"BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ TARİHİNE BİZ KARAR VERDİK"

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.12/5 - 17 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ TARİHİNE BİZ KARAR VERDİK"
#1

"BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ TARİHİNE BİZ KARAR VERDİK"

Genelkurmay Başkanlığı yazılı açıklamasında ABD Savunma Bakanı Gates ve ABD Başkanı Bush'un açıklamalarının hemen ardından gelen çekilmenin yanlış anlaşılmalara yol açmaması için şu ifadeleri kullandı:

"Harekatın başlangıç ve bitiş zamanı tamamen askeri gerekçe ve ihtiyaçlara göre tarafımızdan belirlenmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu kararına içeriden ya da dışarıdan her hangi bir etki söz konusu değildir. Kaldı ki, bu konuda bazı haberlerin çıktığı gün, harekata katılan birliklerin bir kısmı başlangıçtaki planlama gereği sınırlarımız içine çekilmiş durumdaydı.

Irak’ın kuzeyi terör örgütünün faaliyetleri açısından bundan sonra da yakından izlenecek ve bu bölgeden Türkiye’ye tehdit yöneltilmesine müsaade edilmeyecektir. Terörle mücadele yurt içi ve yurt dışında kararlılıkla yürütülmeye devam edecektir.

Hangi sebeple olursa olsun; terör örgütüne katılmış olanların, kan dökerek hiç bir sonuca ulaşamayacaklarını anlayarak, devletin şefkat ve adaletine sığınmaları beklenmektedir.

Bölgeden alınacak ayrıntılı raporların değerlendirilmesi sonucu, kamuoyu en kısa zamanda ayrıca bilgilendirilecektir. "
----hiç de inandırıcı değildi,bu geri çekilme bize hiç yakışmadı,emir tabi büyük yerden geldi----
Tuzak
GENİŞ AÇI

HİKMET BİLA

Tuzak

Deniz Baykal , iki gün önceki grup konuşmasında ilginç bir şey söyledi. Dedi ki, "Kuzey Irak'ta terörle savaşan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin eli tutulmasın. İşin buraya gelmesini istemezdik ama, harekât bir kez başladıktan sonra, sonuç alınıncaya kadar sürmelidir."

Herkes, "Baykal, durup dururken neden böyle konuştu?" diye düşünürken, bu sorunun yanıtı iki gün sonra geldi. Amerika Savunma Bakanı Gates , Kuzey Irak'taki Türk askerinin elini tutmakta gecikmedi: "Harekât kısa sürsün, iki hafta sonra çekil."

Meğer Baykal olası girişimi önceden görmüş.

*

Kuzey Irak harekâtının sınırlı hedefi olan bir operasyon olduğu anlaşılıyor. Resmi açıklamalarda da bu hep vurgulandı zaten. Sadece terör örgütünü hedef alan harekât, örgüt kamplarının bulunduğu coğrafya ile sınırlı. Amerika'nın ancak bu coğrafyada harekâta rıza gösterdiği de biliniyor. Talabani ve Barzani 'nin kentleri ve kasabaları Türk ordusunun harekât alanının dışında. Bazı Amerikan subaylarının ve askeri güçlerinin Zaho, Dohuk gibi kentlerde boy gösterdiği yolundaki haberler de, olası bir 'kaza' ya karşı erken uyarı olsa gerek.

Gates'in sözleri, Türk ordusunun operasyon yapmasına izin verilen bölge için de yeni kısıtlamalar getiriyor. Zaman kısıtlaması getiriyor; çünkü " İki haftada bitsin" diyor. Mekân kısıtlaması getiriyor; çünkü, "Hedefer iyi seçilsin" diyor.

Gates'in sözlerini, Irak ve Kuzey Irak yönetimlerine şirin görünme çabası olarak görmek mümkün mü?

Bu sözlerde ve bu tavırda bir tuzak havası seziliyor.

Türk askeri çetin kış koşullarında, yüksek dağ tepelerinde, derin vadilerde sıcak çatışmaların tam ortasındayken ve her gün beş-on şehit verirken yapılan bu çıkış, ancak iki sözcükle yorumlanabilir:

Halt etmek.

Türkçesi: Düşmanlık.

*

Dünyanın en büyük devleti, dünyanın en güçlü ordusu, yedi yıldır Afganistan'da, beş yıldır Irak'ta savaşıyor. Cehennem gibi silah kullanıyor. İki ülkede de taş üstünde taş bırakmadı. Niye onun 'sınır ötesi harekâtı' bu kadar uzun sürüyor acaba?

*

'Tuzak' dedim.

Evet tuzak.

Kuzey Irak'taki Türk askerinin elini, operasyonun tam ortasında, çatışmaların tam ortasında, dünya kamuoyu önünde bağlama tuzağı. Bu tuzağın bir bölümü de zaten günlerdir, Van'da, Diyarbakır'da, başka yerlerde imamlı mitinglerle kurulmuyor mu?

Böyle bir tavırdan sonra, bölgedeki Amerikan ve Kürt güçlerinin, Türk ordusuyla savaşan terör örgütüne yardım etmediğini, Türk ordusuna yasaklanan bölgelere kaçmalarına, sığınmalarına destek olmadığını kim garanti edebilir?

Yarım bıraktırılmış bir harekâtın ardından, "Gördünüz mü, Türk ordusu başaramadı. Zaten çözüm askeri değil, siyasi" diyebilmek için bundan iyi tezgâh olabilir mi?

www.cumhuriyet.com.tr
[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YÖK'ten tarihi karar asi cafe 0 1.218 11-02-2009, Saat: 13:03
Son Yorum: asi cafe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi