Denizaltı

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.56/5 - 9 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Denizaltı
#1

"Denizaltı : Hem su üstünde hem de dalarak su altındahareket edebilen savaş gemisi"

Böyleyazıyorbiransiklopedide denizaltı için. İşin açıkcası ben de yeniöğrendimsualtında yüzebilen savaş gemilerine denizaltı dendiğini.Araştırmavebilimsel amaçlı kullanılan denizaltılara ise batiskafdeniyormuş.Neyseher iki denizaltı türüde aynı prensibe göreçalısıyorlar nasıl olsa.

Aslındabendeöğrendim bu yazı sayesinde denizaltılarin nasılyüzdüklerini.Umarımsizlerde denizaltı hakkında kafanızdaki soruları buyazıilecevaplarsınız.

Şimdi denizaltıların nasıl yüzdüklerini denizaltı animasyonları ile inceleyelim.

Yüzebilmek

Çoğumuzokuldaöğrenmişizdiraz çok bir cismin yüzebilmesi için gerekli kuralı.Bukurala göre; bircismin su üstünde yüzebilmesi için yoğunlugunun,suyunyoğunluğundan azolması gereklidir.

Peki nedir bu yoğunluk denen kavram. Bircisminyoğunluğucismin ağırlığının cismin hacmine bölümüne eşittir. (Yogunluk= Ağırlık/ Hacim ) Soğuk ve tatlı suyun yoğunluğu 1 gram/santimetreküptür. (Yani, suyun 1santimetreküpü 1 gram ağırlığındadır.)Yoğunluğubundanaz olan bir cisim su üstünde yüzebilir. Örneğin; birtahtayaklaşıkolarak 0.5 gram/santimetreküp yoğunluğa sahiptir ve suüstündeyüzebilir.

Pekalatahtadan yapılmış bir tekne su üstünde yüzüyor da, yoğunluğu sudanbüyük olan demirden yapılmış bir tekne nasıl batmıyor.

Busoruyusormaktahaklısınız. Ne de olsa demirin yoğunluğu7.85gram/santimetreküpgelmektedir. Dolayısıyla su üstündeyüzemez.Örneğin; demir bir parayıatın suyun içine, olduğu gibi dibebatar. Pekibir hamam taşını suyun üstüne koyun bakalım ne olacak? Batmadı değilmi? Neden acaba?Sorununcevabı basit aslında. Taşın içindebulunan havanın yoğunluğuylaberabertaşın kendi yoğunluğununortalaması suyun yoğunluğundan dahaazdır. Buyüzden taş batmadan suüstünde yüzer.

İşte tüm gemilerin yüzme prensibi böyledir. Gelelim denizaltılara!

Statik Olarak Dalma

Bir denizaltı normal bir tekne gibi su üstünde yüzebilmektedir aslında.İlginçolannasıl suyun içine dalış yaptığıdır. Bununnedeni,denizaltilarınyoğunluklarını içlerine su alarakdeğiştirebilmeleridir.Susarnıçlarında hava olduğu zaman, denizaltınınyoğunluğu suyunkindendahaazdır ve denizaltı yüzeye doğru çıkar.

Safratanklarınasudolduğu zaman ise denizaltının yoğunluğu suyunyoğunluğuna eşit veyadahafazla duruma geçer. Bu ise denizaltının dibedalmasına yol açar. Fazla söze gerek yok. Asağıdaki animasyonherşeyi daha iyi anlatıyor galiba.Dinamik Olarak Dalma

Buşekilde dalan bir denizaltı aynı zamanda pervanesinin dönmesiyle ileridoğru yol alır. Dalmasına etkili olan iki unsur vardır.Birincisibirazönce öğrendiğimiz statik dalış, yani su sarnıçlarına sualması.İkincisiise denizaltının basında ve sonunda bulunandümenlerininetkisidir.Dümenlerin hareketiyle denizaltı hafif birşekilde başaşağıduruma gelirve dibe doğru yol alır. Bu tip dalışınanimasyonuna da birgöz atalimisterseniz.

Denizaltılar Hakkında Kısa Kısa

- Denizaltılardaitici güç için dizel motorundan elde edilen elektrik enerjisikullanılır.Elektrikenerjisi bataryalarda toplanır ve elektrikmotorlarınailetilir. Sualtında dizel motor çalışamayacağı için (dizelmotorunçalışması içinihtiyaç duyulan hava yüzünden) elektrikmotorları ilehareket sağlanır.

- Yüzeye çıkıldığı zaman dizel motorlar çalıştırılır.Böylelikle bataryalar yüklenir. Aynı zamanda dizel motor gücüyledenizaltı harekette ettirilir.

- Dahafarklı olan nükleer denizaltılarda, reaktörde açığa çıkan işi ile buharyüksek basınçlı buhar üretilir. Bu basınçlı buhar türbinleriçevirerek itici gücü oluşturur.

- İlk nükleer denizaltı Sovyet Nautilus, 1954 yılında yapılmıştır.Bu denizaltı 1958 yılında kuzey kutbunun altından geçmiştir.

- Denizaltılar su altında yönlerini giroskop pusula yardımıyla tayin ederler

- Suüstündeki gemileri ve cisimleri tayin için periskop ve radar antenlerikullanırlar.

- Su altındaki cisimlerin ve denizaltıların yerini saptamak için SONAR(Sound Navigation and Ranging) denilen ses dalgalarıyla çalışan sistemikullanırlar.


Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi