Güzel ahlâkın kaynağı Allah (cc) inancıdır

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.84/5 - 19 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Güzel ahlâkın kaynağı Allah (cc) inancıdır
#1

MUSTAFA AYDIN
Ahlakın kaynağı ilahidir. Topluma huzur ancak Allah korku/sevgisi (havf-muhabbet) ve ahiret inancı ile yerleşebilir. Kul hakkından korkmayan insanların yaşadığı cemiyette kimse kimsenin “elinden, dilinden ve belinden” emin olamaz. Ahlak, ciddiyet ve sorumluluk duygusunun şahikasıdır. Ecdadımız, Efendimiz’in (sas) sünnetine harfiyen uymaya çalışmış, en güzel ahlak örneklerini asırlarca dünyaya göstermişlerdir.

Tarihçi İsmail Hâmi Danişmend, “Garb Menbalarına Göre Eski Türk Seciye ve Ahlâkı” adındaki eserinde, Avrupalı gezginlerin ve yazarların bize dair söyledikleri sözlere yer veriyor. Meşhur İtalyan yazar Edmondo de Amicis’in İstanbul sokaklarında karşılaştığı bir manzarayı şöyle naklediyor:

“Şurası bir gerçektir ki, İstanbul’un Türk halkı, Avrupa’nın en nâzik ve en kibar topluluğudur. İstanbul’un en ıssız sokaklarında bile bir yabancı için hiçbir hakarete uğramak tehlikesi yoktur. Hatta namaz vakitlerinde bile camileri gezmek mümkündür. O vaziyette bir ecnebî, bizim kiliseleri ziyaret eden bir Türk’ten daha çok hürmet ve riâyet göreceğinden emin olabilir. Halk arasında küstahça bir bakış şöyle dursun; fazla mütecessis (meraklı) bir nazara bile tesadüf edilemez. Kahkaha sesleri gayet nâdirdir. Sokakta kavga eden ayak takımı da enderdir. Kapılardan, pencerelerden, dükkânlardan hiçbir kadın sesi aksetmez. Hiçbir fuhuş tezâhüründen, hiçbir münasebetsiz hareketten eser görülmez. Çarşının kudsiyeti de camiden aşağı değildir. El ve kol hareketleriyle karşılaşmadığınız gibi, lüzumsuz lâkırdılarla kulaklarınız da rahatsız edilmez. Halk arasında şarkıdan, kahkahadan, bağırıp çağırmadan eser yoktur. Sokakları tıkayarak herkesi rahatsız eden toplanmalar görülmez.”

“Ahlâkı tamamlamak için gönderildim”

* Cabir (ra) rivayet ediyor: Resulullah (sas) buyurdular ki: “Bana en sevgili olanınız, kıyamet günü de bana mevkice en yakın bulunacak olanınız, ahlakça en güzel olanlarınızdır. Bana en menfur olanınız, kıyamet günü de mevkice benden en uzak bulunacak olanınız, gevezeler, boşboğazlar ve yüksekten atanlardır.” (Cemaatte bulunanlardan bazıları): “Ey Allah’ın Resulü! Yüksekten atanlar kimlerdir?” diye sordular. “Onlar mütekebbir (büyüklük taslayan) kimselerdir!” cevabını verdi. (Tirmizi, Birr 77)

Âkif merhum ne diyor?
Ne irfandır veren ahlaka yükseklik, ne vicdandır
Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.
Yüreklerden çekilmiş farz edilsin havf-ı Yezdan’ın
Ne irfanın kalır tesiri kat’iyyen, ne vicdanın!
Bul
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  DİN ALLAH IN, ŞERİAT RESULÜNÜN DÜR DEMEK, ALLAH IN DİNİNE ŞİRK KOŞMAKTIR. Halukgta 0 459 30-10-2019, Saat: 11:19
Son Yorum: Halukgta
  Allah Batıla Sapmayalım Diye, Kur'an ı Ben Açıkladım Diyor. Halukgta 0 537 30-07-2018, Saat: 13:27
Son Yorum: Halukgta
  Allah ın Elçisinin Kur'an Anlayışı Nasıldı? Halukgta 0 559 14-01-2018, Saat: 13:11
Son Yorum: Halukgta
  Allah ın Sınırlarını Aşarak, Kafirlerden Olmak İstemiyorsak. Halukgta 0 1.468 24-05-2017, Saat: 12:45
Son Yorum: Halukgta
  Allah ın Affetmesi, Şefaati Konusunu Nasıl Anlamalıyız. Halukgta 0 1.439 03-05-2017, Saat: 17:00
Son Yorum: Halukgta

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi