Bekir Çoskun - Dindar sayısı kaç?..

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.08/5 - 24 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bekir Çoskun - Dindar sayısı kaç?..

GERÇEKTEN "dindar" sayısı arttı mı?

Türban artışına, selamlaşma biçimine, konuşma metinlerindeki "Allah’ınizni ile" sayısına, "cumaya" gidenlere, badem bıyık potansiyelinebakılırsa arttı.

12 Eylül döneminde de "Atatürkçü" sayısı artmıştı.

Atatürk heykeli döken alçı atölyeleri ulusal ihtiyaca az gelirken, evlerin pencerelerinden "Uzun uzun kavaklar, dökülüyor yapraklar, ben atama doymadım..." şiirini okuyan babaların sesleri gelirdi.

Ve "Baba Türkçe kitabımı ver..." diye ağlayan çocukların...

Yok eğer "Ama AKP yüzde 46 oy aldı" derseniz... 12 Eylül anayasasına da "yüzde 92 ile evet" demişti halkımız.

Yine 27 Mayıs’tan bir gün önce halkımızın görülmemiş kalabalıklarla meydanlarda Menderes’i alkışladığını, 27 Mayıs sabahı da görülmemiş heyecanla tankları alkışladığını tarih kitapları yazar.

*

Eğer şimdi de dindar sayısı arttıysa...

Bence insan durup dururken "Ben dindar oldum" diyemez. Çünkü din; bir derin ve yüce duygudur.

Hani palto gibi havaya göre giyilip-çıkartılmaz.

Hadi diyelim ki insan kutsal mekanlar gibi ortamlardan etkilenip aniden "imana" kavuştu...

Ama televizyonda "güçlenen AKP" haberlerini dinlerken fırlasa:

"Ben bir şey oldum..."

"Ne?.."

"Dindar..."

*

Bence halkımız duruma göre ne olması gerektiğini biliyor.

İktidar liberalse; liberal...

Muhafazakársa; muhafazakár...

Askerler darbe yaptıklarında; laik...

AKP iktidarsa; dinci...

Duruma göre...

Bizler "Tayyip Erdoğan değişti mi, değişmedi mi?" diye tartışırken, aslında halkımız değişti:

"Bir şey oldum yine..."

"Ne?..."

"Müslüman..."

Bunu nasıl yapar bilemeyiz.

Amaçağdaş demokrasilerde toplum iktidarı denetlerken, bu memlekette küçükavantalar yüzünden iktidara şirin gözükme tutkusunun trajikomiköyküsüdür bu.

26 Aralık 2007
Bekir Çoskun

bcoskun@hurriyet.com.tr

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bekir Çoşkun - Utanırım... - 03 - 03 - 2009 gamze33 0 1.699 04-03-2009, Saat: 0:25
Son Yorum: gamze33
  Bekir Çoşkun - Utanma duygusu... - 11.02.2009 gamze33 0 1.704 11-02-2009, Saat: 21:36
  Bekir Coşkun - Herkes Bu Yazıyı Konuşuyor gamze33 0 1.555 01-11-2008, Saat: 23:33
  Bekir COŞKUN - Arada kalanlar nefemis 0 2.406 21-09-2008, Saat: 6:39
Son Yorum: nefemis
  BEKİR COŞKUN - Atatürk çok kırılmıştır... arachnanthe 1 1.622 14-06-2008, Saat: 21:48

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi