Macit Gürbüz - Kürtleşen Türkler

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.61/5 - 18 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Macit Gürbüz - Kürtleşen Türkler
#1

”Eskiden Türktük, şimdi Kürdük… “
Merhum Prof. Mehmet Eröz. Adana’nın Pozantı ilçesi yakınında “Kürt köyü” diye gösterilen üç köye vardığında, halkın tamamen Türkçe konuştuğunu, ama belli ki Osmanlı’dan beri hırpalanmışlığın verdiği buruklukla yukarıda sözün söylendiğini bağrı yanık naklediyordu…

”Tarihte Türkler kadar çabuk asimile olan başka bir millet tanımadım”. Merhum Alparslan Türkeş böyle diyordu.
Bu iki örneği veren eski gazetecilerden Macit Gürbüz, “Kürtleşen Türkler” kitabına böyle başlıyor…

Yeni piyasaya çıkan kitap, Gürbüz’ün Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 18 yıl içinde yaşadığı olayların bir özeti. Bölgede uzun süre görev yapan Macit Gürbüz, Kürtleri kaleme aldı.

Kim bu Kürtler? Kürdistan neresi? Kitabın ilk bölümünde ilginç bilgiler yer alıyor… Kürdistan adı devlet değil, coğrafi bir terimdir… Kürdistan; Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan gibi Türk boylarının adlarından hareketle bu boyların yerleşim alanlarına denmektedir.

Sultan Sancar devrinde bir bölgeye verilen bu ad Türklerin Orta Asya’dan göç ederken getirdikleri yer isimlerinden birinin hatırasıdır…

Kürtler ve Türkler genetik olarak aynı genden mi?
”The Etruscans: A. Population-Genetik Study adlı Amerikan Journal of Human Genetics tarafından 2004 yılında yayınlanan bir araştırma şok eden veriler ortaya koydu. İşte o sonuç;

Etrüsk mezarlarından çıkarılan kemiklerden yapılan karşılaştırmalı DNA analizleri, büyük çapta Türklerle uyumlu sonuç vermiştir. Yani genetik olarak Kürtler ile Türkler aynı çıkmıştır.

Başka bir çalışma olan Madrid üniversitesi imzası taşıyan araştırma ise daha ileri boyutta bir iddiayı ortaya koyuyor;
Bütün Akdeniz ve Orta Doğu popülasyonları (Kürtler ve Ermeniler dahil) Anadolu Türkleri ile büyük genetik benzerlik taşıyor. Araştırma sadece Kürtler’in değil, Ermeniler’in de genetik olarak Türklerle ortak olduğunu gösteriyor.

Bu araştırmayı yapan bilim adamları, Türkler ile Kürtler’in karakteristik HLA haplotipine sahip olmalarından hareketle, Kürtler’in farklı bir kökenden gelme olasılığının çok düşük olduğuna inanmaktadır.

Macit Gürbüz’ün bilimsel ve tarihi gerçeklere dayanarak kaleme aldığı kitabı “Kürtleşen Türkler” çok ilginç bilgiler içeriyor. Kitapta, Karacadağ Kürtleri aslında Türkmenler mi? Yoksa Kürtler Ermeni soyundan mı? Kürt kökenli olarak bilinen Abdülkadir Aksu gerçekte bir Arnavut mu? Safeviler nasıl Kürt yapılmaya kalkışıldı? Sorularının yanıtını bulabilirsiniz… Konuya ilgisi olanlara tavsiye edilir… //
İleride halkımızın,bunca ibret verici tecrübeden sonra gerçek dindarlarla din tüccar ve aktörlerini birbirinden ayırdedeceğini ümid ederim. Yoksa hep böyle geri ve ezik kalırız (M.Kemal Atatürk)
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi