Ergenekon iddianamesindeki 10 yanlış

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.79/5 - 14 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ergenekon iddianamesindeki 10 yanlış
#1

Mahkeme savcıları uyardı.
Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, savcıların hazırladığı iddianamede yanlış olarak değerlendirdikleri 10 noktanın düzeltilmesini istedi. Savcılara bu konuda sürenin de verildiği karar, davanın dünkü duruşmasında alındı.
Ergenekon davasının görüldüğü mahkemede dün alınan kararla savcıların hazırlamış olduğu iddianamedeki çelişkili durumların giderilmesi hedefleniyor. Mahkeme, iddianamede yer alan ve yanlış olduğu ortaya çıkan noktaları Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara bildirdi. Mahkeme savcılara süre vererek bu yanlışların düzeltilmesini istedi. İste o yanlışlar:
Yanlış 1: İddianameye göre Ergenekon örgütünün gizli "yeniden yapılanma belgesi' Bilecik'te emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün evinde hazırlanmıştı ve iddia Tuncay Güney'in ifadelerine dayandırılıyordu. Oysa Tuncay Güney'in basına dağıtılan kasetlerinde böyle bir ifadenin yer almadığı ortaya çıktı.
Yanlış 2: İddianamede Güney'e dayandırılarak Doğu Perinçek ve arkadaşlarının Ergenekon yeniden yapılanma belgesini Veli Küçük'ten aldıkları talimatla yazıldığı ileri sürülmüştü. Oysa Güney'in sorgusunda böyle bir ifade kullanmadığı ortaya çıktı.
Yanlış 3: İddianamenin Güney'e dayandırılan "Bilecik toplantısındaki o belgeyi Doğu Perinçek, Suphi Karaman, Hasan yalçın, Deniz Bilge ve Erol Bilbilik" yazdı şeklindeki ifade Tuncay Güney'in mülakatında yer almıyor.
Yanlış 4: Doğu Perinçek Veli Küçük'e bir mektup yazdı ve ?Arz ederim' ifadesini kullandı. Dava dosyasındaki mektup incelendiğinde böyle bir ifadenin olmadığı ortaya çıktı.
Yanlış 5: Doğu Perinçek'in PKK kurucusu olduğu ve PKK'nın ikinci lideri olduğu iddiasına da Perinçek daha önce verilmiş mahkeme kararlarını ve Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi yazılarıyla yanıt verdi.
Yanlış 6: İddianamede, İşçi Partisi'nde ele geçirilen belgede ?İhanet eden ve ayrılanı öldür' eklindeki ifadenin olduğu söyleniyor ancak belge incelendiğinde böyle bir ifadenin belgenin alında olmadığı ortaya çıkıyor.
Yanlış 7: İddianamede Doğu Perinçek'in Abdullah Öcalan'ı Türkiye'ye getiren Özel Kuvvetler Komutanlığı elemanlarıyla birlikte PKK ile görüşme yaptığı belirtiliyor. Oysa bu suçlamaların yapıldığı dönemde Doğu Perinçek başka bir suçtan Haymana Cezaevi'ndeydi.
Yanlış 8: İddianamede yine Perinçek'e yollanan bir takım PKK mektuplarından bahsediliyor. Oysa bu mektupların sahteliği kesinleşmiş ve iftira oldukları mahkeme kararıyla da belirlenmiş. Üstelik bu durum iddianamenin yazılmasından önce savcılığın bilgisine sunulmuş.
Yanlış 9: İddianamede Ulusal Kanal'ı Ergenekon örgütünün kurduğu ileri sürülüyor. Ticaret sicili ve RTÜK kayıtlarıyla Ulusal Kanal'ın kuruluş tarihinin 15 Aralık 1994 olduğu gözetildiğinde, 1999 yılında kurulduğu ileri sürülen Ergenekon örgütünün, kanalı kurması mümkün değildir.
Yanlış 10: İddianamenin 1546'ıncı sayfasında, Perinçek'in geçmişte yazdığı kitaplarda Ermeni soykırımını savunduğu ileri sürülmektedir. Bu iddiananın da herhangi bi kanıtı yoktur.
Savcılar bu yanlışlara cevap verecek
Mahkemenin yanlış olarak değerlendirdiği bu iddialarla ilgili kendisine süre verilen savcılar, bu süre içinde bu yanlışlara bir yanıt verecek veya aksini kanıtlayıp tekrar mahkemeye gönderecek.
Zar Atmam Şansa İnanmam Ortada Bir Şans Varsa Onuda Ben Yaratırım...
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ERGENEKON'DA TAHLİYE asi cafe 0 1.640 14-02-2009, Saat: 10:57
Son Yorum: asi cafe
  "ERGENEKON KİTAPÇIĞI BİZDE YOK" asi cafe 0 1.393 06-02-2009, Saat: 15:12
Son Yorum: asi cafe
  İstanbul'da Ergenekon araması asi cafe 0 1.840 15-01-2009, Saat: 13:32
Son Yorum: asi cafe
  Emekli polis Ergenekon'dan tutuklandı asi cafe 0 1.617 24-12-2008, Saat: 11:49
Son Yorum: asi cafe
  Ergenekon'da flaş gelişme asi cafe 0 1.499 19-12-2008, Saat: 12:30
Son Yorum: asi cafe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi