Depresyon Unutkanlığa Sebep Oluyor

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.18/5 - 40 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Depresyon Unutkanlığa Sebep Oluyor
#1

Depresyon unutkanlık sebebi
Depresyon kişinin dikkatini toplamasını zorlaştırıyor, konsantrasyon güçlüğü ve unutkanlığa yol açıyor.

Hepimizi zaman zaman zor durumda bırakan unutkanlık, depresyon ve anksiyete sırasında da ortaya çıkabiliyor. Acıbadem Etiler Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Dr. Özay Özdemir 'Unutkanlık her iki durumda da ya, temel bir psikolojik mekanizmayla birlikte sonradan bir semptom olarak ortaya çıkar, ya da diğer belirtiler unutkanlığa neden olur.

Kişiliğin etkisi var

Her iki hastalıkta da kişinin dikkatini bir noktaya toplaması güçtür, konsantrasyon güçlüğü yaşar. Beyninde birçok şey dolaşır ve karmaşa halindedir, bunun sonucunda kişide unutkanlık ortaya çıkar. Bazı ruhsal yapılar unutkanlık belirtilerinin ortaya çıkmasına eğilimlidirler. Ancak hangi kişilik yapısında olursa olsun anksiyete ve depresyon yaşıyorsa büyük oranda unutkanlık sorunuyla karşı karşıya kalacak demektir' açıklamasını yapıyor.

Tatil yapın

Unutkanlıkta tedaviye geçmeden önceki tanı değerlendirme aşaması en güç aşamayı oluşturuyor. Çünkü neden doğru tespit edildikten sonra hastalığa ilişkin bir tedavi uygulanabiliyor. Yani ayrıca unutkanlığa yönelik 'unutkanlık tedavisi' diye bir tedavi bulunmuyor. Dr. Özay Özdemir'in verdiği bilgiye gere, unutkanlık şikayeti ile gelen kişilerin büyük çoğunluğunda neden, depresyon ve anksiyete bozukluğu olduğu için tedavi de buna göre şekilleniyor. Yani ilaç tedavisi ve psikoterapi uygulanarak çözüm buluyor. Unutkanlık yaşayan kişilerde sorun ne olursa olsun kendileri için ayıracakları zamanın son derece önemli olduğunu söyleyen Dr. Özdemir, bu anlamda tatil yapmanın faydalı olabileceğini söylüyor.
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Icon20 Kansızlık Ruhsal Hastalıklara Neden Oluyor gr££n 0 2.589 06-02-2011, Saat: 19:02
Son Yorum: gr££n
  Depresyon Nedir? neonatal 0 2.258 18-03-2007, Saat: 14:27
Son Yorum: neonatal

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi