Blair Bush'u yalnız bırakıyor, İngiltere Irak'tan çekiliyor

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.2/5 - 15 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Blair Bush'u yalnız bırakıyor, İngiltere Irak'tan çekiliyor
#1

İngiltere Başbakanı Tony Blair’in bugün Irak’taki İngiliz askerlerinin çekilmesi için bir takvim açıklayacağı bildirildi.
BBC, Blair’in bugün Avam Kamarası’ndaki haftalık konuşması sırasında açıklayacağı takvime göre, Basra’daki 1,500 askerin önümüzdeki birkaç hafta içinde Irak’tan çekileceğini söylemesinin beklendiğini belirtti.
BBC’nin kimliğini açıklamadığı hükümet kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre, Blair bugünkü konuşmasında, güvenliğin yeterli olması durumunda, Irak’ın güneyinden toplam 3 bin İngiliz askerinin yıl sonuna kadar çekileceklerini de açıklayacak.
Başbakan Tony Blair’in böyle bir takvim açıklamasının belirli bir süredir beklenmekte olduğunu belirten BBC muhabiri, bu yıl Noel’e kadar Irak’taki İngiliz askerlerinden toplam 3 bininin ülkelerine geri dönmesinin beklendiğini belirtti.
Ancak aynı muhabir, Irak’taki bütün İngiliz askerlerinin 2008’in sonuna kadar ülkelerine geri dönmüş olacakları haberlerinin, "şu andaki gerçekleri yansıtmadığını" kaydetti.
BBC muhabiri, adını açıklamadığı hükümet kaynaklarının kendisine, geri çekilmenin daha önceki beklentilerine göre "birazcık yavaş" olacağını ve "eğer koşullar kötüleşirse, bu sürecin daha da yavaşlayabileceğini" söylediklerini kaydetti.
BBC, Blair’in 3 bin askerin çekilmesinden sonra geri kalan askerlerin ne zaman çekileceğini söylemesinin ise beklenmediğini kaydetti.
Irak’ta şu anda 7 bin 100 kadar İngiliz askeri bulunuyor.
İngiltere’de yayımlanan Sun gazetesinin bugünkü sayısındaki haberde de Blair’in, İngiliz askerlerinin 1500’ünün birkaç hafta içinde, 1500’ünün de Noele kadar Irak’tan çekileceğini açıklayacağı belirtildi.
Blair’in bürosundan yetkililer, BBC’nin haberi konusunda yorum yapmayı reddettiler.
Blair’in sözcüsü ise AFP’ye yaptığı açıklamada, bu bilgileri doğrulamayı ya da yalanlamayı reddetti.
Sözcü, "Başbakan bu konu hakkında önce Parlamento’ya bilgi verecek" diye konuştu.

GUARDIAN: 2008'E KADAR IRAK'TA ASKER KALMAYACAK

İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesi, İngiltere'nin 2008 yılı sonunda Irak'taki tüm askerlerini çekmiş olacağını ileri sürdü.
The Guardian'ın, adını açıklamadığı İngiliz yetkililere dayandırdığı habere göre, Londra yönetimi gelecek yıl sonuna kadar Irak'taki tüm birliklerini çekmiş olacak ve süreç, bu yaz 1000 askerin çekilmesiyle başlayacak.
Irak'ta 2008 yılı sonunda sadece birkaç İngiliz askeri öğretmenin kalacağı belirtilen haberde, İngiliz askerlerinin bu sürenin sonuna kadar Irak'ın güneyindeki operasyonlara destek güç olarak katılacağı kaydedildi.
Habere göre, konuyla ilgili açıklama 24 saat içinde yapılacak.
İngiltere Başbakanı Tony Blair'in, Irak'taki İngiliz askerlerinin çekilmesi için bugün bir takvim açıklaması bekleniyor.

BUSH'A BİLDİRDİ

İngiltere Başbakanı Tony Blair’in, Irak’taki İngiliz askerlerini çekme niyetini, ABD Başkanı George W. Bush’a ilettiği bildirildi.
Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe, yaptığı açıklamada, Blair’in, Bush ile bu sabah yaptığı telefon görüşmesinde, Bush’u bu niyetinden haberdar ettiğini söyledi.
Sözcü, İngiltere’nin bu kararının bölgedeki ilerlemenin işareti olduğunu ifade ederek, "Biz, bunu başarı olarak görüyoruz" dedi.
"ABD birliklerinin de en kısa sürede geri çekildiğini görmek istiyoruz" diye konuşan Johndroe, Iraklıların ülkelerinde istikrarı sağlamalarına yardımcı olmak için Amerikan askerlerinin bu ülkede kalmasının gerekli olduğunu söyledi.
Sözcü, İngiliz askerlerinin Irak’tan çekilmesinin koşulları konusunda bilgisi olmadığını belirtti.
İngiltere Başbakanı Blair’in Irak’taki İngiliz askerlerinin çekilmesi için bugün bir takvim açıklaması bekleniyor.
Blair’in Avam Kamarası’ndaki haftalık konuşması sırasında açıklayacağı takvime göre, 3 bin Irak askerinin yıl sonuna kadar Irak’tan çekilebileceği belirtiliyor.
Blair geçen ay yaptığı bir açıklamada, Basra’da İngiliz askerleri ve Irak ordusunun yürüttüğü Sinbad operasyonunun bitmesinden sonra milletvekillerine Irak’taki gelecek stratejisi konusunda bilgi vereceğini bildirmişti.
Blair, geçen Pazar günü BBC’ye, Basra’da Irak polisi içindeki yolsuzluklar ve milislerin polise sızmasını önlemeyi amaçlayan Sinbad Operasyonu’nun bittiğini söylemişti.
Blair’in yerine geçmesi beklenen Maliye Bakanı Gordon Brown, Aralık ayına kadar birkaç bin İngiliz askerinin Irak’tan çekilmiş olacağını umduğunu söylemişti.
İngiltere, 7100 askeriyle şu an ABD’den sonra Irak’ta en çok askere sahip ülke konumunda. Irak’taki İngiliz askerlerinin büyük bölümü güneydeki Basra’da görev yapıyor.
Irak’ın 2003’ün Mart ayındaki işgalinden beri, bu ülkede 132 İngiliz, 3.127 Amerikan askeri hayatını kaybetti. ABD’nin Irak’ta 130 bin askeri bulunuyor.
Bul
Cevapla
#2

Blair'in zaten bir süredir ki kamuoyu desteği çok azaldı İngiltere'de ve muhalifler sesini daha çok yükselttikçe artık bahaneleri de kalmadığına göre kankası Bush'u kan gölünde boğulması için bırakacak...Pkk'nın kontrolü de artık Avrupa'nın elinden çıkıyor ABD varlığı yüzünden. Başka yollar arayacaklar Türkiye'nin altını oymak için...Yeni oyunun perdeleri açılacak yakında Büyükanıt da söyledi zaten...
İleride halkımızın,bunca ibret verici tecrübeden sonra gerçek dindarlarla din tüccar ve aktörlerini birbirinden ayırdedeceğini ümid ederim. Yoksa hep böyle geri ve ezik kalırız (M.Kemal Atatürk)
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İngiltere de Züğürt Ağa vakası asi cafe 0 1.806 12-03-2009, Saat: 11:47
Son Yorum: asi cafe
  Bush'u öldürdüler asi cafe 0 1.237 11-02-2009, Saat: 13:28
Son Yorum: asi cafe
  Obama Bush'un yolunda asi cafe 0 1.440 11-02-2009, Saat: 13:26
Son Yorum: asi cafe
  Obama Irak'tan çekilmeye hazırlanıyor asi cafe 0 1.297 07-02-2009, Saat: 14:16
Son Yorum: asi cafe
  İNGİLTERE'DE HAMİLE GELİNLİKLERİ YOK SATIYOR! asi cafe 0 1.282 01-02-2009, Saat: 11:46
Son Yorum: asi cafe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi