Güney Kıbrıs'ta Hristofyas Dönemi

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.38/5 - 13 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Güney Kıbrıs'ta Hristofyas Dönemi
#1

Kıbrıs'ta Hristofyas lider
Kıbrıs'ın güneyinde, 5 yıl süreyle görev yapacak yeni başkanı seçmek için bugün sandık başına gidildi.Seçimin ikinci turunda Kasulides ve Hristofyas yarıştı
Seçimin ikinci turunda, Yannakis Kasulides ve Dimitris Hristofyas yarıştı.

Güney Kıbrıs'ta geçen pazar günü yapılan ilk tur ''başkanlık'' seçiminde hiçbir aday yüzde 50'nin üzerinde oy alamadı.

En çok oy alan Demokratik Seferberlik Partisi'nin (DİSİ) desteklediği Yannakis Kasulides ile AKEL Genel Sekreteri ve Meclis Başkanı Dimitris Hristofyas ikinci tura kaldı.

Seçimi oyların yüzde 53,5'unu alan Hristofyas kazandı.

İlk turda elenen Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un partisi Demokratik Parti (DİKO), AKEL'in tarihindeki ilk ''başkan'' adayı olan Dimitris Hristofyas'ı destekledi.

Güney Kıbrıs'ta en etkili güçlerden olan Kilise, bir kez daha siyasete karışarak açık bir şekilde Yannakis Kasulides'i destekleyeceğini ilan etti.

Papadopulos, Kilise'nin desteğine rağmen ilk turda seçimi kaybetmişti.

Kilise ikinci turda Kasulides'i destekledi.

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos, eğitim ve Kıbrıs sorunuyla ilgili ''endişelerini'' Kasulides'le paylaştıklarını söylemişti.

Bu arada, Kilise'nin, adanın güney kesiminde dini eğitim veren okullar açmak istediği ve Papadopulos'un buna razı olmadığı, Kasulides'den ise istediğini aldığı iddia ediliyor.

kaynak__BBCTurkish
İleride halkımızın,bunca ibret verici tecrübeden sonra gerçek dindarlarla din tüccar ve aktörlerini birbirinden ayırdedeceğini ümid ederim. Yoksa hep böyle geri ve ezik kalırız (M.Kemal Atatürk)
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi