Dünya bu çocuğu konuşuyor

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.35/5 - 23 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dünya bu çocuğu konuşuyor
#1

Kaya Genç, 2 milyon öğrenciyi geçerek dünya matematik şampiyonu oldu
2009 Dünya Online Matematik Yarışması'nda 2 milyon öğrenciyi geride bırakarak birinci olan 11 yaşındaki Kaya Genç, ülkemizin gururu oldu.
Avustralya'nın Queensland eyaletinde yaşayan Kaya Genç, bilgisayar ve internet üzerinden yapılan yarışmada 48 saat içinde 129 bin 106 matematik sorusunu doğru çözerek dünya şampiyonu oldu. Etkinliğin dünyanın en büyük eğitim yarışması olduğu söylenirken Kaya'nın verdiği doğru cevap sayısının da bu alanda bir rekor olduğu bildirildi.
Aldığı dereceyle bir anda dünya basınının gündemine oturan ve dünya ajanslarının randevu için peşinden koştuğu Kaya Genç'in ailesini arayan Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, Kaya'yı ve ailesini tebrik etti. Aileyi en yakın zamanda ziyaret edeceğini ifade eden Avustralya Başbakanı Türk gencini ödüllendireceğini söylerken ödülün şekli ve miktarı hakkında bilgi vermedi.
Bu arada, Kaya Genç'in İstanbul Erenköy'de yaşayan, emekli tapu müdürü olan babaannesi Gülseren Demir torunun başarısının Türkiye'nin başarısı olduğunu belirterek, "Dünya torunumu konuşuyor, ama Türkiye'nin haberi yok. Türk yetkili de aramadı. Torunum Kaya Türkiye'nin gururu oldu" dedi.
Kaya'nın küçük yaşlardan beri matematiğe çok merakı olduğunu ve yaşıtlarından büyüklerin çözemediği problemleri çözdüğünü söyleyen babanne Demir, 'Kaya sınıf arkadaşlarını geçtiği için okuluna ara vermemizi istediler. Diğer sınıf arkadaşları onun geçtiği konulara gelene kadar okuluna ara verdik.9 yaşındayken bilim ansiklopedesini ezberlemişti ve bilim adamlarının doğum ve ölüm tarihlerini tek tek sıralıyordu. Ayrıca futbolada çok merakı var koyu bir Galatasaray hayranı ve şu anda Avustralya'da bir takımda gençler liginde oynuyor" açıklamasında bulundu.

Zar Atmam Şansa İnanmam Ortada Bir Şans Varsa Onuda Ben Yaratırım...
Cevapla
#2

valla helal olsun cocuga ama anladığım kadarı ile bu cocuk türkiyede değil zaten öle olsa bu zekayla burda yasayamazdı bi arkadası kıskanıp gözüne falan kalem sokardı sskda yanlıs iyne vurulurdu falan filan
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi