DTP Grup toplantısında Kürtçe skandalı..

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.65/5 - 20 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DTP Grup toplantısında Kürtçe skandalı..
#1

Kürtçe konuştu yayın kesildi

DTP Grup toplantısında Kürtçe skandalı..


VATAN
--------------------------------------------------------------------------------

DTP Genel başkanı Ahmet Türk Meclis Grup toplantısındaki konuşmasına Türkçe başladı ancak daha sonra Kürtçe devam etti.

Türk, konuşmasında 21 Şubat’ın dünya anadili günü olarak kutlandığını belirterek, “çok kültürlülüğü geliştirecek olanın çok dillilik olacağını" söyledi.

Türk, TRT Şeş'te Kürtçe yayın yapılabildiğini ancak bunun yasal dayanağının olmadığını söyledi. Kürtçe'nin halka yasak AKP ve devlete serbest olduğunu sözlerine ekledi.Türk, "Kürtçe'ye yönelik anlamsız yasak, yapay anadil korkusu, dillerin güzelliği ve kardeşliği nedeniyle konuşmama Kürtçe devam deceğim" dedi.

Partililer, bu anonsu ayakta alkışlarken Meclis TV canlı yayınını kesti.

Meclis TV spikeri, Anayasa ve Siyasiler Partiler Yasası nedeniyle başka bir dilde yayın yapmaya yetkileri olmadığı için canlı yayını sona erdirdiklerini belirtti.

Ahmet Türk, TRT yayından çıktıntan sonra 11 dakika Kürtçe konuşmaya devam etti.. Türk, "Başbakan Diyarbakır'da Kürtçe konuşabiliyorsa, benim de vatandaşlarıma aynı şekilde hitap edebilme şansım var" dedi.

[color]BU ÇIKIŞIN ANLAMI NE?[/color]

Hüsamettin Cindoruk / TBMM Eski Başkanı:


“Olacak şey değil. Yerel seçimler öncesi yapılan bir propoganda olduğunu düşünüyorum ama Ahmet Türk’e yakıştıramadım. TRT 3, yayını kesmekte doğru yapmıştır başka bir yaptırım mümkün olmaz. Ama Meclis TV bundan sonra DTP’nin Grup Toplantılarını bundan sonra yayınlamayabilir. DTP’nnin bu uygulamayı devam Eğer Ahmet Türk’ün düşüncesi ele alınırsa Ermenice de, Rumca da konuşulabilir. Böyle birşey olmaz. Burası propoganda yeri değil. kürtçe bilmeyenler ne yapacak. Ben çok iyi biliyorum ki o toplantıya katılıp da Kürtçe bilmeyen arkadaşlar var. Ayağa kalkıp alkışlamakla Kürtçe öğrenilmiyor. Aslında Başbakan’ın da yaptığı doğru değil, o da propagandaydı. Ben ana dillerin propoganda aracı olarak kullanılmasına karşıyım.”


Nihat Ergün/AKP Milletvekili

'Türkiye'de son yıllardaki demokratik açılımlar, özgürlükler konusundaki gelişmeler biliniyor. Kürtçe'nin ana dil olarak bilinmesi, kullanılması konusun da çok önemli açılımlar gerçekleştirildi. En son açılımda TRT 6'daki yayın saatleridir. ama TBMM çatısı altındaki faaliyetlerini yürütürken ortak dil olarak Türkçe'yi kullanmak zorundadır; çünkü ortak bir mesaj veriyorsunuz... Bu mesaj ortak bir mesaj olmadı, çünkü pek çok kişi anlamadı. AHmüt Türk'ün bu girişimi dar görüşlülüktür, kısa vadede seçmene mesaj niteliğindedir, demokratik girişimlere yönelik provakatif de bir girişimdir, buna hiç gerek yok. Demokratik girişimlerin bu tür hareketlerle sekteye uğratılması DTP'nin hiç yapmaması gereken bir şeydir. Kimsenin Kürtçe'ye karşı olduğu yok, öğrenilmesine karşı olduğu yok ama bu tür gelişmeleri görmezden gelen bir politika doğru bir politika olmamıştır. '

Şahin Mengü / CHP Manisa Milletvekili:

“Biz çok etnik kökene ait kökenli arkadaşımız milletvekili oldu. Kimse kendi anadilini kullanma cesaretini gösteremedi. AKP, Kürtçe TV’yi siyasi çıkar malzemesi olarak görmesinin sonucudur bu. Devlet yönetiminde popülizm olmaz, seçimde olur ama devlet yönetiminde olmaz. TRT 6’nın özü popülizmdir.


Ümit Fırat/Yazar

'TRT'nin hangi kanalında, hangi dilde yayın yapacağına yönelik bir kanunu yönetmeliği var. Ahmet Türk'ün konuşmasında şöyle bir çelişki var, Ahmet Türk parlamentoya ilk girdiğinde kendi ağzıyla 'şov yapmayacağız, geçmişin hatalarını tekrarlamayacağız, dersimizi aldık' şeklinde açıklamalarda bulundu. Şov yapmakla kastettiği de DEP döneminde Zana ve Hatip Dicle'nin Meclis'te yaptıkları konuşmalara atıfta bulunmuş ve onları da hiddetlenmelerine neden olmuştu. Şimdi çok enteresan bir durum, 1,5 senedir parlamentoda ve birden bire aynı şeyi yaptı. Bugün neden böyle bir tutum içine girdi, zamanlama ilginç. Meclis'ten böyle bir konuşma yapması Ahmet Türk'ü de aşan siyasi bir karardır.'

İsmet Sezgin / TBMM Eski Başkanı

“Bugüne kadar bazı girişimlerde bulundular ve o girişimlerinin sonucu bir takım olaylar meydana geldi. Haklar elde ettiklerini gördüler. Bu konuda 3-5 sene evvel düşünemeyeceğimiz şeyleri bu iktidar döneminde gerçekleştiğini görünce bundan da bir sonuç çıkarabiliriz gibi bir hayale, bir ümide kapıldıklarını düşünüyorum. İç tüzük açık. Hatiplerin ne şekilde konuşacağına, hangi dilde konuşacaklarına dair maddeler var. Başka bir dille hitap etmenin anayasaya da karşı gelmek olduğu çok açık. Meclis dahilinde Kürtçe konuşabilir. Koridorlarda, kuliste konuşursunuz. Ama Türkiye’nin Büyük Millet Meclisi çatısı altında, böyle bir toplantıda Kürtçe konuşmak yasal değildir. Tüzüğe göre orası da TBMM’dir.
[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla
#2
Icon17 

Kınıyorum bu kişiyi soyadından da utanmıyor!
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Erdoğan'dan TRT 6 için Kürtçe mesaj asi cafe 0 1.321 30-12-2008, Saat: 10:41
Son Yorum: asi cafe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi