Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.72/5 - 18 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Barkod
#1

Hepimiz günde en az bir kere ihtiyacımız olan herhangi bir ürünüalmak için bakkala veya markete gideriz. Aldığımız her ürünün üzerindedeğişik kalınlıktaki çizgilerden oluşan bir etiket vardır. İhtiyacımızolan ürünleri aldıktan sonra parasını ödemek için kasaya geliriz.Kasada duran kasiyer satın aldığımız ürünlerin üzerindeki etiketleritek tek bir el tarayıcısından geçirerek size ödemeniz gereken toplamtutarı söylüyor.


Hiçmerak ettiniz mi bu etiketler ne işe yarıyor, etiketin üzerindekirakamlar ve çizgiler ne anlama geliyor? İşte her ürünün arkasındabulunan bu etiketlere BARKOD diyoruz.

Nedir Bu Barkod?

Kısaca;genelde dikdörtgen biçiminde olan, birbirine paralel çizilmiş incelikalınlı çizgilerden ve bu çizgilerin arasındaki boşluklardan meydanagelen , siyah çubukların oluşturduğu bir sembole barkod diyoruz.Barkod'lar sayesinde bilgisayara otomatik veri girişi hızlı bir şekildesağlanmaktadır. Günümüzde pek çok alanda kullanılmaya başlanmıştır.(Gazete, dergi, kitap ,ilaç, gıda vs.)

Çizgiler Ne Anlam İfade Ediyor?

Konuya geçmeden önce sizlere bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Bukonuyu daha iyi anlamanız için üzerinde barkod olan bir ürünü yanınızdabulundurabilirsiniz?

Önceliklebilmeniz gereken şey; bu çizgiler sadece ürünün referans numarasınıiçerir. Herkesin sandığı gibi ürünün fiyatı ve ürün hakkındakibilgileri içermez. Bu bilgiler bilgisayarda kayıtlıdır.

Barkodtarandığı zaman sinyal sistemdeki bilgisayara ulaşır. Bilgisayardagirilen barkod numarasına göre ürünün fiyatını kasaya yansıtır. Eğerbarkod'larda fiyat belli olsaydı, ürün fiyatı ne zaman değişse, ürününbarkodu da her fiyat değişiminde değişecekti. Bu da maliyet ve zamanaçısından çok büyük kayıplara neden olacaktı.

Peki öyleyse fiyat değiştiği zaman bu değişiklik nasıl yapılıyor?Cevabı çok basit; fiyat bilgileri bilgisayarda kayıtlı olduğu için;bilgisayardaki fiyat bilgisini değiştirmek yeterli olacaktır.

Barkodda iki bölüm vardır. Birincisi bizim gördüğümüz rakamlar; ikincisi isemakinenin taradığı çizgiler. Bunları ileriki bölümlerde daha detaylıanlatacağım.

Barkod Çesitleri Nelerdir?

Çokdeğişik barkod çesitleri var. UPC, EAN, EAN-13, EAN-8, Code 39, Code93, Code 128. En çok kullanılanlar UPC ve EAN 'dir. UPCnumaralama sistemi Kanada ve Amerika'da, EAN-13 numaralama sistemi iseAvrupa ve Türkiye'de kullanılmaktadir. Ben sizlere ülkemizde dekullanılan EAN-13 sistemini açıklayacağim.

EAN-13 Barkod Sistemi

EAN-13 sistemi UPC sisteminden türetilmiş bir barkod sistemidir.UPC sistemi sadece Amerika ve Kanada'da kullanıldığı için uluslararasıpazarlarda kullanılmaya müsait değildir.

EANİngilizce "International Article Numbering Association" kelimelerininkısaltılmış halidir. EAN 'nin yayınladığı bildirgeye göre 2005 yılındansonra Amerika ve Kanada'da EAN uluslar arası barkod sistemine geçisyapacaktır. EAN sistemi bakkaliye ürünleri başta olmak üzere perakendesatılan ürünlerin numaralandırılmasinda kullanılmaktadır. Ayrica Kitap(ISBN ) ve periyodiklerin (ISSN ) numaralandırılmasinda da kullanılmayabaşlanmıştır.

Bu kadar bilgi verdikten sonra gelelim barkodların sırrını çözmeye.

EAN-13 sistemi 13 haneden oluşur.

Birinci kısım: veyasimge kodunu gösterir. Her ülkenin kendine ait bir kodu vardır.Türkiye'nin kodu 869 dur. İkinci kısım:Firma kodunu gösterir. Ülke kodundan sonra gelen 4 hanedir. Bu kod TOBB(Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi ) bünyesinde bulunan MalNumaralandirma Merkezi'nden alınır.

Üçüncü kısım:Firma kodundan sonra gelen 5 hanedir. Ürünü tanımlayan mamul kodudur.

Dördüncü kısım:En son rakamdır. Kontrol kodudur. Bu kod diğer rakamların hatalıokunmasını engellemek için belli bir formülle hesaplanan kontrolsayısıdır.Kontrol Kodunun Hesaplanması

Barkodtarayıcı makinası barkodu okuduğunda bazı matematiksel hesaplar yaparakokuduğu kodun doğru olup olmadığını kontrol eder. Bunun içindekontrol kodunu kullanır. İsterseniz daha iyi öğrenmeniz için bunu birörnekle açıklayalım.

Diyelim ki9799753293685 koduna sahip bir ürün tarayıcıdan geçirildi. Yapılanhesaplamalar ve kontrol aynen asağıdaki gibidir.

1- Sağdan başlayarak ilk hane tek olmak üzere tüm haneler tek çift diye ayrılırlar.

2- Tek hanedeki sayılar toplanır ve 3 ile çarpılır. 7+9+5+2+3+8= 34 x 3 = 102

3- Çift hanedeki sayılar toplanır. 9+9+7+3+9+6 = 43

4-Her iki rakam toplanır ve 10 sayısının katına ulaşmak için gerekli sayıeklenir. 102 + 43 = 145 + 5 =150

Barkodtarayıcı makinası barkodu okuduktan sonra yukarıda anlattığım işlemleriyapar. Eğer bulduğu kontrol kodu, okuduğu kontrol koduylaaynıysa, barkod doğru okunmuş demektir. Yanlışsa tekrar okunması içinuyarı verilecektir.

Deşifre Edelim!

Şimdi gelelim çizgi ve boslukların nasıl deşifre edileceğine. Öncelikleşunu bilmenizi isterim ki; siyah çizgiler 1 sayısını, boşluklar ise 0sayısını temsil ederler. En ince siyah çizgi bir birim (1) iken, enkalın siyah çizgi dört birime (1111) denk gelir. Aynı şekilde en inceboşluk bir birim iken (0), en kalın boşluk dört birim (0000) demektir.

Birbarkodun başında ve sonunda 101 değerine eşit olan baslangıç ve bitişkodları vardır. Ortada ise 01010 değerini veren daha uzunca barkodbulunur.

Bir barkodu çözümlemekiçin asağıdaki tablolardan ve bilgilerden faydalanmamız gerekecek. Amabunu bence bir örnekle açıklayalım ki daha anlaşılır olsun.

Mesela 9799753293685 barkodunu çözmeye çaışalım.Bu barkodu çizgi ve boşlukların kalınlıklarına göre, en ince çizgi veyaboşluk 1 birim, en kalın çizgi veya boşluk 4 birim olduğunu düşünerekçözelim. Unutmayın ki çizgiler 1, boşluklar 0 olacaktır.

Şimdibarkodun ilk hanesine bakalım. Burada bu sayı 9 dur. Asağıdaki tabloyagöre ikinci haneyi ve firma kodunu tek ve çift olarak ayırırız.

Burada9 denk gelen satıra baktığımızda ikinci hanenin “tek” olduğunu görürüz.Firma kodundaki haneler ise sırasıyla “çift-çift-tek-çift-tek” şeklindedir.


Daha sonra asağıdaki tabloyu kullanarak her koda denk gelen sayıyıbulabiliriz.

Bu tabloya göre barkodun çözülmüş hali aşağıdaki gibidir.


İşte barkodu çözdük sonunda. Umarım anlatabilmişimdir. Artık anlamlıgözlerle bakabilirsiniz tüm ürünlerin üstündeki bu garip çizgilere!


Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi