Benzinli Motor Nasıl Çalışır ?

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.7/5 - 44 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Benzinli Motor Nasıl Çalışır ?
#1

Etrafınızaşöylebir bakın, ne kadar çok araba var değil mi? Bir de arada sıradaatarabaları veya faytonları görebilirsiniz günlük yaşantınızda. Biratarabasının gitmesi, onu çeken at sayesinde oluyor. Otomobilinizeisebenzin koyuyorsunuz ve basıyorsunuz gaza, gidiyorsunuzistediğinizyere. Nasıl oluyor bu? Çağımızın buluşu olan motorlarsayesinde.

Siziniçin,çoğu otomobilde kullanılan benzinli motorlara daha yakındanbakacağız busefer. Acaba nasıl oluyor da koyduğunuz benzin tekerleridöndürüyor.


İÇTEN YANMALI MOTORLAR

Otomobillerinmotoruiçten yanmalı motorlardır. Nedir peki bu içten yanmalı motorlar?Busorunun cevabını vermeden önce dıştan yanmalı motor nedir onuanlatayımsize.

İçtenyanmalımotorlar icat edilmeden önce buhar makineleri vardı. Sanayininveulaşımın pek çok yerinde bu makinler kullanıyordu. Mesela, pekçoğunuzfilmlerde görmüştür buharlı lokomotifleri ve buharlı gemileri.Bubuharlı makinelerin çalışması için sudan elde edilen buharaihtiyaçduyuluyordu. Suyu buhara dönüştürmek içinse odun, kömür veyapetrolgibi yakıtlar kullanılıyordu. Yakıt motorun dışında bulunan başkabirortamda yanıyordu. Bu yüzden buhar makinelerine dıştan yanmalımotorlardenmektedir.

Şimdigelelimiçten yanmalı motorlara: Bu tip motorlarda kullanılan yakıt(genelliklebenzin ve mazot) motor içinde yanma evriminigerçekleştirmektedir. Buyüzden bu tip motorlara içten yanmalı motorlardenir. Yakıtın yanmasıpatlama şeklinde olduğu için aynı zamandapatlamalı motorlardadenmektedir.

İsteriçtenyanmalı, ister dıştan yanmalı olsun her iki motorda yakıtkullanılır vebu yakıtın yanmasıyla ortaya çıkan enerji hareketedönüştürülür.

Şimdide içten yanmalı bir motor olan ve benzin yakıtını kullanan benzinlimotorların nasıl çalıştığına bir bakalım!


NASIL ÇALIŞIR?

Benzinlimotorlardakullanılan yakıt benzindir. Fakat benzin motorun içindekisilindire sıvıhalde ve yalnız olarak girmez. Karbüratör sayesindehavayla karışanbenzin buharlaşarak silindirin içine girer. Benzininhavaylakarıştırılması sonucunda bir yanma olur. Bildiğiniz gibihavasız dahadoğrusu oksijensiz bir ortamda yanma gerçekleşemez.

Yakıthavakarışımının silindirin içinde bir kıvılcımla yanmasıyla ufak birpatlamaolur. Bu patlamanın yarattığı basınç, piston tarafındanhareketenerjisine dönüştürülür. Biraz kafanızı karıştırdım galiba.Bence sizen iyisi aşağıdaki animasyona bir göz atın. Her şeyi dahaiyianlayacağınızdan eminim.


Yukarıdakianimasyonuincelersiniz, pistonun iki kez aşağı inmesi ve iki kezyukarı çıkmasıile motorun bir çevrimini tamamladığını görürsünüz.Motorun bir çevrimizaman dediğimiz birbirini izleyen dört evredengeçerek oluşur: Emme,sıkıştırma, yanma ve egzoz zamanları. Şimdi budört zamanı dahaayrıntılı olarak inceleyelim.

1.)Emmezamanı: Karbüratörden gelen benzin ve hava karışımı, emmesübabınınaçılmasıyla silindirin içine dolar. Bu sırada piston aşağıdoğruinmektedir.

2.)Sıkıştırmazamanı: Emme ve egzoz sübaplarının her ikisi kapalıdurumdadır ve pistonyukarı doğru çıkar. Bu sayede benzin ve havakarışımı sıkıştırılır vehacmi küçülür. Bu hacim küçülmesi aynı zamandakarışımın ısınmasınasebep olur.

3.)Yanmazamanı: Sıkışan ve ısınan yakıt karışımı, bujiden çıkan birkıvılcımlayanar. Yanma ufak bir patlama şeklindedir. Patlamaylagenişleyen karışımpistonu aşağı doğru iter. Motorun güç üretme zamanıburasıdır.

4.)Egzozzamanı: Patlamayla aşağı inen piston, bu aşamada yukarı doğruhareketetmeye başlar. Yanmış gazların dışarı atılması zamanıdır artık.Pistonyukarı çıkarken egzoz sübabıda açılır. Bu sayede yanmış gazlardışarıatılır. Bundan sonra motor yeni bir çevrime başlar.


SİLİNDİR SAYISI VE HAREKETİN OLUŞUMU

İçtenyanmalı,dört zamanlı bir motordaki silindir sayısı 1'den 16'ya kadarçeşitlilikgösterebilir. Genelde otomobillerde kullanılan motorlar4silindirlidirler. Silindirlerin içindeki pistonların her biriaynıkrank miline farklı noktalarda bağlanmışlardır. Tüm silindirlerinortakçalışması sonucunda krank mili dönmekte ve hareketi sağlamaktadır.


Bir krank mili

Silindirlerinyerleşimdurumlarına göre motorların tipi değişiklik gösterir.Geneldeotomobillerde kullanılan düz motorlarda, silindirler aynıhizayayerleştirilmişlerdir.

V-6 bir motorda ise 6 adet silindir, 3'ü sağda 3'ü solda olmak üzere V biçiminde yerleştirilmişlerdir.
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Dizel Motor Nasıl Çalışır ? arachnanthe 0 5.432 12-03-2007, Saat: 0:46
Son Yorum: arachnanthe
  İki Zamanlı Benzinli Motor Nasıl Çalışır? arachnanthe 0 7.645 12-03-2007, Saat: 0:42
Son Yorum: arachnanthe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi