Dünya bu buluşla sarsılacak

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.63/5 - 24 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dünya bu buluşla sarsılacak
#1

Bilkent Üniversitesi doktora öğrencisi Bayram Bütün, organik kimya venanoteknoloji kullanarak yeni nesil görüntüleme sistemlerindekullanılabilecek geleceğin teknolojisini üretti.

Dünya optoelektronik teknolojisinde yeni bir çığır açması beklenenteknoloji ile yeni nesil DVD, LCD, cep telefonu ekranı, dijitalfotoğraf makinesi gibi görüntü cihazlarında ve sağlıkta kullanılangörüntüleme teknolojilerinde milyonlarca renk çok daha ucuza ve yüksekkaliteyle elde edilebilir hale geldi.

Üniversitenin Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü doktoraöğrencisi Bayram Bütün, Avrupa Birliği 6. Çerçeve Programlarıkapsamında olan ve TÜBİTAK tarafından da desteklenen nanoteknolojiçalışmaları hakkında bilgi verdi.

Doktora çalışmalarını Descartes ödüllü bilim adamı, Fizik BölümüÖğretim Üyesi Prof. Ekmel Özbay'ın danışmanlığında Bilkent ÜniversitesiNanoteknoloji Araştırma Merkezi'nde (NANOTAM) sürdürdüğünü kaydedenBütün, çalışmalarının özellikle kolay erişilebilir ve işe yararnanoteknoloji geliştirmek üzerine odaklandığını belirtti.

Bayram Bütün, yeni geliştirdikleri nanoboyutlarda ışık kaynakları üzerine yaptıkları çalışmaları ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Geleneksel olarak lazerlerin ve LED'lerin çalışma dalga boyları buışık kaynaklarının yapıldığı malzeme olan yarı-iletkenlerin özellikleriile sınırlıdır. Bu nedenle her farklı renkte çalışacak olan lazer içinfarklı bir yarı iletken kullanmak gerekir. Bu da farklı renklerdeçalışması gereken lazerlerin maliyetlerinin çok yükselmesine nedenolur. Farklı renk elde etmenin en ucuz yolu ışık yayan sentetik organikpolimerler kullanmaktır. Ama bu malzemelerden elektrik akımı çok zorgeçtiği için yüksek kalitede ışık kaynağı yapmak mümkün değildir.”

Bütün, NANOTAM'da Prof. Dr. Özbay başkanlığında yürüttüğü çalışması ilesentetik polimerler kullanarak nanoteknoloji temelli yüksek kalitedeışık kaynağı üreten organik lazer teknolojisini geliştirdiğini ifadeederek, “Bu teknoloji ile çok daha ucuza görüntü cihazı yapmanın yoluaçıldı” diye konuştu.

İSTENEN RENKLERDE NANO IŞIK KAYNAKLARI

Prof. Dr. Ekmel Özbay ise kansız ameliyatlarda, lazerle yaraiyileştirmede, böbrek taşı tedavisinde, göz tedavilerinde, dişçilikteve benzeri sağlık alanlarında, yüksek çözünürlüklü projeksiyonekranlarında, DVD'lerde, lazer tabanlı reklam panolarında, LCDekranlarda, cep telefonu ekranlarında dijital fotoğraf makinlerinde,MP3 oynatıcılarda, hologramlarda ve diğer pek çok uygulamalarda farklırenklere sahip çok daha ekonomik lazerlere ihtiyaç duyulduğunu dilegetirdi.

Hem düşük maliyetli hem de farklı renklerde lazer yapabilmek içinBütün'ün ve projede görev alan diğer NANOTAM araştırmacılarınınnanoteknoloji kullanarak yüksek performanslı LED'leri (Işık yayandiyot) ve sentetik organik polimerleri biraraya getirdiğini anlatanÖzbay, “Bu sayede, LED'lerin elektriksel üstünlüklerini, organikmalzemenin ucuzluk, seçenek çokluğu ve optik üstünlüğüyle birleştirerekistenen renklerde çalışan nanometre boyutlarında nanoışık kaynaklarıyapma başarısı gösterildi” dedi.

Bütün'ün yeni çalışmalarını değişik yapılarda lazer konfigürasyonlarıüzerine ve değişik organik polimerler kullanarak devam ettirdiğinisöyleyen Özbay, şunları kaydetti:

“Bu çalışmamız merkezimizde kurduğumuz bilimsel altyapıyla en başındanen son aşamasına kadar kendi kendimize gerçekleştirdiğimiz çalışmadır.Bu nedenle Bilkent NANOTAM'da geliştirdiğimiz bu nanoteknoloji içinrahatlıkla 'Made in Turkey' diyebiliyoruz. Bu nanoışık kaynağı hemgünümüzde, hem gelecekte bir çok uygulamada kullanılabileceközelliklere sahip üstün özelliklere sahiptir.”

Özbay, Bütün'ün çalışmasının “Nanotechnology” dergisinin Nisan 2008 sayısında yayımlandığını da bildirdi.

AA
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi