"Bu açıklamayı yalnız başıma yapmadım"

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.75/5 - 24 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Bu açıklamayı yalnız başıma yapmadım"
#1

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'tan Osman Paksüt'e yanıt: "Muhalif görüşte olduğu için bu açıklamadam haberi olmaması normaldir"

Anayasa Mahkemesi kapatılan belediyelerle ilgili olarak Danıştay ve YSK’nın ‘tüzel kişilikleri devam ettiği için seçime girebililer’ kararlarının Yüksek Mahkeme kararlarıyla çeliştiğini açıklayarak bunun Anayasa ihlali olduğunu vurgulamıştı. Başkanlık’tan yapılan açıklamada, belediyelerin dava açmalarına ilişkin yasal sürelerin başlangıç tarihinin, 5747 sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un yayımlandığı 22 Mart 2008 yerine Mahkeme’nin gerekçeli kararının yayımlandığı 6 Aralık 2008’in esas alınarak Mahkeme kararının değiştirilmesine yol açan bir sonuca ulaşıldığı bildirilmişti.
Anayasa Mahkemesi'nin bu açıklamasının üzerine Başkanvekili Osman Paksüt, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı imzasıyla kapatılan belediyelerin dava açma süresine ilişkin yapılan açıklamanın, ''heyet kararı olmadığını'' ve ''açıklamada yer alan değerlendirmelere katılmadığını'' söyledi. Bu da kafalarda Anayasa Mahkemesi içerisinde bir fiki,r ayrılığı mı oldu şeklinde sorulara neden oldu.
Anayasa Mahkemesi Haşim Kılıç da gazetecilerin sorularını yanıtladı:

"Bununla ilgili istemi karar bağladık. Bununla ilgili geçici maddenin bir kısım bölümü iptal edildi bir kısmı da uygun görüldü. Bu 6'ya 5 alınmış karardır. Yapılan açıklama benimle birlikte 6 arkadaşın arzusu onaytı doğrultusunda yapıldı. Yalnız başıma yaptığım bir açıklama değildir.
Biz mahkeme başkanı ve üyeleri verdiği kararın arkasında durmak verdiği kararın ne demek istediğini anlatmak durumundadır. Mahkememizin iradesi dışında bir noktaya götürülmekteyse açıklama yapmak bize düşer. Bundan sonraki irade YSK'ya aittir."
"YARGIDA KURUMLAR ARASINDA ÇATLAK OLMAZ"
"Yargıda kurumlar arasında çatlak olmaz. Her kurumun görev alanı vardır. Herkes görevini yapar. Anayasa Mahkemesi'nin dünkü açıklaması bu çerçevede yapılmış bir açıklamadır. Bunun dışında bir anlam yüklemeyin. Osman Bey, muhalif görüşte olduğu için bu açıklamadam haberi olmaması normaldir

YSK'nın kararını Resmi Gazete'den dün öğrendik. Yaptığımız değerlendirme sonucunda bu açıklamanın akşam vakitlerinde olması tamamen tesadüf."
Zar Atmam Şansa İnanmam Ortada Bir Şans Varsa Onuda Ben Yaratırım...
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi