"Bir köpeği susturamadınız"

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.93/5 - 14 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Bir köpeği susturamadınız"
#1

Meclis Genel Kurulu'nda ağza alınmayacak sözler!

Meclis Genel Kurulu’nda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşma, AKP’liler ile CHP’lilerin kavgasına yol açtı. CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal’ın “Ulaştırma Bakanlığı bulaştırma bakanlığı oldu” şeklindeki sözlerine Bakan Yıldırım “Böyle bir sataşmaya cevap vermeye terbiyem elvermiyor, cehalet insanı çirkinleştirir” karşılığını vermesi Genel Kurul’da gerginliğe yol açtı.
Meclis Genel Kurulu’nda Ulaştırma Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında AKP’lilerle CHP’liler arasında tartışma yaşandı. Hükümet adına bakanlığının bütçesi üzerine söz alan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, karayolları, demiryolları ve havayollarıyla ilgili yaptıkları çalışmaları anlatırken “Türkiye’nin tıkanan damarlarını açıyoruz. Türkiye’yi Atatürk’ün çağdaş uygarlık seviyesine çıkardık” dedi. CHP’li milletvekillerinin “demiryollarını anlat” diye laf atması üzerine ise Yıldırım, “Burada 20 saat konuşurum. Hepinizin söylediğini teker teker çürütürüm. Ben boş konuşmam. Bizde kafa karıştırma, illüzyon yok, bizde iş var sonuç var” dedi.
“DİNLE BE KARDEŞİM…”
Cumhuriyet kurulduğunda Türkiye’nin 4 bin 138 kilometre demiryolu ağına sahip olduğunu, Atatürk’ün demiryolunun önemini kavraması sonucu 1923-1950 yılları arasında önemli yatırımlar yapıldığını söyleyen Yıldırım, 1951 yılından 2003 yılına kadar ise demiryollarının unutulduğunu söyledi. CHP’lilerin laf atması üzerine ise Bakan Yıldırım “Dinle be kardeşim, dinle be kardeşim” diye seslendi. 50 yılda 541 kilometre demiryolu yapıldığını, AKP hükümetleri döneminde ise 537 kilometre demiryolunun inşaatına başlandığını söyleyen Bakan Yıldırım, sözlerine CHP’lilerin sık sık itiraz etmesi üzerine ise “Böyle bir görüşme yapamayız. Panel şeklinde yapacaksak her platformda hepinizle konuşurum” karşılığını verdi.
“CHP’Lİ BELEDİYEYİ ANKARALIYA ŞİKAYET EDİYORUM”
CHP’li konuşmacıların kürsüden Ankara-İstanbul demiryolu projesinin 57. hükümet döneminde başlatıldığını söylediğini belirten Bakan Yıldırım “Bu Ankara-İstanbul demiryolu projesi 2000 yılında ihale edilmiş. Koalisyon hükümeti döneminde. Ancak 2002’ye kadar hiçbir şey yapılmamış. Ya bu ihaleyi iptal edecektik ya devam edecektik. Bunu yeniden 250 km’lik demiryolu yapılması şekline dönüştürdük. Sözleşmeyi imzaladık ihalesini yaptık. Ankara Eskişehir hattı bitti. Atatürk Orman Çiftliği’nde alt geçit yapacağız. İdari yargı durdurdu. Buradan millete şikayet ediyorum, sizin belediyeniz durdurdu, bunu Ankaralılara şikayet ediyorum. Gecikmelerin sebebi CHP’li belediyelerdir” diye konuştu.
“BİZİ İKİDE BİR YÜCE DİVANLA TEHDİT ETMEYİN”
CHP’li milletvekillerinin itirazlarını ve laf atmayı sürdürmesi üzerine ise Bakan Yıldırım, ihale yolsuzlukları konusunda “Bizde öyle şeyler olmaz, gizli saklı, kapalı kapılar arkasında pazarlıklar, ihaleler olmaz. Her şey milletin denetiminde, gözü önündedir. Yaptığımız her işin hesabını veririz. Bizi ikide bir yüce divanla tehdit etmeyin. Buraya gelirken her türlü işin hesabını vermeyi peşinen kabul ederek geldik. Buna da hazırız” dedi.
“DİYARBAKIR KAZASI KONUSUNDA BAKAN HESAP FALAN VERMEDİ”
Yıldırım, havacılıkla ilgili de milletvekillerinin eleştirilerini yanıtlarken bir CHP milletvekilinin “Havacılık çok gelişirse kaza olur” dediğini belirterek “Hiç havacılık yapmayalım, vatandaş yaya mı gitsin” dedi. Isparta ve Bağdat kazalarına ilişkin suçlamalar konusunda ise Yıldırım MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın bakanlığı döneminde Diyarbakır kazasının yaşandığını hatırlattı ve “Diyarbakır kazası sayın bakanın getirdiği genel müdür döneminde oldu. Diyarbakır kazasıyla ilgili bakan hesap falan vermedi” dedi. MHP’li Vural ise Yıldırım’ın sözlerine tepki göstererek “Ne var ki hesap sorulacak” karşılığını verdi. Yıldırım “Bir kazanın neden olduğunu ortaya koymadan bileti birine kesmek işin kolaycılığıdır. Biz her türlü incelemeyi yaptığımız Isparta kazası da Bağdat kazası da soruşturma raporları hazırlanmış yargıya intikal etmiştir. Gensoru konusu bile yaptınız, sigorta poliçesinin tahrif edildiğini Moldova hükümeti bile kabul etti.” diye konuştu.
“MİLLET 22 TEMMUZ’DA CEVABINI VERDİ”
Muhalefeti “yapılanları yok göstermeye çalışmak için siyaset yapmakla” eleştiren Bakan Yıldırım, AKP hükümetleri döneminde yapılanları milletin gördüğünü ve 22 Temmuz’da da gerekli cevabı verdiğini savundu. Yıldırım “29 Mart’ta da millete gideceğiz hesabımızı göreceğiz” dedi.
Bakan Yıldırım’ın Denizcilik konusunda bakanlığının yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vermesi sırasında CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Bakan’ın sözlerine sık sık itiraz etti. Birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil’in uyarılarına rağmen Soysal’ın laf atmayı sürdürmesi ve Yıldırım’a “Hayat N’i anlat, orada ölenleri anlat” demesi üzerine Pakdil, “Sayın Soysal bakan çıktığından beri söz atıyorsunuz böyle bir demokrasi anlayışı var mı demokrasi hem kendi konuşmak hem başkalarının konuştuğunu dinlemektir.” diye uyardı.
“ETNİK SİYASET- KİMLİK SİYASETİ YAPMAYALIM”
Bakan Yıldırım, DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak’ın Doğu ve Güneydoğu’ya karşı ayrımcılık yapıldığı iddiasına ise “AKP hükümetleri dönemlerinde yatırımlarda hiçbir ayrımcılık yapılmamıştır. Tam tersi Doğu ve Güneydoğu’ya ayrımcılık yapılmıştır. Bu GAP’la, bölünmüş yollarla, Köydes ve Beldes’le yapılmıştır. Bölgede yapılan yatırımın toplamı, 5 katrilyonun üzerindedir. Cumhuriyet tarihinde yapılan yatırımların beş katından fazladır. Niye Doğu’ya Güneydoğu’ya hizmet gitmesinden rahatsızlık duyuyoruz. Oradaki bizim insanımız. Başbakan diktatörlük yapıyor diyorsunuz öyle yapsa burada olmazsınız hepimiz demokrasi ürünüyüz. Etnik siyaset, kimlik siyaseti yapmayalım, memlekete iyilik etmiş olmayız” yanıtını verdi.
DTP’liler ise Bakan Yıldırım’ın sözlerine itiraz ederken Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ayağa kalkarak Biz KPSS ile gelmedik seçilerek geldik” dedi. MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal da bakan Yıldırım’a “Burası AKP kongresi değil” diyerek tepki gösterdi. Bakan Yıldırım ise sözlerini “Türkiye Cumhuriyeti diktatörlükle idare edilen bir ülke değildir. Çarptırmaya, saptırmaya gerek yok. Farklılıklarımızı kaşıyıp ayrılıkları körüklemeyeceğiz” şeklinde sürdürdü.
“CEHALET İNSANI ÇİRKİNLEŞTİRİR”
Yıldırım, CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal’ın, kendisi kürsüye çıktığından bu yana laf atıp durduğunu ve “Ulaştırma Bakanlığı Bulaştırma Bakanlığı oldu” dediğini hatırlatarak Soysal’a “Ben Ulaştırma Bakanlığı’nın başına eklenen b’yi Binali Yıldırım olarak kabul ediyorum. Umarım dil sürçmesidir. Üslubu beyan aynıyla insandır. Cehalet insanı çirkinleştirir. Bizim işimiz bulaştırmak değil buluşturmaktır. Böyle bir sataşmaya cevap vermeye terbiyem elvermiyor” karşılığını verdi. Soysal’ın Bakan Yıldırım’a yönelik tepkisini sürdürmesi ve Bakan’ın konuşmasını tamamlamasının ardından verilen arada ise AKP’li ile CHP’li milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.
AKP'Lİ CANDAN: BİR KÖPEĞİ SUSTURAMADINIZ
Soysal, Bakan Yıldırım’a “Hayat N ile ilgili hiçbir iddiaya cevap veremedi, belge burada. Yüreği yetiyorsa çıkıp cevap versin” diye bağırırken, AKP Niğde Milletvekili Muharrem Selamoğlu, “Git aynaya bak, suratına bak” diyerek Soysal’ın üstüne yürüdü. Bazı AKP milletvekillerinin de tepki gösterdiği Soysal’a, AKP Konya Milletvekili Muharrem Candan’ın da “Bir köpeği susturamadınız” diye bağırdı. CHP’liler ise “Bir milletvekiline köpek diyemezsiniz” karşılığını verdi. Genel Kurul’daki tartışma milletvekillerinin araya girmesi ve Soysal’ın Genel Kurul salonundan çıkarılması ile sona erdi.
Zar Atmam Şansa İnanmam Ortada Bir Şans Varsa Onuda Ben Yaratırım...
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi