Grafik Teknikeri

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.55/5 - 20 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grafik Teknikeri
#1

GRAFİK TEKNİKERİ
TANIM
Tanıtımı yapılacak hizmet ve ürünleri en iyi biçimde tasarlayan ve baskıya hazır duruma getiren ara meslek elemanıdır.

GÖREVLER
Grafik teknikeri;-Müşterilerle görüşerek, isteklerini belirler ve tasarımını yapacağı konuda ayrıntılı bilgi edinir. - Grafik tasarımcısı veya kendisinin labaratuvar ve stüdyo ortamında yaptığı tasarımları baskıya hazırlar.-Tasarladığı grafiksel çalışma doğrultusunda stüdyoda ya da uygun mekanda fotoğraf çekimi yapar veya yaptırır. -Müşteri talep ve beklentileri doğrultusunda oluşturduğu tasarımları müşterilerine gösterir ve onayını alır.-Baskısı yapılacak tasarımları baskıdan önce kontrol eder.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
-Bilgisayar ve yazıcısı, -Scanner (tarayıcı),-Dijital kamera,-Bilgisayar programları (Özellikle masa üstü yayıncılık gibi programlar),-Fotokopi, diğer büro alet ve malzemeleri,-Değişik türde kağıtlar, boyalar, cetvel,baskı alet ve araçları-Yazı katalogları, kitaplar, dergiler vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Grafik teknikeri olmak isteyenlerin;-Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,-Renk ve şekilleri en ince ayrıntıları ile algılayabilen,-Hayal gücü zengin ve yaratıcı,- Düşüncelerini çizgilerle ifade edebilen,-Estetik görüş sahibi, güzel sanatlara karşı ilgili,-Dikkatini belli bir noktaya yoğunlaştırabilen,-İnsan ilişkilerinde başarılı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARIGrafik teknikeri kapalı bir mekanda, laboratuar, stüdyo ve büro ortamında çalışır. Meslektaşları, grafik teknisyeni ve müşterilerle iletişim halindedir. Baskı aşamasında matbaa çalışma ortamında bulunurlar. Matbaaların çalışma ortamı kokulu ve gürültülüdür. Fotoğraf çekimlerinde açık havada çalışmaları söz konusudur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Grafik teknikeri orta ve büyük ölçekli matbaa ve yayın kuruluşlarında, grafik tasarım stüdyolarında, reklam ajanslarında, medya sektöründe, bünyesinde tanıtım birimi bulunan kurum ve kuruluşlarda çalışabilir. Tecrübeli olanların iş bulma olanağı daha fazladır. Grafik teknikerleri bilişim teknolojisinde e-öğrenme çalışmalarında yer alan animasyon ve grafiklerin hazırlanmasında da görev aldıklarından istihdam alanları artmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksek okulların “Grafik” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek Liselerinin; Grafik/Grafik Sanatlar, Tasarım ve Teknolojisi bölümlerini bitirenler önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilmektedirler. Bunun için isteklilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli "Eşit Ağırlıklı” (EA) puanı almaları gereklidir. EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Öğrenciler eğitim ve öğretim süresince aşağıdaki dersleri alırlar; a) Genel Kültür Dersleri: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı, Yabancı Dil, b) Zorunlu Meslek Dersleri: Temel Sanat Eğitimi, Desen, Mesleki Temel Tasarım, Fotoğraf, Yazı-Tipografi, Bilgisayar Programları, Perspektif, Kültür ve Sanat Tarihi, Bilgisayarda Görüntü İşleme, Görsel İletişim, Baskı Teknikleri, Matbaa ve Matbaa Teknolojileri, Masaüstü Yayıncılık, Grafik Üretim Teknikleri, Reklam Stratejileri, Grafik Sanatı Tarihi, Ambalaj Tasarımı, Multimedia, Tasarım Stüdyo, Bilgisayar Destekli Tipografi, Proje, Sanat Etkinliklerini İzleme, c) Seçmeli Dersler: Estetik, İllüstrasyon, Sanat ve Çevre, Sanat Etkinliklerini İzleme, Portfolyo Tasarımı, İnsan İlişkileri ve İletişim, Sanat Felsefesi, Animasyon, Web Tasarımı ile Diksiyon dersleri okutulmaktadır. MESLEKTE İLERLEME“Grafik” önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’ da başarılı oldukları takdirde “Fotoğraf, Fotoğraf ve Video, Grafik, Grafik Öğretmenliği, Grafik Sanatları ve Grafik Tasarımı” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Bunun yanı sıra çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yönetim kademelerinde yer alabilir ya da kendi işyerlerini açabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Mesleki eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce verilen öğrenim harç ve kredisinden yararlanabilmektedirler.Özel sektörde ücretler anlaşmalara ve kişinin yeteneği ile işletmenin yapısına göre farklılık göstermektedir. Genellikle asgari ücretin 2-4 katı civarında ücret almaktadırlar. Deneyimi olanlarda bu rakam çok daha fazla olabilmektedir.Kamu sektöründe görev alan Grafik Teknikerleri ise 657 sayılı Devlet Memurluğu Kanununa göre 10.derecenin 1.kademesinde işe başlatılırlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
-İlgili Eğitim Kurumları -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Cevapla
#2

GRAFİK TEKNİKERİ

İşin Doğası

* Bir mesajı görsel yolla belirli bir hedef kitleye ulaştırmak amacıyla logo, afiş, billboard, basın ilanı, ambalaj, kitap, dergi, tanıtım filmleri, çizgi film gibi tasarımları yazılı ve görsel elemanlarla sanatsal ölçütler içinde tasarlar ve çizer.
* Tasarımın yapılacağı konuda ayrıntılı bilgi edinir, müşterilerle görüşür.
* İlgili konuda tek başına veya reklam ajanslarıyla ekip olarak çalışarak bir kavram ve ana tema oluşturur, konunun gerektirdiği kavramlara uygun görsel düzenlemeler tasarlar.
* Gerektiğinde fotoğraf ve film çekimlerinde, sanat yönetmeni olarak katkıda bulunur, uygulamalı estetik düzenlemeleri gerçekleştirir.
* Basılacak yada televizyon veya internette yayımlanacak bir malzemenin tasarımından basım yada yayım aşamasına kadar uzanan süreci takip eder, denetler, sonuçlandırır.

Kariyer Olanakları

* Grafik Tasarımcıları sanat yönetmeni yardımcısı veya grafik tasarımcısı olarak işe başlarlar. Yaratıcılıkları, mesleki başarıları ve deneyimleri doğrultusunda; sanat yönetmeni, daha sonra da sanat yönetmenleri ve metin yazarlarından oluşan yaratıcı grubun başına yaratıcı yönetici olarak geçebilirler.
* Baskı resim sanatçısı, reklam şirketlerinde sanat yönetmeni, matbaa, gazete ve yayımcılıkta sanat danışmanı, müze ve sergileme uzmanı, TRT'de grafik tasarımcısı olarak çalışabilirler. Bağımsız olarak çalışma olanakları da vardır

İstihdam

* Grafik Tasarımcıları baskı resim sanatçısı, sanat yönetmeni film sektöründe uzun veya kısa metrajlı filmlerde sanat yönetmeni, müze ve sergileme uzmanı, basımcılıkta sanat danışmanı, grafik tasarımcılığı yapabilirler. Çizgi film atölyelerinde; tip yaratmak, storyboard hazırlamak, jenerik yapmak, gibi işlerde de çalışabilirler.
* Eğitim kurumlarında eğitici olarak çalışabilirler.

Gereken Kişilik Özellikleri

* Grafik Tasarımcısı olmak isteyenlerin, şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, renk ve şekilleri en ince ayrıntılarıyla algılayabilen, hayal gücü zengin, yaratıcı, tasarımlarını çizgi yolu ile ifade edebilen, sosyal, psikolojik, sanatsal alanlara ilgili, yeniliklere açık, teknolojiyi yakından izleyen kimseler olmaları gerekir.

*
o Garfiker (Basım - Yayın)
o Grafik Tasarım (Reklam Tasarım Elemanı)
o Grafiker (Teknik Ressam - Kriminal)
o Sergi Alanı Tasarımcısı (Müze)
o Paket - Ambalaj Tasarımcısı
o Film Seti Tasarımcısı

Benzer Meslekler

* Tanıtım Fotoğrafçılığı, Tanıtım filmi Yönetmenliği.

Eğitim

* Mesleğin güzel sanatlar fakültelerinde temel eğitim süresi 4, meslek yüksekokullarında 2 yıldır.
* ÖSS 'de 4 yıllık programlar için 120, 2 yıllık programlar için 105 puan almak ve yapılacak olan özel yetenek sınavında başarılı olmak gerekmektedir.
* Okutulan dersler ; genel kültür derslerinin yanı sıra, temel sanat eğitimi, fotoğraf, yazı, teknik resim, estetik, sanat tarihi, çağdaş sanat, tasarım psikolojisi, sanat sosyolojisi, tasarım teori ve yöntemleri, grafik - tasarım uygulama, tanıtma grafiği gibi kuramsal ve uygulamalı dersler
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Makina Resim Konstrüksiyon Teknikeri (Tasarımcı) arachnanthe 0 5.672 28-02-2007, Saat: 18:25
Son Yorum: arachnanthe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi