Baykal’ın asıl hedefi İstanbul

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.78/5 - 18 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Baykal’ın asıl hedefi İstanbul
#1

Yerel seçimler yaklaştıkça siyaset kulisi ısınıyor. En önemli sorun, belediye başkan adaylığı, özellikle de büyük şehirlerde belediye başkan adaylığı.
CHP, Ankara’da Murat Karayalçın ile el sıkıştı; adaylığı henüz kâğıt üzerinde olmasa da kesinleşti sayılır. Karayalçın, Ankara’daki sol ve merkez oyları, bir ölçüde DP ve ANAP tabanını dahi kendisine çekebilecek bir isim. SHP olarak 2004’te DTP ile yaptığı başarısız ve faydadan çok zarar getiren işbirliğinden gerekli dersi çıkarmış görünüyor. Ankaralı onu tanıyor.
Öte yandan Melih Gökçek’in şapkasında tahmin edilenden çok tavşan var. CHP karargâhında yaklaşık 400 bin Ankaralının bir şekilde Gökçek yönetimindeki belediyeye cepten bağlı hale geldiği konuşuluyor; kimi ihale ile, kimi yiyecek, kimi kömür yardımları ile. Başa çıkmak kolay değil.
Gökçek’in yükselişi AK Parti karargâhında da dikkat çekiyor ki, 23 yaşında üç araba yıkama şirketinin sahibi olmuş, Başkentin panolarını ismiyle donatan oğlu Osman’ın Çankaya belediye başkan adayı olmasına karşı önlemler geliştiriliyor. Gökçek bundan alınır, küser mi? Belli olmaz, ama Gökçek kolay pes eden bir mizaca sahip değil.
Ama Gökçek ola ki Başbakan Tayyip Erdoğan’a küserse, AK Parti’den oy götüreceğini, hangi partiye giderse oraya taşıma kapasitesinde olduğunu her halde Erdoğan da, zamanında Gökçek’le siyaset yapmış AK Parti yöneticileri de iyi biliyordur.
Baykal da biliyor doğal olarak. Ankara her zaman sürprizlere gebe.
İzmir de CHP için sürprizlere gebe. Ecevit döneminin belediye başkanı Yüksel Çakmur’dan genç ve dinamik Hakan Tartan’a, CHP İl Başkanı Kemal Karataş’tan İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam’a dek isimler kulislerde dolaşsa da, kamuoyu araştırmacısı ve yazar Tarhan Erdem Ağustos sonu itibarıyla, mevcut başkan Aziz Kocaoğlu’nun adaylığı altında CHP’nin şansı yüzde 50’den fazla olduğunun söylenebileceğini vurguluyor.
İzmir önemli, çünkü Erdoğan Doğuda nasıl Diyarbakır’ı hedef gösteriyorsa, Batıda da İzmir’i hedef gösteriyor teşkilatına. Doğuda Diyarbakır’ı DTP’den almak neyse (ki şu anda zor görünüyor) İzmir’i CHP’den almak o Erdoğan için, ama İzmir’i daha kolay görüyor. Bunun için de, garip ama gerçek, Doğudan İzmir’e göçmüş seçmenin CHP’nin oylarını bölmesi ihtimaline güveniyor bir ölçüde. CHP İzmir’de kıyı şeridine sıkışmışlığını aşabilirse, Erdoğan’ın aklındaki ‘denize dökme’ hedefini boşa çıkarabilir.
Ama Deniz Baykal Ankara’da Meclis ve parti toplantılarında geçirmek zorunda olduğu vakit dışında vaktini en çok nerede geçiriyor? Diyarbakır’ı saymıyoruz. CHP ne yazık ki ordada havlu atmış izlenimi veriyor. Orada DTP dışındaki tek sivil siyasi alternatif, yine Tarhan Erdem’in saptamasına göre AK Parti’nin epey önünde, yüzde 60’tan fazla desteği görünen Osman Baydemir’li DTP’de. Tahminlerin aksine DTP Diyarbakır’da ‘odunu koysa seçtirir’ denemez. Baydemir’in Ankara’da Gökçek kadar olmasa da yerel politikada bir ağırlık oluşturduğu anlaşılıyor.
Ama Baykal vaktinin çoğunu İstanbul’da geçiriyor, enerjisinin Ankara’dan geri kalan zamanınınneredeyse tamamını İstanbul’a veriyor.
Baykal, bu kadar yıllık siyaset tecrübesiyle, evet Ankara’ya, evet İzmir’e önem veriyor, ama Türkiye’de iktidar olmanın yolunun İstanbul’u almaktan geçtiğini biliyor. 12 milyon nüfusu, 17 milyar dolar bütçesiyle İstanbul pek çok Avrupa ülkesinden büyük. Ve itibarlı.
Üstelik Baykal, yeni İl Başkanı Gürsel Tekin ile ortak bir elektriği yakaladığına inanıyor. Tekin komplekslerden arınmış bir siyasetçi izlenimi veriyor. Konuşmalarında, İstanbul’da adayın herşey olmadığını, önemli olanın taban çalışmasıyla seçmeni ikna etmek olduğunu, ama adayın geleneksel CHP kalıplarının dışında İstanbul’un külyutmaz seçmenine kendisini kabul ettirecek bir kişi olması gerektiğinin farkında olduğunu gösteriyor.
Baykal bu yüzden aklına ‘İstanbul’u almanın mümkün’ olduğunu koymuş, hedefe kilitlenmiş durumda.
İnsanın aklına acaba İstanbul’u Ankara’dan daha mı mümkün olduğu sorusu geliyor. Buna hiçbir siyasetçi açık yanıt vermez. Baykal Ankara, ne İzmir’i küstürmek,ister, onlardan çok şey bekliyor.
Ama edindiğimiz izlenim, Baykal’ın İstanbul ile yatıp, İstanbul ile kalktığıdır
Zar Atmam Şansa İnanmam Ortada Bir Şans Varsa Onuda Ben Yaratırım...
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Baykal'dan 'darbe belgesi' yorumu asi cafe 0 1.818 18-06-2009, Saat: 14:09
Son Yorum: asi cafe
  İstanbul için önemli haber! asi cafe 0 1.640 01-04-2009, Saat: 13:55
Son Yorum: asi cafe
  Ananı da al git’ yanıtı yetmedi! gamze33 0 1.777 10-03-2009, Saat: 0:07
Son Yorum: gamze33
  Sandık açıldıktan sonra sokağa çıkamayacaklar!’ gamze33 0 1.335 11-02-2009, Saat: 21:16
Son Yorum: gamze33
  Baykal'ın sorusuna Genelkurmay'dan yanıt asi cafe 0 1.283 06-02-2009, Saat: 15:09
Son Yorum: asi cafe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi