bakarım LaF mı   Diye.. Birde SöyLeyen Bakarım aDam mı  Diye...........
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi