Bİr Deniz Kaplumbağası Evlat Edinin

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.74/5 - 19 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bİr Deniz Kaplumbağası Evlat Edinin
#1

Deniz kaplumbağaları her yıl denizleri aşarak, yumurtalarını bırakmak için ülkemizin Akdeniz kıyılarına geliyorlar. Bu zorlu yolculuklarının bir amacı var, doğdukları kıyılarda yavrularına hayat vermek. WWF-Türkiye’nin Mayıs-Eylül ayları arasında Akyatan’da yürüttüğü deniz kaplumbağaları izleme ve koruma çalışmaları sayesinde binlerce yavru deniz kaplumbağası hayata merhaba dedi.

Yeşil deniz kaplumbağasının Akdeniz’deki yuvalama bölgeleri Türkiye, Lübnan, İsrail, Mısır ve Kıbrıs’tır. Ülkemizdeyse Adana Akyatan kumulları, dünya çapında nesli tehlike altında olan yeşil deniz kaplumbağasının Akdeniz’deki en önemli yuvalama kumsallarından biridir. Yeşil deniz kaplumbağalarının yok olmaması için bu yuvalama alanının en iyi şekilde korunması çok büyük öneme sahiptir.

Akyatan kumulları koruma ve izleme çalışmaları, WWF-Türkiye ile Adana İl Çevre ve Orman Müdürlüğü arasında imzalanan İşbirliği Protokolü çerçevesinde, Adnan Menderes ve Hacettepe üniversitelerinin teknik katkılarıyla gerçekleştirildi. Alan çalışması sırasında anne deniz kaplumbağalarının yaptıkları yuvalar kumun altına yerleştirilen kafesler yardımıyla koruma altına alındı. Sahil için en büyük tehdit güney komşularımızdan ve yabancı bandralı gemilerden gelen atıkların karaya vurmasıdır. Bu yıl yaklaşık 600’e yakın deniz kaplumbağası yuvası belirlendi. Bu da binlerce yavru deniz kaplumbağasının yumurtalarından çıkıp denize kavuşabildikleri anlamına geliyor.

Deniz kaplumbağaları, bir sonraki yumurtlama mevsiminde yavrulamak için doğdukları kıyılara döndüğünde o kıyıları bulabilmeleri; turizm, yapılaşma, kirlilik gibi kıyılara yönelik baskıların azaltılmasına bağlı. Nesli tehlike altındaki bu türlerin gelecek yıl da kıyılarımızı ziyaret edebilmesi için desteğinize ihtiyacımız var. Desteğinizle, gelecek yıl Mayıs-Eylül ayları arasında Akyatan’da yeniden binlerce yavru deniz kaplumbağasının denize ulaşabilmesi için gerekli teknik çalışmaları gerçekleştirileceğiz.

WWF-Türkiye’nin deniz kaplumbağası çalışmalarına destek olun. Bağışlayacağınız her 10.-YTL ile bir deniz kaplumbağasına hayat vereceksiniz. Siz de bir deniz kaplumbağası evlat edinin, milyonlarca yıldır bizimle aynı kıyıları paylaşan, ancak bugün insan faaliyetleri nedeniyle nesli tehlike altında olan bir türün yaşamını sürdürmesine katkıda bulunun.
İleride halkımızın,bunca ibret verici tecrübeden sonra gerçek dindarlarla din tüccar ve aktörlerini birbirinden ayırdedeceğini ümid ederim. Yoksa hep böyle geri ve ezik kalırız (M.Kemal Atatürk)
Cevapla
#2

Yumurtalarını gece kumsallarda açtıkları çukurlara gömerler.Bir defasında 100 yumurta bırakabilir.Yavrular 2 aylık kuluçka döneminden sonra gece vakti yumurtadan çıkarak denize giderler.Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altındadır.Akdeniz sahillerine yayılmıştır. En önemli yumurtlama bölgelerinden biri Köyceğiz Dalyan sahilidir.

[Resim: denizkiyidenizkaplumbagqh5.jpg]
Türkiye'de deniz kaplumbağalarının yuvalama kumsallarına yönelik sistemli öncü çalışmalar, 1978 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ve Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin (IUCN) destekleriyle başladı. 1986 yılında Muğla / Dalyan'da yapılması planlanan büyük bir turizm yatırımının, başta Türkiye Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD) olmak üzere ulusal ve uluslararası alanda çalışan birçok kişi ve kurumun desteğiyle yürütülen kampanya sonucunda iptal edilmesi, deniz kaplumbağalarının çevre koruma çalışmalarının sembolü haline gelmesine neden oldu. Bu çabalar sonucunda Dalyan bölgesi, Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilerek koruma altına alındı.

[Resim: 968971b3e1pv5.jpg]

Kaplumbağa yavruları deniz yönünü denizin pırıltısından hissederler. Suyun üzerindeki parlaklık onları çeker. Yuvadan çıkıp sel gibi akarak denize doğru yarışlarına başlarlar. Hayat dolu ama savunmasız yavrular, kumsal boyunca beceriksizce çabalayıp dururlar. Bunların da anneleri gibi denize varabilmeleri için etrafın tamamen karanlık olması gereklidir. Işık yanan bir ev, araba, sokak lambası varsa yavrular ışığa doğru ilerler ve sonunda hepsi ölürler. Yavruların gece çıkmalarının asıl sebebi ise kızgın güneşten korunmak içindir. Gündüz çıkacak olsalar güneşin kavurucu sıcaklığı onları derhal kurutup öldürecektir.
İleride halkımızın,bunca ibret verici tecrübeden sonra gerçek dindarlarla din tüccar ve aktörlerini birbirinden ayırdedeceğini ümid ederim. Yoksa hep böyle geri ve ezik kalırız (M.Kemal Atatürk)
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası civanpercemi 1 1.992 06-04-2007, Saat: 23:31
Son Yorum: civanpercemi

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi