Dizel Motor Nasıl Çalışır ?

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.71/5 - 31 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dizel Motor Nasıl Çalışır ?
#1

Dizel motorların mimarı Rudolf Diesel bugünleri görseydi motorunun başarısıyla herhalde gurur duyardı. Dizel motorlar günümüze o kadar çok alanda kullanılıyor ki hayret etmemek mümkün değil.
[Resim: dizelmotor_r1.jpg]
Lokomotiften gemilere, kamyonlardan dizel otomobillere kadar kullanılan bu motor tipini daha yakından tanımak isterseniz yazımıza devam edin.
NEDİR BU DİZEL MOTOR?
Yazımızın başında okuduğunuz gibi dizel motorlar adını, mucidi olan Rudolf Diesel'den alıyor. Dizel motorlar da benzinli motorlar gibi içten yanmalı ve 4 zamanlı motorlardır.
Benzinli motorlardaçokbenzerliği olmasına rağmen ana çalışma prensibi farklıdır.Benzinlimotorlarda yakıt (benzin) ve hava karbüratörde karıştırılarakyanmaodasına ulaşır. Burada pistonun sıkıştırdığı karışımın bujitarafındanateşlenmesiyle patlama oluşur.
Dizel motorlardaisedurum biraz farklıdır. Pistonun içine yakıt ve hava karışımıdolmaz.Sadece hava dolar. Bu yüzden yakıt ve havayı karıştırankarbüratörlerdizel motorlarda yoktur. Silindire dolan hava pistontarafından yüksekoranda sıkıştırılır. Bu sıkıştırma oranı benzinlimotorlara göre dahayüksektir. Sıkışan hava yüksek basınç altında 500santigrat derece gibibir sıcaklığa ulaşır. İşte bu esnada silindiriniçine püskürtülen yakıtalev alır ve patlama meydana gelir.
Sonuçolarakdizel motorda buji yoktur. Onun yerine yakıt püskürtenenjektörlerbulunur. Aynı zamanda benzinli motorlar gibi karbüratöre deihtiyaçduymazlar.
Şimdi dizel motorlara daha yakından bakalım.

NASIL ÇALIŞIRLAR?

Fazla söz söylemeden aşağıdaki dizel motor animasyonuna bakmanızı istiyorum. Gerekli açıklamaları ondan sonra yapmakta fayda görüyorum.

Yukarıdakianimasyondagördüğünüz gibi pistonun 2 kez aşağı yukarı hareketi ile 4zamandediğimiz emme, sıkıştırma, patlama ve egzoz zamanları oluşur.Şimdi buzamanların nasıl oluştuğuna bakalım.
1-Emme Zamanı:Bu safhada, emme subap'ının açılması ile pistonun içine hava dolar. Budurumda piston aşağı doğru hareket etmektedir.


2-Sıkıştırma Zamanı:Busafhada piston yukarı hareket etmeye başlar. Bu sayede hava yüksekbiroranda sıkışır. Bu sıkışmanın doğurduğu yüksek basınçlahavanınsıcaklığı 500 santigrat dereceye kadar çıkar.

3-Patlama Zamanı:Busafhada aşırı derecede ısınan havanın üstüne püskürtülen yakıt(mazot)alev alır. Bu patlamayla açığa çıkan enerji pistonu aşağı doğruiter.Güç ve dönme hareketi bu safhada oluşmaktadır.

4-Egzoz Zamanı:Artıkpiston yukarı çıkmaktadır. İçerde oluşan yanmış gazlar egzozsubabınınaçılmasıyla pistondan dışarı atılır. Artık silindir 1çevriminitamamlamıştır.
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Benzinli Motor Nasıl Çalışır ? arachnanthe 0 17.593 12-03-2007, Saat: 0:50
Son Yorum: arachnanthe
  İki Zamanlı Benzinli Motor Nasıl Çalışır? arachnanthe 0 7.570 12-03-2007, Saat: 0:42
Son Yorum: arachnanthe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi