ERKEKLER NEDEN DİYETE UYMAZ

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.5/5 - 22 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ERKEKLER NEDEN DİYETE UYMAZ
#1

Neden erkekler diyet konusunda daha motive?Diyet yapmak söz konusu olduğunda sadece kadınlardan bahsedilir. Erkekler ise hep ikinci planda kalır veya ikinci plana itilir. Fakat günümüzde erkeklerde obezite görülme oranının kadınlara oranla daha fazla olduğu ve erkeklerde görülen bel çevresi yağlanmasının birçok sağlık sorununa yol açabileceği iyi bilinen gerçekler… O halde erkeklerin de diyet yapmaya hakkı olduğunu ve çoğu zaman bu konuda kendilerini motive edecek avantajlara sahip oldukları kabul edilmelidir. İşte erkekleri diyet yaparken motive edebilecek püf noktaları…

Diyete başlarken en önemli nokta kararlı olmaktır. Erkekler diyet yapmaya karar verdikten sonra kadınlara oranla diyete daha sadık kalma eğilimi ve başarılı olma isteği içerisine girerler. Bunun sebebi diyete başlamak için son ana kadar beklemeleridir. Risklerin kapıya dayandığını gören erkekler diyeti devam ettirme konusunda daha istekli olur.

İkinci faktör erkeklerin daha kolay kilo veriyor olmalarıdır. Kadınlara göre daha yüksek olan kas kitleleri ve buna bağlı olarak daha hızlı çalışan metabolizmaları onların kilo yönetimi konusunda kadınlara göre daha avantajlı olmalarını sağlar. Böylece kadınlara göre daha çok besin tüketir ve onlara nazaran daha çabuk eski formlarına kavuşurlar.

Fiziksel aktivite ve düzenli egzersiz ile ilgili davranışlar da erkeklerin diyet konusunda kadınların önüne geçmesini sağlar. Yapılan araştırmalar, erkeklerin fiziksel aktivite yapmaya daha eğilimli olduğunu göstermektedir. Kısacası erkekler, kısıtlı diyetleri tek başına uygulamak yerine, daha sağlıklı diyetleri düzenli egzersizle desteklemeyi daha uygun bulur. Bunun başlıca sebebi ise, erkeklerin kas kaybetme korkusunun daha yoğun olmasıdır.

Erkekler neden diyete uyamaz?

Erkekler kadınların tersine tatlı krizi, çikolata isteği veya stres nedeni ile diyetlerini bozmazlar. Erkeklerin diyetlerine uymama –uyamama- nedenleri çok daha farklıdır.

* Hafta sonu dinlenme amaçlı balkonda içilen birkaç şişe bira, eğlenmek için gidilen mekânda dibi görünen şişeler diyetin bozulmasında başlıca nedenlerdir.
* Diyet yapmaya kendi başına karar vermemiş olan bir erkek, bir süre sonra aslında kilolu değil normal olduğunu düşünmeye başlar.
* Sosyal ortamlar erkeklerin önüne çıkan en büyük bariyerdir. Arkadaşlarla yapılan sosyal aktivitelerde yemek üzerindeki kontrollerini kaybedip onu sohbetin bir parçası olarak görebilirler.
* Bazı keyif zamanları diyet katili olabilir. Futbol maçları seyredilirken tüketilen avuç avuç kuruyemişler ve içilen alkollü içecekler, film seyrederken koca bir kase patlamış mısır keyfi, ünlü Pazar kahvaltıları erkeklerin diyeti bozmasını sağlayan aktivitelerdir.

kaynak: Diyetisyen Nur Gizem ŞEBER
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Şişman erkekler dikkat asi cafe 0 2.153 16-12-2008, Saat: 12:29
Son Yorum: asi cafe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi