Datça

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.92/5 - 13 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Datça
#1

“Tanrı, yarattığı kulunun uzun ömürlü olmasını istiyorsa Datça Yarımadası’na bırakır. (Strabon)
Evet, ünlü coğrafyacı Strabon böyle demiş Datça için. Güzelliği, iklimi ve doğasıyla Datça, gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerini gülerek karşılayan şirin bir tatil kasabası. Marmaris ve Bodrum gibi tanınmış turizm merkezlerine yakın olmasına rağmen, doğallığını koruyabilmiş ender turizm merkezlerinden biri. Datça, ünlü tarihçi Strabon’dan bu yana Ege ve Akdeniz’in en sağlıklı coğrafyası olarak tarif ediliyor.
Bol oksijenli ve nem oranı düşük havasından mı bilinmez ama tarihte de en eski tıp okulları bu bölgede kurulmuş. Hastalar bu bölgeye şifa bulmaya gelmiş... Belki de bu yüzden yörenin insanları daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir yaşam süregelmiş. Belki de Datça’da insanların uzun yaşamının sırrı yoğun çam ormanlarından süzülen çam balı, çiçek balı, kekik balından ya da içilen adaçayı, papatya, kuşburnu çaylarından olabilir. Belki de bademleri, zeytinyağı, şifalı sabunları ya da denizinden avlanan kalkan, levrek, mırmır, çuprasındandır... Kimbilir?Ama bilenen birşey var ki o da, Tanrı Datça’da nefes alıyor.
Datça’nın her yerinden denize rahatlıkla ulaşmak mümkün. Kumluk Plajı, Hastane Altı Plajı, Taşlık Plajı ve Şifalı Göl şehir içinde herhangi bir araca gereksinim duymadan ulaşabileceğiniz, yüzebileceğiniz yerler.
Şehir merkezine 4 kilometre uzaklıktaki Kargı Koyu’nda dinlenebilir, geceyi mehtabı izleyerek kumsalda geçirebilirsiniz. Palamutbükü, Hayıtbükü, Aktur ve Ovabükü, temiz denizi ve el değmemiş doğasıyla sakin bir mekan arayanlar için oldukça ideal.

Aktif tatile uygun
Datça aktif tatil yapmak isteyenler için de çok uygun. Sürekli esen meltem rüzgarı sörf meraklılarını, adadaki dalış merkezlerinin desteğiyle denizin dip zenginliği ise amatör dalgıçları adeta büyülüyecek kadar güzel.
Datça ve çevresi yürüyüş sporunu sevenlere de bir çok olanaklar sunuyor. Çam, papatya, kekik, badem ve zeytin ağaçları arasında yürüyüşe çıkıp, köyleri, koyları, kıyıları keşfetmek istiyorsanız hiç durmayın hemen yürüyüşe çıkın.
Bu arada eski taş evleriyle yerli ve yabancı herkesin beğenisini toplayan Eski Datça’yı, Selçuklu döneminden kalma camisiyle Hızırşah Köyü’nü, camii ve eski taş evleriyle Reşadiye’yi ve yeldeğirmenleriyle Kızlan Köyü’nü de ziyaret etmeyi sakın unutmayın.

Üç yoldan da gidebilirsiniz
Havayolu : İstanbul ve Ankara’dan Dalaman’a veya Bodrum’a uçup, buralardan kara veya deniz yoluyla Datça’ya ulaşmanız mümkün. Bodrum üzerinden geleceklerin feribot kalkış saatlerini dikkate almalarını öneririz.
Denizyolu : Mayıs - ekim ayları arasında Bodrum - Datça arasında feribot ve deniz otobüsü seferleri var.
Karayolu : İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın ve Muğla başta olmak üzere karayoluyla Datça’ya çeşitli otobüs firmalarının seferleriyle ulaşmanız mümkün. Datça - Marmaris arasında da düzenli minibüs seferleri var. Özel aracınızla gidiyorsanız, Marmaris’ten yaklaşık 2 saatlik bir yolculuktan sonra Datça’ya ulaşmanız mümkün.

Oldukça ucuz
Marmaris ve Bodrum ne kadar pahalıysa Datça tam aksine, hem yiyecek hem de konaklama açısından oldukça ucuz bir tatil merkezi. Datça’da hangi lokantada yemek yerseniz yeyin fiyatları oldukça makul.

Tarih boyunca Datça
Datça önce Karyalıların, M.Ö. 1100 yılından sonra da Dorların egemenliği altında kalmış. Dorlar, Hexapolis Birliği altında altı şehir kurmuş. Bu şehirlerden biri olan Knidos, Datça yarımadası üzerine kuruldu ve birliğin merkezi oldu.
Pers saldırılarına (M.Ö.546) karşı koymak için Dorlar, Balıkaşıran denilen yerde kanal açarak yarımadayı ada yapmak istemişlerdi. Ancak umulduğundan daha sert ve keskin çıkan kayalar, çalışanların el ve yüzlerınde yaralar açınca, tanrıların gazabına uğradıklarına inanarak vazgeçip Persleri dostça karşılanmak zorunda kalmışlardı.”

[Resim: datca_03.jpg]
[Resim: datca_liman04.jpg]
[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi