Küba'da Bir Dönem Kapandı

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.85/5 - 20 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Küba'da Bir Dönem Kapandı
#1

Küba'nın yeni lideri Raul Castro
Raul Castro Küba Ulusal Meclisi tarafından oybirliğiyle, ağabeyi Fidel Castro'nun ardından devlet başkanlığına seçildi.Raul Castro, 18 aydır fiili olarak devlet başkanlığını yürütüyordu
Küba devriminin lideri ve ülkenin yaklaşık yarım yüzyıllık devlet başkanı Fidel Castro, geçtiğimiz hafta devlet başkanlığı görevini bırakacağını açıklamış ve Ulusal Meclis'ten kendisine bu görevi teklif etmemelerini istemişti.

Raul Castro, aslında ağabeyinin geçirdiği ameliyatların ardından yetkilerini 2006 Temmuz ayında devretmesinden bu yana, fiili olarak devlet başkanlığını yürütüyordu.

Devlet başkanlığına tek aday olarak katılan Raul Castro için yapılan oylama bir formaliteden ibaret görülüyordu.

Ancak, başkent Havana'daki BBC muhabiri Michael Voss, Castro'nun başkan yardımcısı olarak, Küba Komünist Partisi Politbürosu'nun tavizsiz politikalardan yana olarak bilinen 78 yaşındaki üyesi Jose Ramon Machado Ventura'nın seçilmesinin, şaşırtıcı olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde gözlemciler tarafından, Raul Castro'nun, devlet başkanı yardımcılığı pozisyonu için genç nesil komünist liderlerden birini öne çıkarabileceği yorumları yapılıyordu.

Seçilmesinin ardından bir ulusa sesleniş konuşması yapan Raul Castro, kilit öneme sahip konularda Küba Hükümeti'nin Fidel Castro'ya danışmaya devam edeceğini ve Castro'nun devrimin kurmay başkanı olarak kalacağını söyledi.

Raul Castro, konuşmasında ayrıca, "Küba devriminin tek bir lideri vardır, herkesin bildiği gibi, Fidel Fidel'dir ve onun yeri doldurulamaz." dedi.

Raul Castro, Pazar günkü seçimin öncesinde yaptığı açıklamalarda, bir takım "ekonomi reformları" yapacağını ve "yapısal değişikliklere" gideceğini söylemişti.

Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, Raul Castro'yu yeni görevinde ilk tebrik eden lider oldu.

kaynak__ BBCTurkish
İleride halkımızın,bunca ibret verici tecrübeden sonra gerçek dindarlarla din tüccar ve aktörlerini birbirinden ayırdedeceğini ümid ederim. Yoksa hep böyle geri ve ezik kalırız (M.Kemal Atatürk)
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi