Doç.Dr.Nesibe Ceyhan - Osmanlı Dağılırken Ağlayan Hikayeler

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.44/5 - 16 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doç.Dr.Nesibe Ceyhan - Osmanlı Dağılırken Ağlayan Hikayeler
#1

Doç.Dr.Nesibe Ceyhan-Osmanlı Dağılırken Ağlayan Hikayeler

‘’Osmanlı Dağılırken Ağlayan Hikayeler’’ Yrd. Doç. Dr. Nesibe Ceyhan’ın 1911-1818 yılları arasında süratle parçalanan Osmanlı’nın hüzünlü hikayelerini derlediği bir seçki niteliğindedir.Birçoğu ilk kez gün yüzüne çıkmış bulunan bu hikayeler uzun bir arşiv taramasının neticesinde tespit edilmiştir.
Serinin ilk kitabı olan Trablusgarp Hikayeleri ise Kasım 2006’da Selis Yayınları tarafından basıldı.Ceyhan,hala üçüncü kitap olan Birinci Dünya Savaşı hikayeleri üzerinde çalışmaktadır.
Osmanlı’nın dağılma sürecinde ‘’hüzün’’ tüm coğrafyanın ortak paydasıydı.Üç kıtaya uzanan vatanın her köşesinde cepheler açılmış ve yokluklar içinde sürdürülen bu savaşlardan payitahta her gün hazin öyküler ulaşmaktadır.
1911’de İtalya’nın saldırısı ile başlayan Trablusgarp savaşı kahramanca müdafâalara rağmen 1912’de Balkan Savaşı’nın patlak vermesi ile hezimetle noktalanmıştır.Trablusgarp mecburiyetler karşısında İtalya’ya bırakılmıştır.1912-1913 Balkan Savaşları Türk tarihi için Balkanlardan çekilmemiz ve toprak kaybından başka Türklerin yaşadığı büyük soykırımla tarihe geçmiştir.İsanbul ve Anadolu Balkan faciasından kaçan masum insanlarımıza kucak açmışır;ancak hunharca şehit edilenlere yardım edememiştir.
Balkan Savaşları ile ilgili 30,Trablusgarp Savaşı ile ilgili 26 hikayeyi günümüz Türkçesine çevirip sayfa altlarına sözlük hazırlayan Ceyhan,her iki cildin başına da yaşanan harplerle ve bu hikayelerle ilgili bilgi vermeyi ihmal etmemiştir.
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi