Gücün varsa Almanya'yı boykot et!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.54/5 - 24 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gücün varsa Almanya'yı boykot et!
#1

Gücün varsa Almanya'yı boykot et!


Bazı gazetelere yönelik boykot çağrısı yapan Erdoğan'a, Baykal'dan çok sert yanıt geldi


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, "yalan yanlış yazdığını" iddia ettiği gazetelere yönelik ‘boykot edin’ çağrısına sert tepki gösterdi. Baykal, “Hırslarıyla, kızgınlıklarıyla, tepkileriyle, Başbakanlık yetkileriyle ortalığa nizam vermeye çalışıyor. İşine gelmeyenleri söyleyenlere karşı bir husumet duyuyor. Demokratik siyasi hayatta böyle bir duyguyu taşıma lüksümüz yoktur” dedi. Baykal, husumetin demokrasi ve basın özgürlüğü ile bağdaşmayacağını söyledi. Baykal, boykot çağrısının bir sonraki aşamasının gazetelerin yayınlanmasını engellemek olduğuna dikkat çekti.

CHP Lideri Baykal, CNN Türk’te yayınlanan Ankara Kulisi programında gazeteci Firket Bila ile Murat Yetkin'in sorularını yanıtladı. Baykal’a, Başbakan Erdoğan’ın dün "yalan yanlış yazdığını" iddia ettiği gazetelerin alınmamasına ilişkin yaptığı çağrı hatırlatıldı. Başbakan Erdoğan’ın söz konusu çağrısını eleştiren CHP Lideri, bu açıklamanın önemine dikkat çekti. Baykal, “Bu açıklama sadece Başbakanın ruh halini değil siyasi felsefesini, düşünce tarzını, temel değerlerini, dünya görüşünü, eline imkan geçtiği zaman nasıl bir toplum yaratabileceği konusunda da bize ipuçları veren bir açıklama” dedi.

Söz konusu açıklamanın Başbakan’ın temeldeki siyasi tercihini ve asıl dünya görüşünü ortaya koyduğunu ifade eden Baykal, uzun siyasi yaşamı boyunca böyle bir olaya hiç tanık olmadığını anlattı. Baykal, “Bir Başbakanın çıkıp, ülkede yayınlanan, yasalara göre meşru faaliyet gösteren yayın organlarını almayın diye bir kampanya yapması, Başbakan sıfatı üzerindeyken tasavvur edilebilecek bir şey değildir. Başbakanın görevi o yayın organlarının hukukuna sahip çıkmaktır” diye konuştu.

CHP Lideri, şunları söyledi:
“Başbakan karıştırmış. Başbakan olduğunu unutuyor. Hırslarıyla, kızgınlıklarıyla, tepkileriyle, Başbakanlık yetkileriyle ortalığa nizam vermeye çalışıyor. Bu anlayışın arkasında bence şunlar yatıyor. Bir defa işine gelmeyenleri söyleyenlere karşı bir husumet duyuyor. Demokratik siyasi hayatta böyle bir duyguyu taşıma lüksümüz yoktur. Hepimiz, zaman zaman işimize hiç gelmeyen, bizi rencide eden, üzen çoğu kere de belki haksız olan yayınlara muhatap olabiliyoruz. Ama bu demokrasinin gereğidir. Bunların çaresi gene demokrasinin olanakları, basın özgürlüğünün olanakları içinde gerçekleri anlatmaya çalışmaktır. Oyunun kuralı bu. Herkes senin gibi düşünmek zorunda değil. O zaman demokrasinin ne anlamı var, basın özgürlüğünün ne anlamı var.”GÜCÜN YETİYORSA ALMANYA’YA NOTA VER

Deniz Feneri yolsuzluğuna ilişkin haberlere atıfta bulunan Baykal, Başbakan Erdoğan’ın, “Yanlış söylüyorlar” şeklindeki ifadelerine de tepki gösterdi. Baykal değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Burada bir hukuk ihlali var mı? Söylenen sözlerde bir suç işleniyor mu? ‘Hayır işlenmiyor ama bunun söylenmemesi lazım’. Sen mi karar vereceksin bu toplumda neyin yazılıp neyin yazılmayacağına. Neye kızıyor? Deniz Feneri ile ilgili yapılan yayınlara kızıyor. Hedefi yanlış seçmiş. Deniz Feneri ile ilgili yayınlara Türkiye’de bu gelişmeleri aktaran basın organlarına kızacağına, doğrudan Alman mahkemesine kızsın. Gücü yetiyorsa Almanya’ya nota versin. Almanya’yı ambargoya alsın. Şimdi bu Türk basınına bir ambargo uygulamasıdır. Bunları yazan basına karşı ambargo uyguluyor. Demokraside böyle bir şey var mı? ‘Bunları almayın, bunları evinize sokmayın’ Böyle bir suçlamaya hakkın var mı? Bu değerlendirme Başbakana zarar verir. Başka kimseye zarar vermez. Bunların hiçbirisi işlemez. İnsanlar, bir gazeteyi birisi uygun görüyor görmüyor diye almazlar. Bir ihtiyaçtan dolayı alınır. Türkiye’de Başbakanın kendi denetimi altındaki yayın organları onun uygun gördüğü haberleri verecek ve vatandaşlarda ‘Başbakanımızın uygun gördüğü haberler dışında biz haber okumak istemiyoruz, Başbakanımız öyle söyledi almayacağız’ diyecek. Böyle bir şey olabilir mi?”
[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla
#2

Baykal söylenecek sözleri söylemiş...
[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Türkiye'de yükseliyor, Almanya'da düşüyor asi cafe 0 1.434 11-01-2009, Saat: 16:48
Son Yorum: asi cafe
  'Boykot çağrısı'na Gül'den tek cümle yanıt gamze33 0 2.051 20-09-2008, Saat: 23:25
Son Yorum: gamze33

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi