Atatürk'ün son askerini uğurladık

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1.6/5 - 20 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atatürk'ün son askerini uğurladık

İstiklal Savaşı gazisi Yakup Satar, devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.Satar'ın vefatıyla bir dönem kapandı.

İŞTE SON GAZİNİN VİDEOSU

Düngece evinde İstiklal Savaşı gazisi Yakup Satar'ın cenazesi HacıSeyitMahallesi'ndeki Hacı Seyit Camii'nde yıkanıp kefenlendikten sonraTürkbayrağına sarılı tabuta konuldu. Askerler cami bahçesinde gaziSatar'ıntabutunu omuzlarda taşıyarak askeri ambulansa koydu. Cenazedaha sonratörenin yapıldığı Reşadiye Camii bahçesine getirildi.Gaziler Derneğiüyeleri ile küçük yaştaki çocuklar tabutun yanınagelerek dua okudu.Yakup Satar'ın çocukları ve torunları da cenazedesürekli gözyaşı döktü.

ReşadiyeCamii'nde öğle namazının ardından düzenlenen cenaze törenineMaliyeBakanı Kemal Unakıtan, Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, 1'inciHavaKuvveti Komutanı Korgeneral Bilgin Balanlı, AKP milletvekilleriMuratMercan, Nedim Öztürk, MHP Milletvekili Beytullah Asil,CumhurbaşkanıAbdullah Gül'ün yaveri Jandarma Albay Selim Okyar, gaziSatar'ın oğluFevzi Satar, kızları Zekiye Tali, Bedriye Kalaş, MelihaIşıkada, NecmiyeIşıkada ve Safiye Satar, torunları, yakınları ile çoksayıda kişikatıldı. Bakan Kemal Unakıtan, Korgeneral Bilgin Balanlı'yabaşsağlığıdiledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan cenaze töreni öncesiEskişehir ValisiKadir Çalışıcı'yı makamında ziyaret etti. Unakatan,valilik girişindegazetecilere yaptığı açıklamada, “Son istiklal savaşıgazimiziedebiyete uğurluyoruz. Allah rahmet etsin. Hepimiz son emanetolangazimize görevimiszi yerine getirmek üzere burdayız. Başbakınımızdakendisini ziyaret etmişti. Dün akşam da Başbakanımız İsveç’tentelefonederek bütün eskişehir hlkına ve tüm milletemie baş başsağlığıdiledi.Ben cenaze merasimine Eskişehir’in milletvekili olarak, bakanıolarakve hükümetimiz adına da iştirak ediyorum ve Başbakanımızınbaşsağlığımesajlarını milletimize iletiyorum” dedi.

Öğlenamazının ardından Reşadiye Camii'nde kılınan cenaze namazınınardındangazi Yakup Satar'ın Türk bayrağına sarılı tabutu askerlerinomuzundataşınarak top arabasına konuldu. Top arabasıyla yaklaşık 100metregötürülen Satar'ın cenazesi daha sonra askeri ambulansakonulupgötürüldüğü Büyükşehir Belediyesi Asri Mazarlığı'nda 1993yılında vefateden eşi Meryem Satar'ın da bulunduğu aile kabristanındagözyaşlarıiçinde toprağa verdi.

BİR DEVİR KAPANDI

ŞanlıMücadele'nin son kahramanlarından Yakup Satar, 1898 yılındaKırım'dadoğdu. Ailesiyle Eskişehir'e göç eden Satar, OsmanlıDevleti'nin 1.Dünya Savaşı'na katılmasıyla Basra Cephesi'nde savaştı.Sakarya MeydanMuharebesi'nde de düşmana karşı mücadele eden Satar,savaş sonundaEskişehir'e döndü.

Uzun süre çiftçilik yapan Satar, eşinikaybetmesinin ardından kızlarıZekiye Tali ve Bedriye Kalaş ileyaşıyordu. Satar'ın, 6 çocuğu, 50'yeyakın torunu bulunuyor.

Son10 yıldır çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle evinden dışarıçıkamayanGazi Satar, geçen yıl dünyaya gelen bebeklerle torunlarınıntorunlarınıgörmüştü. (Hürriyet)

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi