MOTOR

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.44/5 - 9 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOTOR
#1

MOTOR

Piyasada çok çeşitli motorlar bulunmaktadır. Öncelikle 2 ve 4 zamanlı diye ayrılır.Yeni başlayanlara 4 zamanlı tavsiye etmiyorum.Hem daha pahalı hemde biraz daha bilgi isteyen motorlardır.O yüzden 2 zamanlı bir motorla başlamanızı tavsiye ederim.Hangi uçak konusunda ben 46 lık bir model tavsiye etmiştim.Bunun içinde motor olarak 46 lık bir motor tavsiye ederim.Türkiye'de çok farklı marka motor var ancak ben iki konu üzerinde duracağım.

Birincisi motorun krank milinin nasıl yataklandığıdır. İki tip motor vardır.Birincisinin krank mili bronz bir yatak ile yataklandırılmışıtır.Bu tip motorlar nispeten daha ucuzdur.Ancak hem ürettikleri güç düşük hemde ömürleri daha kısadır.Ayrıca bronz yatak aşındığında değiştirlmesi daha masraflıdır.Bu yüzden bu tip motorları tavsiye etmem. İkinci tipde ise krank mili bilya ile yataklandırılmıştır.Bu tip motorlar daha güçlü ve ömürleri daha fazladır.Bilyalı olup olmadığını anlamak için prop washwerı çıkarınca bilya olup olmadığını görürsünüz.Ayrıca bilyalı motorlarda krank milinin çıkış noktası daha kalındır. Bilyaları değiştirmek hem kolay hemde ucuzdur. Bu yüzden mutlaka krank mili bilyalı yataklandırılmış bir motor alın derim.

[Resim: bronzyatak.jpg]
[Resim: rulmanl%C4%B1motor.jpg]

İkincisi ise motorun karbüratörünün kaç iğneli olduğudur. İğne sayısı 2-3 olabilir.Yakıt ayarının tek iğneli olduğu modellerden almayın.Bunlarda air bleed denilen ve hava ayarının yapıldığı bir iğne vardır.İkinci iğne ile de maksimum devir ayarı yapılır.Bu tip karbüratörlü motorları tavsiye etmem.Güçleri daha düşük ve ayarlamaları zordur.Bunun yerine karbüratörün üzerinde rölantide yakıtı ayarlayan tornavida başlı iğnesi olan modelleri tercih edin.Bu tip karbüratörlerde gaz kelebeği olarak adlandırdığımız barelin üzerinde daha çok gaz kolunun ortasında bir iğne vardır.Bu iğne motorun rölantideki yakıt ayarı yapılır ve motorun %40 devrine kadar olan yakıt ayarını ayarlar.Ondan sonra ikinci iğne devreye girer.Bu iğnede yüksek hız ayar iğnesidir ve motorun tam gaz ayarının yapıldığı iğnedir.Bu tip karbüratörlü motorları tercih edin derim.Birde 3 iğneli karbüratörler vardır.Bunlarda ise birinci iğne rölanti,ikinci iğne orta devir, üçüncü iğne ise maksimum devri ayarlar.Bu tip motorlar genelde helikopterlerde vardır.Uçak motoru olarak daha azdır.

[Resim: airbleed.jpg]
[Resim: karburator.jpg]
[Resim: 3igne.jpg]
[Resim: motor.jpg]
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi