Kuş Gözlemciliği

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2/5 - 12 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuş Gözlemciliği
#1

Kuş gözlemciliği, kuşlara ve doğaya merak duyan herkese açık bir hobidir. Kuş gözlemcileri kuşları izlemek için sık sık kuş gözlem gezilerine çıkar ve gördüklerini diğer gözlemcilerle paylaşırlar. Sayıları her gün artan kuş gözlemcileri kuşları izleyerek ve kayıtlarını Doğa Derneği'yle paylaşarak doğanın korunmasına katkı verirler. Kuş Gözlem Toplulukları ve Doğa Derneği, Türkiye'de kuşların ve doğanın korunması için el ele vererek çalışırlar.
Kuş Gözlemciliği Nasıl Yapılır?
Bir çift göz ve iyi işiten kulaklar yeterlidir. Ancak kuşlara yaklaşmak kolay olmadığından bir dürbün kuşları rahatça görmenizi kolaylaştıracaktır. Kuşların detaylı resimlerini de içeren rehber kitaplar kuşları kısa zamanda öğrenmenizi sağlayacaktır. Gördüğünüz kuşları not etmeniz ve bir kayıt defteri oluşturmanız ise zamanla elinizde detaylı bilginin oluşmasını ve düzenli gittiğiniz alanları tanımanızı sağlayacaktır.
Nerelerde Yapılır?
Kuşlar insan yaşamının olduğu her yerde bulunurlar. Kuş gözlemlemeye pencereden dışarıya bakarak başlayabilirsiniz, zamanla çevrenizdeki park, bahçe, koruluk ve göllere giderek pek çok kuşu görebilirsiniz. Ormanlar kuşların en yoğun bulunduğu bölgelerdir ama bu tür alanlarda kuşları görmek hiç de kolay değildir. Ağaçların yaprak ve dalları kuşları görmenizi engelleyecektir. Buralarda daha çok kuşların seslerini işitirsiniz. Sulak alanlar kuşları izlemenin en kolay olduğu alanlardır. Kuşlar karınlarını doyurmakla meşgulken bulunduğunuz yerden onları rahatça izleyebilirsiniz. Kuş gözlemeye yeni başlayan pek çok kişi bu tür alanlara çok sık gider. Bozkırlar ve açıklık alanlarsa kuşlar açısından son derece önemli alanlardır. Ama buradaki kuşlar saklanmayı çok iyi bilirler ve onları görmek için nereye bakacağınızı iyi bilmeniz gerekir. Bu tür bilgilerse zamanla kazanılır.
Kuş Gözlem Toplulukları
Sayıları hızla artan kuş gözlemcilerinin oluşturduğu topluluklar ülkemizde giderek yaygınlaşıyor. Kuş gözlem toplulukları gerçekleştirdikleri çalışmalarla kuşların ve doğanın korunmasına katkı sağlarlar. Kuş gözlemcilerinin internet sayfası olan www.kustr.org adresinden bu topluluklara ilişkin detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Kuş Gözlemciliği ve Doğa Koruma
Kuş gözlemcileri, tuttukları gözlem kayıtlarını "Toygar" e-grubuna ve www.kusbank.org sitesine girdiklerinde, bu veriler kuş türlerinin ve yaşam alanlarının korunması için temel verileri sağlamış olacak. Aynı zamanda kuş gözlemcileri önemli kuş alanlarını düzenli olarak izleyen ve takibini yapan doğa korumacılardır. Gerekli gördüklerinde bizlerle iş birliği halinde alanların savunmasını yaparlar.
Kuş Gözlemcisi Olmak ve Bir Kuş Gözlem Topluluğuna katılmak için
eğer siz de kuşlara ilgi duyuyor ve kuş gözlemcisi olarak doğanın korunmasına yardımcı olmak istiyorsanız lütfen bizlerle iletişime geçiniz.
Ayrıntılı bilgi için:
Ferdi Akarsu
Doğa Derneği, Kuş Gözlem Ağı Sorumlusu
İleride halkımızın,bunca ibret verici tecrübeden sonra gerçek dindarlarla din tüccar ve aktörlerini birbirinden ayırdedeceğini ümid ederim. Yoksa hep böyle geri ve ezik kalırız (M.Kemal Atatürk)
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kuş Gözlemciliği Hakkında Genel Bilgiler civanpercemi 0 2.072 01-07-2008, Saat: 19:07
Son Yorum: civanpercemi

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi