Makrakanta (Clown Loach)

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.88/5 - 26 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Makrakanta (Clown Loach)
#1

Makrakanta (Clown Loach)
Anavatanı: Doğu Asya
Latince: Botia macracantha
Beslenme: Etçil
Sıcaklık: 27-28 C

1484.jpg


Botialar uzun zamandır akvaryum balıkları arasında ilgi çeken dişlibalıklardır. Evet yanlış okumadınız dişli bir balıktır. Derileri inceolduklarından beyaz benek, mantar ve çeşitli bir çok hastalığa karşıhassastırlar. Pek çok türle uyumlu yaşamasına ragmen sert bir tür olupetçil beslenir. Tabi bu discus gibi bir balıkla da beslenemeyeceğianlamı taşımaz.

Sazansıgillerden olup çoğunlukla dipte salyangoz ve yem arayanbir tür olduğu için salyangozla mücadelede doğal bir çözümdür. Tabimakrakanta koymak baktığınız balığa göre değişir D oğal suları yumuşakolup akvaryum ortamında üretimi mümkündür.Pek çok dip balığı gibi yağmur mevsiminde ürer. Bunun içinde akvaryumunüzerinden fiskiye ile yağmuru taklit etmek üretim için bir artıdır.

Peki üretim için ne yapmalı?
Boyutları 110-60(h)-80 olan akvaryumlar çok uygun.Suyu mümkünse R.O dan doldurulup ,peat ile zenginleştirilmelidir.Tabana kum şart değil fakat olursa üretim için bir artı daha kazanılır.Akvaryumun 4 köşesine koyacağınız makrakantaların girebileceği 4 kovuküretim için çok önemlidir.Bu kovuk malzeme şeffaf olmamalıdır.

Balıklar
Tabiki üreme boyuna-yaşına gelmiş olmalı ve sağlıklı olmalılar.Erkek dişi ayrımı çoğu kaynakta bilinmiyor diye geçse de dişilerin daha ince bir yapıya sahip olduğu rivayeti vardır.

Koyacağınızbalık sayısı en az 6 adet olmalıdır.Tanka atacağınız bir kaç normal akv. salyangozu ile tamamen doğa taklitedilmiş olacak. Akvaryumun içine iki adet düşük debide küçük kafamotoru ekleyin ve akvaryum içi akıntı sağlayın. Sıcaklığı 28 dereceyesabitleyin.Akvaryum 110-80-60(h), her köşede birer kovuk, ortada ufak, sivri uçluolmayan kaya, sıcaklık 28 derece, 2 tane ufak iç akıntı motoru,salyangozlar, üstten yağmurlama,6 adet yetişkin makrakanta(erkek dişiayrımına göre 2 dişi 4 erkek), sıcaklığı her gün bir derece düşürülüpsonunda 25 dereceye sabitlemek, su seviyesini 40-45 cm e çekmek ve iyibir filtirasyon ile gerisi zaman ve şansa kalıyor.Yumurtalayacak dişi oldukça hareketli olup normal davranışlarından dahaserttir. Kendine bir kovuk seçer ve buraya hiç bir balık yaklaştırmaz.Sonra yumurta taşıyan dişi sahiplendiği kovuğa yumurtalarını bırakıpyuvayı terk eder. Bundan sonraki erkek gelir yumurtaları döller. Sonrada tüm balıklar tanktan çıkarılıp ortam karaltılır.Çıkan yavruları ilk önce ana tanktan ayırmayın.Tabandaki kumu, dekoru, kovukları, motorları ve yağmurlama sisteminiçıkarmanız yeterli. Yavrulara ilk iki gün yem verilmemeli. Ondan sonrainfüseria, artemia, su piresi, kıyılmış kankurdu verilebilir. Haftadaiki defa bitkisel yemleme çok önemlidir. Su değişimini 3 günde bir 2litre olarak yapmak yeterlidir.Dipte kesinlikle nitratı yüksektecek bir şey olmamalıdır.Yavrular yaklaşık 2 ay sonunda 4-4,5 cm olacaklardır.
Cevapla

Konu Araçları
Konuyu Paylaş :  
Konunun Linki :  
BBKodu :  
Konu Araçları :

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi