'Boykot çağrısı'na Gül'den tek cümle yanıt

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 12 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
'Boykot çağrısı'na Gül'den tek cümle yanıt
#1

'Boykot çağrısı'na Gül'den tek cümle yanıt

ABD ziyareti öncesinde basının karşısına çıkan Gül, 'boykot çağrısı ve Deniz Feneri' hakkında konuştu


Gül, Erdoğan'ın medyaya yönelik boykot çağrısıyla ilgili olarak "Bu siyasi konulara Cumhurbaşkanı olarak benim girmem doğru olmaz" dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya’da sonuçlanan Deniz Feneri davasındaki suçlamalarla ilgili Türkiye’de gerekli incelemelerin yapılacağını belirterek, “Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye’de savcılar vardır mahkemeler vardır bunlarla ilgili bütün şüpheler giderilecektir. Gerekli yasal araştırmalar, soruşturmalar yapılacaktır. Kimse birden bire suçlu ilan edilemez. Ancak bir şüphe varsa gerekli kurumlar gerekli incelemeleri yapacaktır. Kamuoyuna net bir şekilde açıklanacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 63. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere bugün ABD'nin New York kentine gitti. Gül, hareketinden önce Esenboğa Havaalanı’nda ziyareti hakkında açıklamalar yaptı. Gül, 23 Eylül’deki açılış oturumunda BM Genel Kuruluna hitap edeceğini belirterek, Genel Kurul’a katılacak hükümet ve devlet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştireceğini söyledi. İkili temaslarında Türkiye'nin Güvenlik Konseyi adaylığına verdiği önemi vurgulayarak, üyelik için destek isteyeceğini ifade eden Gül, “Temaslarımda bölgesel sorunlar başta olmak üzere BM gündemindeki meseleler hakkında muhataplarımla görüş alışverişinde bulunacağım Böylece bu konulara ilişkin yaklaşım ve beklentilerimizi en üst düzeyde muhataplarıma aktarma fırsatı bulacağım” dedi. BM ile ilgili faaliyetlerinin dışında ise çeşitli düşünce kuruluşlarının düzenledikleri etkinliklere katılacağını belirten Gül, Amerika ve dünya kamuoyunu Türk dış politikası ve ekonomisi konusunda aydınlatacağını ifade etti. New York’taki Türk dernek ve kuruluşlarının yanı sıra Türk vatandaşlarıyla da bir araya geleceğini söyleyen Gül, 28 Eylül’de yurda döneceğini kaydetti.

Gül, ikili temasları kapsamında Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’la da bir araya gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine, “Sarkisyan’ın gelip gelmeyeceğini bilmiyordum dolayısıyla böyle bir görüşmemiz yok. Dışişleri Bakanlarımız düzeyinde görüşmeler olacak” dedi.

SİYASİ KONULARA GİRMEM DOĞRU OLMAZ

Bir soru üzerine Deniz Feneri Davasına da değinen Gül, şunları söyledi:

“Türkiye'de savcılar var. Bağımsız mahkemeler var. Bildiğim kadarıyla savcılar bu konuda bazı işlemler yapıyorlar. Ramazan ayı yardımlaşma ayıdır. Bu tip polemiklerin yardımlaşmaları engellememesi lazım. Herkesin yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırması için titiz davranması gerekir. Halkımızın yardımlaşma geleneğinin eksilmemesini arzu ederim. Söz edilen konu ile ilgili inceleme başlattıklarını İçişleri Bakanlığı'nın denetim başlattığını duydum, takip ediyorum. Bütün iddiaların netleşmesi gerekir. Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye’de savcılar vardır mahkemeler vardır bunlarla ilgili bütün şüpheler giderilecektir. Gerekli yasal araştırmalar soruşturmalar yapılacaktır. Kimse birden bire suçlu ilan edilemez. Ancak bir şüphe varsa gerekli kurumlar gerekli incelemeleri yapacaktır. Kamuoyuna net bir şekilde açıklanacaktır.”
Başbakan Erdoğan’ın bazı gazetelerin boykot edilmesi çağrısının sorulması üzerine ise Gül, “Siz de takdir edersiniz ki bu siyasi konulara girmem doğru olmaz” yanıtını verdi.
[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Baykal'ın sorusuna Genelkurmay'dan yanıt asi cafe 0 1.283 06-02-2009, Saat: 15:09
Son Yorum: asi cafe
  Gücün varsa Almanya'yı boykot et! gamze33 1 1.818 19-09-2008, Saat: 22:14
Son Yorum: gamze33

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi