Her Gün Kur'ân'dan Bir Miktar Okumak

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.93/5 - 15 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Her Gün Kur'ân'dan Bir Miktar Okumak
#1

Her gün Kur'ân-ı Kerîm'den bir miktar okuma güzei âdetimiz (ibâdetimiz) olmalıdır. Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz:
"-Kur'ân okuyan mü'min turunca benzer. Hem kokusu güzeldir, hem de tadı güzeldir. Kur'ân okumayan mü'min hurmaya benzer; kokusu yoktur, tadı güzeldir.
Kur'ân okuyan münafık fesleğen çiçeği gibidir; kokusu güzeldir, fakat tadı acıdır. Kur'ân okumayan münafık da Ebû Cehil karpuzu gibidir; hem kokusu yoktur, hem de tadı acıdır." (Buhârî, Müslîm, ibn-i Mâce.Tirmîzî)
Bir başka hadîs-i şeriflerinde şöyle buyuruyorlar:
"-Sizden birisi Cenâb-ı Hakk ile münâcaat ve mükâleme-yi (O'na yalvarıp, O'nunla konuşmayı) severse, huzûr-i kalb ile
Kur'ân OkUSUn." (Kenzüi-irfan s: 65, Ebû Nuaym'ın Hilye'sinden)
Diğer bir hadîs-i şerîfte de:«Ümmetimin efdal ibâdeti, Mus-haf-ı şerîf'e bakarak, tilâvet-i Kur'ân etmesidir.» buyuruluyor. (Kenzü'l-irfan s. 65 Câmiü's-Sağîr)
Kur'ân-ı Kerîm'i Güzel Okumalı
"Kur'ân tilâvetini harflerini güzel ve doğru telaffuz ederek, mânâsını düşünerek ve sesinizi güzelleştirerek süsleyiniz." (duâlar ve Zikirler s: 191)
Fâtiha-i Şerîfe'yi Okumak
Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- buyuruyorlar:
"Ey Câbir! Sana nazil olan Kur'ân sûrelerinin en hayırlısını haber vereyim mi? Fâtihatü'l-Kitâb.. Onda her derdin şifâsı
vardır." (duâlar ve Zikirler, s: 194)
İhlas-ı Şerifi Okumak
Ebû Saîd el-Hudrî -radıyallâhu anh-'den rivayet olunduğuna göre bir kişi, öbür kişinin bütün gece tekrarlayarak "Kulhüvellâhu Ehad.."sûresini okuduğunu işitir. Sabah olunca Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-'e gider. Ve o şahsın bütün gece İhlâs okumasını azımsayarak, durumu Rasûl-i Ekrem'e arz eder. Rasûlullâh da cevaben:
"-Hayatım yed-i kudretinde (kudret elinde) olan Allâh'a yemin ederim ki, bu sûreyi okumak, bütün Kur'ân'ın üçte birisine muâdildir." buyurur. (Tecrîd-i Sarîh Tercemesi 11 / 234)
Yatarken Fatiha ve İhlâs Okumak
Nebiyy-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:
"Uyku için yatağa yatarken evvelâ Fatiha, sonra İhlâs-ı şerif okursan, ölümden başka her şeyden emîn olursun."(duâlar ve Zikirler s: 92)
Haşr Sûresinin Son Üç Âyeti
Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz bir ha-dîs-i şerîflerinde şöyle buyurmuşlardır:
"Kim sabahleyin üç defa «Eûzü billâhissemîıl alîmi mineş-şeytânirracîm» dedikten sonra el-Haşr sûresinin âhirindeki üç âyeti okursa, Allâh, ona akşama kadar istiğfar edecek yetmiş bin melek tevkîl eder. O kimse o gün ölürse şehîd olarak ölür. Akşama çıktığı zaman okursa yine böyle olur." (imâm Ahmed b. Hanbei, Tir-mîzî, Taberânî, Beyhakî)
Âyete'I -Kürsî'yi Okumak
Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:
"Kur'ân'daki âyetlerin en büyüğü Âyete'l-Kürsî'dir. Kim onu okursa, okuduğu andan ertesi güne kadar hasenatını yazmak, seyyiâtmı silmek üzere Allâh bir melek gönderir."
Hazret-i Ali -kerremallâhu vecheh-'den rivayet olunduğuna göre, Nebiyy-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:
"-Bu âyet-i celîle'yi hangi evde okumuşsam, muhakkak surette şeytanlar otuz gün o evden uzaklaşmışlar, sihirbaz erkek yâhud kadın kırk gün oraya girememişlerdir. Yâ Ali, bunu çocuklarına, âilene ve komşularına öğret!.. Bundan büyük âyet nazil olmamıştır." buyurmuştur. (Bakara Sûresi Tefsîri s: 329-330)
Yatsıdan Sonra Amene'r-Rasûlü Okumak
Ebû Mes'ûd el-Bedrî -radıyallâhu anh-'den rivayete göre, Nebiyy-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır:
"Her kim Bakara sûresinin sonundaki iki âyet-i celîle'yi (Âmene'r-Rasûlü) her gece okursa, bu ona kifayet eder." (duâlar ve Zikirler s: 92)
Yâsin-i Şerîf Okumak
Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- buyuruyorlar:
"Her gece Yâsin-i Şerifi kıraat eden (okuyan) mü'min-i kâmil'in günah-ı sağâiri (küçük günahları), mağfur olur (bağışlanır)." (Kenzüi-irfân s: 66 ibn-i Hibban'ın Sahih'i ; ibn-i Hâcer'in el-Metâlibu'l-Âliyye'sinden)
Başka bir hadîs-i şerîfte de:
"Yâsin-i şerifi her gece kıraate (okumaya) devam eden kimse, vefat ederken şehîd olarak vefat eder." buyurmuştur. (Kenzüi-irfân, s: 66 Münavî'nin Künûzü'l-Hakâik'ından)
Her Gece"/zâ Vakaa" Sûresini Okumak
Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- buyuruyorlar: "Her gece "İzâ vakaa" (Vakıa) sûresini okuyan kimseye fakirlik gelmez." (Kenzü'l-irfân s: 66)
Tebâreke Sûresini Okumak
Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- buyuruyorlar:
"Tebâreke sûresinin kıraatına devam eylemek, kabir azabından emin olmaya mucibdir." (Kenzü'l-irfân s: 67)
Kehf Sûresini Okumak
Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- buyuruyorlar:
"Bir evde Sûre-i Kehf okunursa, o gece, o eve şeytan girmez." (duâlar ve Zikirler s: 194)
Bul
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kur'an ı Ölmüşlerimize Okumak Halukgta 0 1.110 20-02-2014, Saat: 13:20
Son Yorum: Halukgta

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi