Canlı Doğuran Yavrularının Yetiştirilmesi

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.44/5 - 18 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Canlı Doğuran Yavrularının Yetiştirilmesi
#1

Canlı Doğuran Yavrularının Yetiştirilmesi
Canlı doğuranların yavrularının yetiştirilmesinde belki de en büyüksıkıntı yine bu yavruların ebeveynleridir. Ne kadar iyi beslersenizbesleyin, yetişkinler yavrularını bir şekilde yerler. Bu da dahadoğduğu andan itibaren kendi kendine yeten, tek başına beslenebilen,rahatlıkla yüzebilen bu yavruların yetiştirilmesindeki en büyüketkendir. Peki, doğumdan itibaren neler yapılmalı?

1) Doğum:
Doğumdan önce dişi rahat bir yere konulmalıdır. Aksi halde stresegirebilir ve doğumda çeşitli sorunlar ile karşılaşılabilir. Doğum alanıne kadar geniş olursa ve saklanacak yerler ne kadar bolsa anneninyavrularını yeme ihtimali de o kadar azdır. Doğumu yapılacağı yerleraçısından, hem iyi hem kötü yönleri ile birkaç grupta inceleyebiliriz.

Yavrulukta doğum:
Yavruluk asla tavsiye edilmez. Bazen anne balık günler önceden doğumyapacağı güne kadar yavrulukta bekletilmekte, bu da hem annenin hem dedoğacak yavruların hayatını tehlikeye atmaktadır. Ayrıca yer dar olduğuiçin; örneğin gece doğum yapan anne siz sabah kalkıp onu ana akvaryumaalıncaya kadar yavruları rahatça yiyebilmekte.

Ayrı bir tankta doğum:
Genelde en iyi çözüm anneyi ayrı bir tanka alarak doğumungerçekleşmesini sağlamaktır. İyi bitkilendirilmiş, dibinde kum bulunanayrı bir tank yavrulama için mükemmeldir. Anneyi doğumdan yaklaşık 4–5gün önce bu tanka almak balığın bu yeni tanka alışması ve doğum anıgelene kadar akvaryuma alışması için önemlidir. Böylece anne doğum günügelene kadar yer değişimden oluşabilecek stresi üzerinden atmışolacaktır.

Ana tankta doğum:
Eğer doğum için ayrı bir akvaryum sahibi değilseniz, yenisini de almakistemiyorsanız ana tankta doğum yavruluğa göre daha avantajlıdır. Eğerbolca saklanacak yer varsa ana tankta doğum genellikle bir sorunolmaktan çıkar. Tabii ki melek balığı gibi bütün yavruları bulup tekerteker yiyebilecek bir balık türünü akvaryumunuzda barındırmıyorsanız.Yavrulara saklanma yeri yapılmasını daha ileride ele alacağız.

2) Doğumdan sonra yavruların gelişimi:
Yavruların gelişiminietkileyecek birçok etken vardır. Bunların arasında beslenme, saklanacakalanlar, su değerlerinin uygunluğu ve yavruların gezebileceği alanlarvardır. Beslenme hiç şüphesiz en önemlisidir. Yavrularınızı gün içinde4–5 öğün, azar azar yemleyiniz. Örneğin bir gün içerisinde iki defayemleme yapıyorsanız, aynı miktarda yemi gün içerisinde 4–5 seferdevermeniz balıklarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Yavrularıilk gün beslemenize gerek yoktur. Saklanacak yerler, yavrularıngezebileceği geniş bir alan sağlanmazsa yavrular strese girebilir.Etrafta onları yiyebilecek büyük balıklar olmasa dahi saklanacakyerleri onlara sağlamanız balıklarınızın kendilerini güvendehissetmelerini sağlayacaktır. Ayrıca yüzebilecekleri geniş alanlarbalıklarınızın daha hızlı büyümesini ve daha sağlıklı olmalarınısağlayacaktır. Az miktarda akıntı ise yavrularınızın kas sistemleringelişimini olumlu yönde etkileyecek, öbür yandan mantar ve parazitlerinçoğalmasını engelleyecektir. Yalnız akıntının çok olması yavrularınıziçin rahatsızlık verici ve yorucu olabilir. Bu da yavrularınızı yorarve onların vücutlarının hastalıklara karşı dirençli olmasını engeller.

Yavrulukta yavruların yetiştirilmesi:
Yavruların yavrulukta beslenmesinin birkaç avantajı olduğu gibi pek çokdezavantajı da vardır. En büyük avantajı yavruların diğer balıklartarafından yenmesini engeller. Fakat yavrularınıza saklanacak yersağlamadığı için onların strese girmesine sebep olur. Beslenmeleri nekadar iyi olursa olsun yüzebilecekleri alan sınırlıdır. Bu da onlarıngelişimlerini olumsuz yönde etkiler. Yavrularınız yavaş büyür, akıntıaz olduğu için kas sistemleri güçlü olmaz. Yavruluk balıklarınyetiştirilmesinde asla tavsiye edilmez.

Ayrı bir tankta yavruların yetiştirilmesi:
Dibineyeterince kum konulmuş, bitkili, saklanacak yerleri olan ufak birakvaryum yavruların yetiştirilmesi için idealdir. Filtre olarak sudaçok fazla akıntıya sebep olmayan sünger filtreler kullanılabilir. Bitkibulunması yavrular için çok önemlidir. Bitkiler sudaki nitrat veamonyak gibi maddelerin ortamdan uzaklaştırılmasını sağlayacak veyavrularınıza hızlı ve sağlıklı bir büyüme ortamı sağlayacaktır.Yavrular da bitkinin yapraklarında oluşacak yosunları afiyetleyiyeceklerdir. Akvaryumda yavruluğa göre yüzebilecekleri alan dahafazla olduğu için yavrularınız daha çabuk ve sağlıklı büyür. Yanlarınadekorasyon amacı ile kullanılan delikli kayalardan koymanız onlarınkendilerini güvende hissetmeleriniz sağlayacaktır. Dibe kum konulmasıyararlı bakterilerilere yaşayacak ortam oluşturur.

Ana akvaryumda yavruların yetiştirilmesi:
Genellikleyavrulukta beslemekten bile daha iyi bir yöntemdir. Eğer akvaryumunuzdamelek balığı gibi avcı bir balık yoksa yavrularınızı rahatlıklayetişkin canlı doğuranlar ile besleyebilirsiniz. Tek şart akvaryumdayeterince saklanacak yer bulunması ve filtre gibi yavruları çekebilecektehlikelerin önüne geçilmesidir. Filtrelerin suyu çektikleri bölümübayan çorabı ile sarararak bu tehlikenin önüne geçmek kolaydır. Esassorun büyük balıkların tehlike olmaktan çıkarılmasıdır. Bu konuda pekde iç açıcı olmayan bir haberim var. Saklanacak yerlerinizi ne kadariyi yaparsanız yapın birkaç yavrunuz bir şekilde yem olacaktır. Bununönüne geçmek neredeyse imkânsızdır. Ama yavrularınızın çoğunu sağlıklıolarak büyütmek istiyorsanız bitki sayısını arttırabilirsiniz. Bitkiseçimini ince sık yapraklar sahibi olan bitkilerden yana yapmak çok iyisonuç verecektir. Benim tavsiyem Java Moss gibi yavaş büyüyen fakatyavruların saklanması için mükemmel olan bitkilerdir. Yüzey bitkileride yavrulara mükemmel bir yuva olacaktır. Delikli kayalardan daakvaryuma koyabilirsiniz. Yetişkin balıklarınızın yemlemesini de azmiktarda yem ile günde birkaç sefere çıkartmanız yavruların yenilmesiniengelleyecektir.

Yavrulara saklanacak yer yapmanın diğer bir yöntemi ise rafyakullanmaktır. Kırtasiyelerden çok ucuza bulabileceğiniz rafyayımakastan geçirerek kıvırcık hale getiriniz. Bir öbek halinde akvaryumakoyacağınız rafya dipten yüzeye kadar uzanırsa yavrularınız hem rahatçayem yiyebilir hem de yem için yüzeye çıkarken diğer balıklara yemolmazlar. Rafyayı misina ile dibe bağlayabilir veya akvaryumda genişalana dağılmasını engelleyebilirsiniz. Benim tavsiyem Rafyanınakvaryumun iki ayrı köşesine birer tane koyulmasıdır. Böyleceakvaryumun öbür ucunda gezinen yavrular da saklanacak yere sahipolabilirler.

3)Yavruların beslenmesi
Canlı doğuran yavrularının en güzelözelliği doğduktan sonra fazla bir bakıma ihtiyaç duymadan, kendibaşlarının çaresine bakabilmeleridir. Akvaryumdaki yosunlar da dahilpek çok şey ile beslenebilirler. Tabii ki yosun tek başına onlarıbeslemeye yetmeyecektir. Yavrularınıza artemia vermeniz onların hızlaboy atmalarını sağlayacaktır. İnce bir toz haline getirilmiş pul yemlerde kullanılabilir. Bunun için karabiber tohumlarının öğütülmesindekullanılan öğütücüleri kullanabilirsiniz. Ara sıra haşlanmış ıspanakyaprağı vermeniz diyetlerini zenginleştirecektir. Yavrularınızı tekçeşit yem ile beslemeyiniz. Çeşitli yemler ile diyetlerinizenginleştirmeniz yavrularınızın hızla büyümelerini ve sağlıklıkalmalarını sağlayacaktır. Yem verdikten sonra dibe çöküyorsa kısa süresonra yemi dipten çekilmelidir. Aksi halde suyun kalitesi kısa süredebozulacaktır. Eğer yavrular ayrı bir akvaryumda besleniyorsa her günakvaryum suyunun %10’unun dinlenmiş su ile değiştirilmesi yararlıolacaktır.

Belli bir dönemi geçmiş olanlara pek faydası dokunmayacaksa bile yeni başlayanlara faydası olmasını dilerim.

.

Özellikle ana tankta yavru besleyecekseniz sık dikilmiş elodea cabombagibi bitkilerin çok büyük yararı olmaktadır. Özellikle cabomba ile çokiyi sonuçlar aldım. Tel tel yaprakları arasında yavruların saklanmasıiçin mükemmel bir ortam oluşmaktadır. Ayrıca java moss ile ilgili debir noktaya temas etmek istiyorum. Bilindiği üzere java moss üzerindedibe çöken yemleri ve balık pisliklerini tutmaktadır ve bu bitkiyitemizlemek neredeyse imkansızdır. Bir süre sonra bitki üzerinde birikenyem artıkları ve dışkılar sudaki amonyak vb. azot bileşenlerininartmasına sebep olmaktadır. Bu da suyunuzun kalitesini olumsuzetkilemektedir. Bu sebeple küçük tanklarda çok yoğun miktardakullanılması sakıncalı olmaktadır.

Onur UYGUN
1- Canlıdoğuran yavrularının saklanmasında java moos bitkisinin yanında olmazsaolmazlarından Cobamba ve demet halinde dikilecek Elodea kesinlikletavsiyem olacaktır.

2- Rafya kullanılacaksa delikli hortum vantuzuna bağlananrafyayı zemindeki cama yapıstırılması suretiyle çok daha sağlamsabitlemek olasıdır.

3- Filtrenin emiş hortumuna yavru kayıplarını önlemekaçısından kadın çorabı takılabilir ama çok çabuk tıkanma yapabiliyordevamlı temizlemek gerekir, bunun için alternatif olarak Nikahşekerinin delikli tülbentini lastik yardımı ile bağlamak veya eskimişkepçenizin filesini bu amaçla kullanmak da iyi bir alternatiftir.

4- Son olarak damızlık balık yetiştirmek istiyorsak, yavrubalıkları 1,5 aylık iken dişi ve erkek ayrımı yaparak 4-6 aylık olanakadar bu şekilde beslenir erken çiftleşmelerin önüne geçilirse, hembalıklar gelişimini tam olarak tamamlar hemde sakat yavru ve verimsizdoğumların önüne geçilmiş olur.

Faruk KARAKAŞER
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Canlı Doğuran Üretimi arachnanthe 0 5.242 12-03-2007, Saat: 23:02
Son Yorum: arachnanthe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi