Hangi meyve suları sağlıklı, hangileri sağlıklı değil?

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.14/5 - 22 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangi meyve suları sağlıklı, hangileri sağlıklı değil?
#1

Vücudumuzun yüzde 72’sini sıvı oluşturuyor ve günde ortalama 2.5 litre sıvı kaybediyoruz. Bu nedenle de sıvı tüketimi bizim için büyük önem taşıyor...

Özellikle de meyve suyu içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Peki her meyve suyu gerçekten sağlıklı mı? Meyve suyu seçiminde nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte yanıtlar...

Meyve suları, gün içinde vücuda kaybettiği suyu kazandırıyor ve enerji veriyor. Bilinçli bir tüketim için meyve suları arasındaki farklara dikkat etmek gerektiğinin altını çizen Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi, bu farkları ortaya koyan meyve suyu oranlarının, ürünlerin ambalajlarının üzerinde yazılı olduğunu belirtiyor.

Her Meyve Suyu Aynı Değil

Meyve suları içerdikleri meyve oranlarına göre meyve suyu, nektar ve meyveli içecekler olmak üzere üçe ayrılıyor. Meyve suyunun içindeki doğal meyve oranı yüzde yüzü buluyor. Özellikle portakal, üzüm ve elmadan elde edilebilen yüzde 100 meyve suyu, elde edildiği meyvenin renk, tat ve kokusunu taşıyor. Meyve suyu koruyucu ve katkı maddesi içermiyor.
Meyve nektarı, meyve suyu veya pulpunun az da olsa su ile seyreltilmesi ile üretiliyor. Nektarın içinde en az yüzde 25-50 oranında meyve konsantresi bulunuyor. Şeftali, kayısı gibi meyvelerin suları koyu kıvamlı olduğu için bu meyvelerden nektar üretiliyor; kayısı nektarında en az %40, şeftali nektarında en az yüzde 45 oranında meyve bulunuyor. Meyve suları gibi nektarda da Gıda Kodeksi uyarınca koruyucu madde bulunmuyor.
Meyveli içecek ise, en az yüzde 10 oranında meyve içeriyor. Bu kategori altında son yıllarda aromalı içecekler de üretiliyor. Aromalı içecekler su, şeker, izin verilen katkı ve aroma maddelerinin karışımından oluşuyor.

Yeterince Meyve Suyu İçmiyoruz

MEYED Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi Türkiye’de meyve suyu tüketiminin Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında düşük seviyelerde bulunduğunu vurguluyor. Ekşi, konuyla ilgili şu bilgileri veriyor:
“AB ortalaması yılda kişi başına yaklaşık 20 lt. olarak gerçekleşirken Türkiye’de 6 litre, bununla birlikte bilinçli tüketimin artmasıyla, meyve oranı sayesinde daha fazla doğal vitamin ve mineral içeren meyve suyu ve nektarların 2004 yılındaki satışında 2003 yılına göre yaklaşık yüzde 25'lik bir artış gerçekleşti. Türkiye’de en fazla şeftali suyu (Yüzde 28) içilirken, onu vişne (Yüzde 24) ve kayısı (Yüzde 19) suyu izliyor. Bununla birlikte en hızlı büyüme ise karışık nektar tüketiminde gerçekleşiyor. C vitamini deposu olarak nitelendirilen portakal suyu ise beşinci sırada yer alıyor.”
Prof. Dr. Aziz Ekşi’ye göre tüketim oranlarının az olması kadar, tüketicilerin meyve suları arasındaki farklar hakkında yeterince bilgi sahibi olmamaları meyve suyu sektörünün önemli sorunlarından birini oluşturuyor. Türkiye’de meyve suları arasındaki farklar konusunda bilincin gelişmesine ve farklı ortamlarda tüketim oranlarının artırılmasına katkıda bulunmak önem taşıyor.
[Resim: 7903atamizindeyizby5hs7ii4.jpg]

“Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
Bul
Cevapla
#2

vayy bee bende diyorum bu müşteriler neden hep şeftali vişne içiyo diye demek bundanmış
Zar Atmam Şansa İnanmam Ortada Bir Şans Varsa Onuda Ben Yaratırım...
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi