AutoCAD performansını artırmanın yolları

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 15 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AutoCAD performansını artırmanın yolları
#1

AutoCAD’in performansı iki yöntemle artırılabilir.
Bunlardan birincisi işletim sistemine ait ayarlar veya sistemdeğişkenlerinde değişiklik yapmak olacaktır. İkinci yöntem ise AutoCADiçerisindeki çeşitli komutlardan faydalanarak çizim dosyalarınınebatlarını küçültmek ve çalışma alanına ait görüntüleme ayarlarınıdüzenleyerek etkileşimi arttırmaktır.


İşletim Sistemi Ayarları:

* Kullanmakta olduğunuz işletim sistemine göre Scandisk veyaCheckdisk işlevlerini kullanabilirsiniz. Bu işlemler sabit disktekihataları tespit ederek bunları düzeltmeye çalışır. Eğer diskte herhangibir hata var ise okuma ve yazma işlemlerinde oluşacak hatalar nedeniylesistem performansında düşüş yaşanabilir.

* Diskbirleştiriciyi (hard disk defragment), parçalara ayrılmış dosyalarısabit disk üzerinde yeniden düzenleyerek sıralı bir alanda toparlar. Buişlem sayesinde dosyaların okunması sırasında diske erişim süresikısalacaktır.

* Sanal bellek (swap file) içinkullanılacak alanın sistemde kullanılması düşünülen yazılımlara göreayarlanması gerekmektedir. Ancak genel olarak uygulanan bir kural,sanal belleğin sistemde bulunan belleğin (RAM) 2 veya 3 katıbüyüklüğünde bir alan olarak tanımlanması yönünde olacaktır.

* EğerMicrosoft Windows 95 veya Microsoft Windows 98 işletim sistemlerinikullanıyorsanız, işletim sisteminin sanal bellek alanını otomatikolarak belirlemesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem, genelde büyükdosyaları açmanızı veya birkaç yazılımı aynı anda çalıştırmanızısağlayacak kadar sanal bellek alanının kullanılmasına olanak sağlar.Ancak bunun sonucu olarak, çoğu zaman açık olan yazılımların tümündeperformans kaybı yaşanacaktır.

* İleri düzeydekikullanıcılar sanal bellek için sabit disklerinde ayrı bir bölüm(partition) açarak, sanal bellek alanının bölünmesini (filefragmentation) engelleyebilir. Bu işlem sayesinde sanal belleğe erişimkolaylaşacaktır ve bazı noktalarda yaşanan yavaşlama ortadan kalkmışolacaktır.

AutoCAD Sistem Ayarları

Aşağıda belirtilen değişkenler AutoCAD ve AutoCAD LT’nin performansını düzenlemede kullanılabilir.

* PURGEkomutu çizimde kullanılmayan katmanlar (layer), bloklar (block), çizgitipleri (linetype), ölçülendirme tipleri (dimstyle), yazı tipleri(textstyle) ve çoğul çizgi tanımlarını (mline definition) çizimdosyasından çıkartacaktır.

* CONVERT komutu eski AutoCADsürümlerinde oluşturulmuş Polyline çizim elemanlarını ve taramalarıyeni sürüme ait gelişmiş çizim elemanlarına dönüştürecektir. Bu sayedehem çizim dosyaları küçülecektir hem de çizim elemanlarının bellekkullanımı daha verimli olacaktır.

* INDEXCTL değişkeni,katmanların ve nesnelerin koordinat sistemlerine ait bilgileri içerentablonun dosya ile yaratılıp saklanmasını denetler. 1, 2 ve 3değerlerini alabilen bu değişken, özellikle dış referans (Xref) vedosyaları kısmen açmayı sağlayan Partial Load işlemlerinde dosyalarınokunmasını kolaylaştırır. 0 değeri ise bu işlemi iptal ederektabloların oluşturulmasını engeller. Ancak bu değişkene 0 dışında birdeğer atanması halinde, dosya yazma işlemi biraz daha uzun süredetamamlanır ve dosya ebatlarında ufak bir artış gözlenebilir.

Not: Yeni bir çizim oluşturulduğunda INDEXCTL değişkeni sistem tarafından 0 olarak ayarlanmaktadır.

* FILLMODEdeğişkeni; çoğul çizgi (multiline), iz çizgileri (trace), katı dolgular(solid fill) ve taramaların (hatch) içlerinin görünüm alanlarında doluveya boş görüntülenmesini belirler. Bu değişkenin kapalı konumagetirilmesi durumunda çalışma alanının yeniden çizme ve yeniden türetmeişlemleri (redraw - regen) hızlanacaktır.

* Kullanılmayandış referanslar (xref) ve resim dosyaları (images) çizimlerdenkaldırılmalıdır. Çizimde bulunan dış referanslar ve resimler belli birmiktar bellek tüketmektedir. Bu nedenle kullanılmayanların çizimdenkaldırılması bellekteki kullanılabilir alanı arttıracaktır.

* QTEXTdeğişkeni çizimde yer alan yazıların, yazı alanını kapsayan birdikdörtgen ile simgelenmesini sağlar. Bu değişkenin açık konumagetirilmesi durumunda sistemin görüntüleme performansı artacaktır. Eğeryazıların görüntülenmesi gibi bir gereksinim yok ise, bu değişkeninaçık duruma getirilmesi önerilir. Ancak bu değişkenin açık olduğudurumlarda alınan çıktılarda yazılar kendilerini temsil eden dikdörtgenşeklinde yazdırılacaktır.

* Çizimde kullanılmayankatmanların kapatılması görüntülemeye yönelik tüm işlemlerihızlandırmaktadır. Bu nedenle çizimlerde az ihtiyaç duyulan bilgilerinmantıklı bir katman düzeni ile sadece gerektiği durumlarda açılması,sistem üzerindeki yükü azaltarak etkileşimi arttıracaktır.

* Çizimlerinkısmen açılmasını sağlayan Partial Load işlemlerinde çizimin sadecetanımlı bir bölümünün açılarak görüntülenmesini sağlar. Bu seçenek,özellikle büyük ve karmaşık çizimlerin üzerinde yapılan çalışmalardasistem üzerindeki yükü büyük oranda azaltabilmektedir.
Cevapla
#2

teşekkürler bu bilgi için
Cevapla
#3

kardeşim bilgiler için saol Autocad v9.03 çıktığından beri autocad kullanıyorum kesinlikle haklısın doğru bilgiler herkese tavsiye ederim bu önerileri 13 .
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Autocad'de koordinat sistemlerini tanıma arachnanthe 1 2.948 11-04-2007, Saat: 23:38
Son Yorum: Turk1453
  Autocad Sözlüğü arachnanthe 0 2.950 24-02-2007, Saat: 1:39
Son Yorum: arachnanthe
  AutoCAD Komutları arachnanthe 4 26.566 24-02-2007, Saat: 1:29
Son Yorum: arachnanthe
  Autocad'de komut girme yöntemleri: arachnanthe 0 2.577 24-02-2007, Saat: 1:06
Son Yorum: arachnanthe
  Autocad Komut Kısaltmaları arachnanthe 0 8.201 24-02-2007, Saat: 0:58
Son Yorum: arachnanthe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi